RUBEN AVXHIU - ILLYRIA - Page 7 RUBEN AVXHIU - ILLYRIA - Page 7

Amerika me tre parti në zgjedhjet presidenciale të këtij viti?

Rishfaqen Libertarianët, Kuvendi Kombëtar zgjedh ish-guvernatorin Gary Johnson si kandidat për President – ja se çfarë pikëpamjesh kanë ata  ... »

Martin Shkreli: “Do të bëhem Mbreti i Shqipërisë”

Nga Ruben Avxhiu Martin Shkreli, që para disa muajsh mori nofkën “shqiptari më i urryer në internet” ka deklaruar se... »

Bernie Sanders mund të bëjë që Donald Trump të zgjidhet president

Nga Ruben Avxhiu Media është marrë shumë me përçarjen e madhe në Partinë Republikane dhe refuzimin për të pranuar një... »

Bob Dole, i vetmi ish-kandidat presidencial, në Konventën Kombëtare të Donald Trump

Bojkotimin e Konventës e kanë njoftuar John McCain, Mitt Romney dhe dy ish-Presidentët Bush Ruben Avxhiu Ish-senatori Bob Dole (Doll)... »

Zbulohen miliardat e vajzës së “socialistit” Hugo Çavez

Ndërsa Venezuela, aq e pasur me naftë, është në prag të falimentimit Nga Ruben Avxhiu Venezuela, vendi i pasur me... »

Empire State Building bëhet e kuqe për Donald Trump dhe blu për Hillary Clinton

Ndërtesa më e famshme në New York, ajo e Shtetit të Perandorisë, “Empire State Building” ndezi dritat e kuqe pas... »

Qitapet e Panamasë

Nga Ruben Avxhiu Që kur janë shpikur taksat dhe detyrimet ndaj shtetit dhe komunitetit, individët dhe firmat janë përpjekur për... »

Kafja njihej si “vera e Islamit” – bekimi nga Papa dhe legjenda të tjera

Nga Ruben Avxhiu Ka shumë legjenda se si u zbulua kafja. Një artikull që lexova sot ia jep meritën një... »

Një debat për antimitingjet dhe lirinë e shprehjes

Protestuesit që sabotuan mitingun e Donald Trump në Chicago mund ta kenë ndihmuar kandidatin republikan Nga Ruben Avxhiu Pak kohë... »

Pse gabuan të gjitha anketimet në Michigan

Bernie Sanders arrin një fitore të papritur ndonëse Hillary Clinton pritej të fitonte me më shumë se 20% Nga Ruben... »

Nuk është e vërtetë që Donald Trump ka qenë kundër Luftës në Kosovë

Po kjo nuk premton asgjë për politikën e jashtme që do të ndjekë nëse zgjidhet president – gjithshka mund të... »

Kritikët e Lëvizjes BESA janë promotorët më të mirë të saj

Nga Ruben Avxhiu   Bumerangu është një objekt që ka një formë të tillë që kur e gjuan në ajër,... »

Fotografia që shokoi Britaninë: Mbretëresha mëson nderimin nazist

Nga Ruben Avxhiu Gazeta tabloide “The Sun” ka botuar në faqe të parë një fotografi të marrë nga një filmim... »

MOS E SHKATËRRONI LAZARATIN, TAKSOJENI

Ruben Avxhiu, “Illyria”, 19 qershor, 2014 Ndoshta nuk e kanë vënë re në Tiranë, por në në një pjesë të... »

Një mësim historie nga Gaza?

Ruben Avxhiu Sot, Izraeli është kaq i vendosur të shkatërrojë Hamasin sa që nuk po kursen as imazhin e tij... »

IKU 91-VJEÇARI QË NUK U PLAK KURRË

  Sejfi Protopapa jepej me pasion mbresëlënës ndaj çdo kauze që përqafonte     Nga Ruben Avxhiu   Nuk besoj... »

Danubi nuk është edhe aq blu

Si u zbulua për herë të parë përpjekja serbe për të fshehur gjurmët e krimeve në Kosovë Nga Ruben Avxhiu... »

Putini dhe Pranvera e Vetmisë së Madhe

Nga Ruben Avxhiu Referendumi për të ardhmen e Krimesë do të ishte vulosur si pavlerë pa u mbajtur akoma, sikur... »

Janukoviçët që flenë të qetë

Shqipëria, vendi ku ata që vidhen adhurojnë ata që i vjedhin ​ Ruben AvxhiuSi mund të ndërtosh një shtëpi e... »

Nga “Papa i Zi” te “Papa i Kuq”

Jezu Krishti, Karl Marksi dhe disa konservatorë amerikanë – mëshira kristiane, kuptimi dhe ndikimi i saj në botën e politikës... »

Mbi artin e fjalimeve dhe etikën e të dëgjuarit

Mbresa nga Darka Vjetore e Këshillit Kombëtar Shqiptaro-Amerikan, në New York Nga Ruben Avxhiu Fjalimet e shqiptarëve Politikanët shqiptarë, jo... »

Vota për pragmatizmin

Nuk ka fituar Partia Socialiste aq sa ka humbur Partia Demokratike. Duke u nisur nga rezultatet e papërfunduara, i vetmi... »

Vota më e mirë për partitë e vogla

Nëse nuk je militant e adhurues i ndonjë prej dy partive kryesore shqiptare është normale të jesh i pavendosur për... »

Skandale që i kushtojnë shumë Kosovës

Shtetet e sapokrijuara, që ende luftojnë për njohje e pranim nga familja ndërkombëtare e kombeve, nuk e kanë luksin të... »

Shpërdorimi i një shansi historik për diplomatin serb

OKB: Askush nuk vajton largimin e Jeremiçit – Me këmbënguljen e Shqipërisë, i refuzohet falenderimi publik nga grupi i Europës... »

Sulmi i radhës kundër Skënderbeut

Një deputet i Kosovës ka deklaruar tani se Skënderbeu është një hero i katolikëve dhe se luftërat e tij kanë... »

Një atentat partiak ndaj lirisë së medias

Vendimi i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Shqipëri, që detyron televizionet private të transmetojnë pa redaktim kasetat e përgatitura nga... »

Shumë parti, një interes shtetëror

Kritika e Edi Ramës për lirimin e tre gjeneralëve të ushtrisë shqiptare është një nga ato shembujt se si ndryshon... »

Fushata shqiptare, betejë dollarësh në SHBA

Edi Rama mund të ketë kuptuar dje se pse është më mirë të paguash në mënyrë të hapur një firmë... »

Berisha kundër Berishës

Një nga gjërat më interesante në vitet e fundit të politikës shqiptare ka qenë mënyra sesi socialistët duke pasur disa... »