AUTORET - ILLYRIA - Page 3 AUTORET - ILLYRIA - Page 3

Trump mbase humbi, por 3 nëntori ishte një fitore për trumpizmin

Nga Ruben Avxhiu Festa e demokratëve në mbarë vendin për fitoren e kandidatit të tyre Joe Biden, nuk mund të... »

“Nuk i fshihemi historisë, e shkruajmë historinë!”

Nga Ruben Avxhiu E përktheva këtë shkrim në “The Wall Street Journal” te historianes Amanda Foreman sepse i kushtohet fjalimeve... »

Trump-Biden, çfarë ndodh nëse dalin barazim?

Nga Ruben Avxhiu Në SHBA nuk vendos shumica popullore se kush zgjidhet president, por ato që quhen kolegje elektorale. Janë... »

ÇFARË ZBULON GJEOGRAFIA E LËVIZJEVE TË FUNDIT TË DY KANDIDATËVE DHE MORALI I VOTËS SHQIPTARO-AMERIKANE

Nga Ruben Avxhiu Këto dy harta që tregojnë lëvizjet e dy kandidatëve Donald Trump dhe Joe Biden – në javën... »

Shumica e shqiptarëve në SHBA votojnë si amerikanë

Deklarata nga Joe Biden për vizionin e tij të marrëdhënieve me Kosovën dhe Shqipërinë është një fitore politike e komunitetit... »

Gostia e Grenellit në Beograd, muzikë amerikane e propagandë serbe

Nga Ruben Avxhiu Çfarë spektakli i shëmtuar pamjet e filmuara nga Ambasadori Grenell, gjatë një darke në Beograd, me presidentin... »

I Love NYPD

Nga Ruben Avxhiu Në kohën tonë nuk është më në modë që të lavdërosh policinë se menjëherë të fusin në... »

Një skandal që saboton së pari vetë Presidentin Trump

Partia Republikane promovon shkrimin nga mbesa e çetnikut që paraqet Kosovën si atdheu të cilin ia vodhëm serbëve – republikanët... »

Komunitet i vogël, vota vendimtare

E kaluara tragjike na jep më shumë arsye për të marrë pjesë në demokracinë amerikane Nga Ruben Avxhiu Në fillim... »

Hipokrizia e Rusisë në krizën bjelloruse

I vetmi që po ndërhyn në punët e brendshme në Bjellorusi është Kremlini   Nga Ruben Avxhiu “Bjellorusia i zgjidh... »

Edi Rama dhe kriza e ditës në Bjellorusi

Nga Ruben Avxhiu Një situatë interesante është krijuar, e mbarsur me një thes me ironi, nëse e ndjek nga këndvështrimi... »

Faleminderit John Lewis, në emër të Kosovës dhe të gjithë shqiptarëve

Një amerikan i madh, i respektuar nga të gjitha krahët e politikës ishte anëtar deri në ditën e fundit të... »

Shqiptarët e Amerikës, mes kandidatëve Joe Biden dhe Donald Trump

Nga Ruben Avxhiu Mund të jetë rastësi, por pak ditë përpara botimit të letrës kushtuar dialogut Kosovë-Serbi nga ish-Zv-Presidenti Joe... »

Shqiptarët që janë kundër Engelit

Nga Ruben Avxhiu Kongresisti Eliot Engel, një nga përkrahësit më të mëdhenj të shqiptarëve në Washington si dhe themelues i... »

“Liria” nuk erdhi vetëm

Nga Ruben Avxhiu Diktatura komuniste shkaterroi shume gjera, po ne lagjen ku u rrita e kishte lene nje fushe sporti... »

“Bisha e ndërtimeve” është përsëri e uritur në Tiranë

Dhe as njeriu që ka të gjitha levat e pushtetit në Shqipëri nuk guxon që t’ia prishë Nga Ruben Avxhiu... »

Taksat e biznesmenit Donald Trump

Nga Ruben Avxhiu Për mua personalisht, fakti që Donald Trump fitoi garën mes kandidatëve republikanë në 2016 qe më e... »

Gjithmonë gati, për diktaturën tjetër

Nga Ruben Avxhiu “Spaçin nuk e harroi, por as nuk e la ta përkufizonte si njeri” Më pëlqeu kjo fjali... »

Një virus kapriçioz

Nga Ruben Avxhiu Sot, lexova një shkrim në The New York Times për mospërputhjen totale të bilanceve në luftën kundër... »

A do ta ndalë stina e nxehtë virusin

Nga Ruben Avxhiu   Në periudhën e Krishtlindjes së fundit, gjeta një mundësi për të blerë shumë lirë, disa volume... »

Një betejë që nuk fitohet vetëm

Nga Ruben Avxhiu Vendimi i qeverisë Kurti për të filluar heqjen e taksës duhet përshëndetur e mbështetur. Ai nuk ka... »

Kosova ka nevojë për seriozitet dhe përgjegjësi në politikën e jashtme

Nga Ruben Avxhiu Ka nisur keq kjo ditë për Kosovën sot, pasi ministrja e Jashtme e Xhamajkës u detyrua të... »

Një lutje për traditat e mëdha të demokracisë amerikane

Nga Ruben Avxhiu Që nga themelimi, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë frymëzim për gjithë botën. Për popujt që... »

100 vjetori i parlamentit, e gjen Shqipërinë pa parlament normal

Nga Ruben Avxhiu Ishte mbase shumë simbolike që dy personazhe në përkujtimin e Kongresit të Lushnjes ishin kryetari i Kuvendit... »

Me Amerikën në zemër

Nga Ruben Avxhiu Historia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është historia e një kolonie e cila jo vetëm që... »

Sherri mes Tiranës dhe Prishtinës që argëton Beogradin

Nga Ruben Avxhiu Një nga kënaqësitë që kemi në demokracinë amerikane është lehtësia për të akuzuar udhëheqësit politikë në veçanti... »

Dikur Enver Hoxha refuzoi anëtarësinë, sot Shqipëria bëhet kryetare e OSBE-së

Nga Ruben Avxhiu Në vitin 1975, kur vendet europiane nënshkruanin Kartën e Helsinkit dhe themelonin KSBE-në (OSBE-në e sotme), Shqipëria... »

Lotë për njeriun e diktaturës

Nga Ruben Avxhiu Varrimi masiv, me miliona njerëz të përlotur, i gjeneralit iranian të vrarë, Solejmani, nuk sjell asnjë informacion... »

Njerëz që i humbëm gjatë vitit 2019

Nga Ruben Avxhiu Një udhëtim i shpejtë përgjatë shkrimeve të botuara nga gazeta “Illyria”, në vitin 2019, më habiti për... »

Paketa antishpifje rrezikon lirinë e fjalës

Nga Ruben Avxhiu Paketa ligjore “anti-shpifje” që pritet të miratohet në Shqipëri dëshmon se sa më shumë pushtet i jep... »