RUBEN AVXHIU - ILLYRIA RUBEN AVXHIU - ILLYRIA

Viti i provokimeve serbe vetëm sa ka filluar

Nga Ruben Avxhiu Muri në Mitrovicë dhe treni me parrulla janë vetëm paralajmërime të atij që do të jetë një... »

Rikthimi i fantazive me ekstremistë islamikë në Tiranë

Nga Ruben Avxhiu Disa vite më parë, kur Sali Berisha ishte kryeministër, e mbrojta në mënyrë të përsëritur nga kundërshtarë... »

Ishte pranë nesh në kohët më të vështira prandaj nuk do ta harrojmë kurrë

Lamtumirë Robert Dole – ish-kryetari i Shumicës në Senatin Amerikan dhe kandidati për president ndërroi jetë në moshën 98-vjeçare  ... »

KEMI NJË FESTË ZYRTARE, POR MJERË KUSH NA E URON

Nga Ruben Avxhiu Sa të veshë brekët e vërteta, gënjeshtra i ka rënë botës rretheqark, thotë pak a shumë shprehja... »

Një 8 Nëntor për të djathtën shqiptare

Nga Ruben Avxhiu Plot 80 vjet më parë u themelua Partia Komuniste (pastaj e Punës dhe tani Socialiste) e Shqipërisë.... »

Rikthimi i republikanëve

Nga Ruben Avxhiu Një numër demokratësh amerikanë paguan dje me humbje zgjedhore pakënaqësitë në rritje ndaj administratës së presidentit Joe... »

DCAA, një shtëpi e përbashkët për demokratët shqiptaro-amerikanë

Themelohet në SHBA Këshilli Demokratik Shqiptaro-Amerikan – synon angazhimin e shqiptarëve në politikën amerikane, mbështetjen e kandidatëve demokratë, dhe forcimin... »

“Dokumentet e Pandorës” dhe korrupsioni në Shqipëri

Nga Ruben Avxhiu Qindra politikanë nga 90 shtete të lidhur me korrupsionin. Një ortek masiv dokumentesh të zbuluara nga parajsat... »

Situata në kufi, një provë për të gjitha palët

Nga Ruben Avxhiu   Forcat speciale të Kosovës po zbatojnë më në fund reciprocitetin në kufi me Serbinë. Automjetjet me... »

Ministria e Diasporës u mbyll, debati se si mund të ndërtohet një marrëdhënie institucionale me diasporën mbetet i hapur

Nga Ruben Avxhiu Krijimi i Ministrisë së Diasporës, që kryente një punë e cila mund të mbarohej fare mirë nga... »

Kosova ka nevojë për një ofensivë diplomatike

Kujdesi në përzgjedhje është virtyt, por caktimi i ambasadorëve të rinj nuk duhet të vonohet më Nga Ruben Avxhiu Në... »

Si Obama dhe Trump

Biden dëshmon se kur vjen puna në çështjet ndërkombëtare, ai nuk ndryshon në thelb nga parardhësit e tij Nga Ruben... »

Inati i gjatë, kujtesa e shkurtër në Afganistan

Nga Ruben Avxhiu Një pjesë e madhe e popullsisë në Afganistan nuk e përjeton me tmerrin që trajtohet në Perëndim... »

Erdhi në Romë,

Kur vendi yt nuk është një nga konkurrueset kryesorë për kupat e botës dhe ato të Europës, është e natyrshme të adoptosh një atdhe tjetër futbolli. Kjo është arsyeja pse në Shqipëri që në moshë të vogël jemi ndarë në “italianë”, “gjermanë”, “brazilianë”, “anglezë” etj. »

Një Picasso i ri në Amerikë

Nga Ruben Avxhiu Nuk dua të bëhem mistrec, por që Hunter Biden, djali problematik i Presidentit Joe Biden që desh... »

Erdhën për pushime në vendin ku vdekja nxiton rrugës si e marrë

Çfarë duhet bërë me këta vrasës me katër rrota? Sa ka të tillë që nuk kanë pësuar asgjë për jetët e njerëzve që kanë marrë. »

Zgjedhjet në New York: Qytet demokratësh, por jo aq i majtë sa duket

Nga Ruben Avxhiu Në metropolin gjigand amerikan, 90% e njujorkezëve me “tesera” partie, janë Demokratë dhe vetëm 10% Republikanë. Në... »

Kur për baba, të bie Stalini

Nga Ruben Avxhiu Në vitin 1967, vajza e Josif Stalinit hyri në Ambasadën Amerikane dhe Nju Dehli të Indisë dhe... »

Dhuna dhe demokracia nuk mund të bashkëjetojnë

Nga Ruben Avxhiu Ngjarja e rëndë sot në Elbasan meriton një denoncim të plotë dhe pa ekuivoke nga të gjitha... »

Urime Vetëvendosjes!

Nga Ruben Avxhiu Urimet më të mira për Albin Kurtin dhe Lëvizjen Vetëvendosje. Një parti që premton ndryshime, një frymë... »

Kosova nuk u ka palestinezëve asnjë borxh

Nga Ruben Avxhiu Gjëja e fundit që dua të dëgjoj sot, kur Kosova dhe Izraeli vendosin marrëdhëniet diplomatike, është punë... »

Pse Korona nuk do që të vdesim

Shikoni çfarë koncepti interesant mësova nga Dr. Camaj gjatë intervistës me të. »

Trump mbase humbi, por 3 nëntori ishte një fitore për Trumpizmin

Nga Ruben Avxhiu Festa e demokratëve në mbarë vendin dje për fitoren e kandidatit të tyre Joe Biden, nuk mund... »

Besim te demokracia amerikane

Nga Ruben Avxhiu Si sot, katër vjet më parë, në 10 nëntor 2016, Presidenti Barack Obama dhe Zonja e Parë... »

Trump mbase humbi, por 3 nëntori ishte një fitore për trumpizmin

Nga Ruben Avxhiu Festa e demokratëve në mbarë vendin për fitoren e kandidatit të tyre Joe Biden, nuk mund të... »

“Nuk i fshihemi historisë, e shkruajmë historinë!”

Nga Ruben Avxhiu E përktheva këtë shkrim në “The Wall Street Journal” te historianes Amanda Foreman sepse i kushtohet fjalimeve... »

Trump-Biden, çfarë ndodh nëse dalin barazim?

Nga Ruben Avxhiu Në SHBA nuk vendos shumica popullore se kush zgjidhet president, por ato që quhen kolegje elektorale. Janë... »

ÇFARË ZBULON GJEOGRAFIA E LËVIZJEVE TË FUNDIT TË DY KANDIDATËVE DHE MORALI I VOTËS SHQIPTARO-AMERIKANE

Nga Ruben Avxhiu Këto dy harta që tregojnë lëvizjet e dy kandidatëve Donald Trump dhe Joe Biden – në javën... »

Shumica e shqiptarëve në SHBA votojnë si amerikanë

Deklarata nga Joe Biden për vizionin e tij të marrëdhënieve me Kosovën dhe Shqipërinë është një fitore politike e komunitetit... »

I Love NYPD

Nga Ruben Avxhiu Në kohën tonë nuk është më në modë që të lavdërosh policinë se menjëherë të fusin në... »