RUBEN AVXHIU - ILLYRIA - Page 3 RUBEN AVXHIU - ILLYRIA - Page 3

Një lutje për traditat e mëdha të demokracisë amerikane

Nga Ruben Avxhiu Që nga themelimi, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë qenë frymëzim për gjithë botën. Për popujt që... »

100 vjetori i parlamentit, e gjen Shqipërinë pa parlament normal

Nga Ruben Avxhiu Ishte mbase shumë simbolike që dy personazhe në përkujtimin e Kongresit të Lushnjes ishin kryetari i Kuvendit... »

Me Amerikën në zemër

Nga Ruben Avxhiu Historia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës është historia e një kolonie e cila jo vetëm që... »

Sherri mes Tiranës dhe Prishtinës që argëton Beogradin

Nga Ruben Avxhiu Një nga kënaqësitë që kemi në demokracinë amerikane është lehtësia për të akuzuar udhëheqësit politikë në veçanti... »

Dikur Enver Hoxha refuzoi anëtarësinë, sot Shqipëria bëhet kryetare e OSBE-së

Nga Ruben Avxhiu Në vitin 1975, kur vendet europiane nënshkruanin Kartën e Helsinkit dhe themelonin KSBE-në (OSBE-në e sotme), Shqipëria... »

Lotë për njeriun e diktaturës

Nga Ruben Avxhiu Varrimi masiv, me miliona njerëz të përlotur, i gjeneralit iranian të vrarë, Solejmani, nuk sjell asnjë informacion... »

Njerëz që i humbëm gjatë vitit 2019

Nga Ruben Avxhiu Një udhëtim i shpejtë përgjatë shkrimeve të botuara nga gazeta “Illyria”, në vitin 2019, më habiti për... »

Paketa antishpifje rrezikon lirinë e fjalës

Nga Ruben Avxhiu Paketa ligjore “anti-shpifje” që pritet të miratohet në Shqipëri dëshmon se sa më shumë pushtet i jep... »

Dita e Falenderimeve Shqiptare

Nga Ruben Avxhiu NEW YORK, 28 Nëntor 2019 – Sot, duhej të ishte një ditë e festës dhe e haresë... »

Mrekullia dhe misteri i Kongresit të Manastirit

Ruben Avxhiu Respekt pa fund për Kongresin e Manastirit. Jemi me fat që nuk mbeti kjo puna e Alfabetit për... »

Shqiptarët e Amerikës “zbulojnë” pushtetin lokal

Nga Ruben Avxhiu Zgjedhjet e 4 nëntorit 2019, nxorën veçanërisht në pah angazhimin në rritje të shqiptaro-amerikanëve në politikë dhe... »

Një fitore kundër errësirës

Nga Ruben Avxhiu Askush nuk ka më shumë arsye të gëzojë nga lajmi i vrasjes së Al-Beqir al-Bagdadid sesa myslimanët.... »

Kosova bashkon edhe një herë Amerikën

Ruben Avxhiu Rezoluta në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit Amerikan kushtuar çështjes së vëllezërve Bytyçi u aprovua në mënyrë unanime.Për... »

PDK “konservatore” dhe LDK “liberale”

Ruben Avxhiu SHBA nuk mbështet asnjë kandidat apo parti në Kosovë. Kjo është linja zyrtare. Vetëm pak orë pas një... »

Sasha është emri i dikujt tjetër

Nga Ruben Avxhiu Historinë më të pazakontë nga zgjedhjet e fundit në Rusi, e ka treguar studjuesja ruse, Olga Zeveleva:Demokracia... »

Një nderim i pamerituar për Ambasadoren e Greqisë

Nga Ruben Avxhiu Nuk e di nëse jam i vetmi që u habita nga lajmi se Presidenti i Shqipërisë Ilir... »

“Ne djemtë e dhjerë të shtypit” – një lamtumirë për Fatos Baxhakun dhe kohën e pafajësisë

Nga Ruben Avxhiu Më kujtohet në vitin 1997 (apo 1998), kur Edi Rama kishte kaluar cakun nga shoqëria civile në... »

“Mallkimi” i Çamërisë helmon politikën greke

Nga Ruben Avxhiu Mosdenoncimi i krimeve të të kaluarës nuk të shpëton prej tyre. Përkundrazi. Historia ka këtë ves të... »

Amerika nuk do të heqë dorë kurrë nga ndëshkimi i vrasësve të vëllezërve Bytyqi

Nga Ruben Avxhiu Vetëm në gjashtë muajt e fundit, qeveria e Serbisë e ka marrë këtë mesazh në gjashtë forma... »

Kosova godet krimin në veri, Serbia kërcënon me luftë

Nga Ruben Avxhiu Grupet e arrestuara në veri të Kosovës nuk përfshijnë vetëm serbë. Anëtarë të rrjeteve kriminale, pavarësisht nga... »

Duke ndjekur debatin e parë presidencial në Amerikë, me mendjen te Shqipëria

Nga Ruben Avxhiu Mbrëmjen e 26 qershorit, Amerika ndoqi në televizion debatin e parë presidencial mes 10 kandidatëve të Partisë... »

Mes Ruandës dhe Sirisë, mrekullia e Kosovës

Nga Ruben Avxhiu Kur shikon historinë e botës të tre dekadave të fundit, lufta e Kosovës qendron veç të tjerash,... »

Vijat e kuqe të dhunës në Tiranë

Ruben Avxhiu Vija e kuqe e dhunës është një vijë e padukshme psikologjike, me pasoja të mëdha politike në shoqëri.Një... »

Rikthimi i shqiptarëve të Amerikës

Nga Ruben Avxhiu 30 prilli i këtij viti ngjau pak si një rikthim në ditët e stuhishme të viteve 1990,... »

Me Joe Biden bëhen 21

Nga Ruben Avxhiu Joe Biden pritet të shpallë kandidaturën e tij, këtë të mërkurë. Asnjë kandidat nuk është pritur më... »

Parti të reja dhe histori të vjetra

Nga Ruben Avxhiu Megjithë pretendimet për krahët ideologjikë që përfaqësojnë, Partia Socialiste dhe ajo Demokratike e Shqipërisë kanë lënë një... »

Kundër krimit duhet bashkim kombëtar

Ruben Avxhiu Lajmi nga Hollanda për aktivizimin e mekanizmit për rivendosjen e vizave për shqiptarët është një fatkeqësi kombëtare dhe... »

Një shoqëri që urren heronjtë e saj

Ruben Avxhiu Ka diçka thellësisht njerëzore dhe të trishtuar në historinë e atyre të rinjve që 20 vjet e më... »

Paradat Greke në New York dhe Boston, me mesazhe shoviniste ndaj Shqipërisë

Motra e terroristit Konstantinos Katsifas do të jetë Marshalle e Nderit e Paradës Greke që do të mbahet në Nju... »

Liberal me maqedonasit, nacionalist me shqiptarët

Nga Ruben Avxhiu Kryeministri grek Cipras ka dalë me dy fytyra, në politikat me fqinjët. Nuk e di se cila... »