BOTË - ILLYRIA BOTË - ILLYRIA

BE premton 200 milionë vaksina anti-Covid për vendet e varfra

Bruksel, 15 shtator 2021 – Bashkimi Evropian premton t’u dhurojë 200 milionë doza vaksinash kundër COVID-19-s vendeve me të ardhura... »

Guterres: Kriza humanitare në Afganistan drejt katastrofës

Nju Jork, 13 shtator 2021 – Sekretari i përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres, paralajmëroi se kriza humanitare në... »

FBI-ja publikon një dokument lidhur me hetimet për sulmet e 11 Shtatorit

Uashington, 12 shtator 2021 – Një dokument që sapo është deklasifikuar jep detaje të reja rreth punës së Byrosë Federale... »

Shtëpia e Bardhë u kërkon të emëruarve nga Trump të japin dorëheqje

Uashington, 9 shtator 2021 – Shtëpia e Bardhë bëri të ditur të mërkurën se u ka kërkuar 18 personave të... »

SHBA analizon veprimet qeverisë së përkohshme të Afganistanit

Uashington, 8 shtator 2021 – Shtetet e Bashkuara thonë se po analizojnë njoftimin e talebanëve për një qeveri të përkohëshme... »

Kush është udhëheqësi suprem i talibanëve të Afganistanit?

Kabul, 8 shtator 2021 – Talibanët afganë emëruan një klerik të linjës së ashpër sunite si udhëheqës suprem të Afganistanit.... »

Lideri suprem i talibanëve kërkon të respektohen rregullat islamike

Kabul, 8 shtator 2021 – Udhëheqësi suprem i talibanëve në Afganistan, Mawlawi Haibatullah Akhundzada, porositi Qeverinë e re të Afganistanit... »

Talibanët shpallin Qeverinë e re të Afganistanit

Kabul, 7 shtator 2021 – Talibanët njoftuan se kanë krijuar Qeverinë e re t Afganistanit, e cila do të udhëhiqet... »

Talibanët pretendojnë fitoren në Panjshir, rezistenca i përgënjeshtron

Kabul, 7 shtator 2021 – Talibanët kanë pretenduar fitore në provincën Panjshir të Afganistanit, mirëpo lideri i lëvizjes së rezistencës... »

Tony Blair: “Islamizmi mbetet rrezik i madh për sigurinë”

Londër, 6 shtator 2021 – “Islamizmi mbetet një kërcënim i madh për sigurinë dhe Perëndimi duhet të përgatitet për përdorim... »

Gratë afgane vazhdojnë protestat, në mbrojtje të të drejtave të tyre

Kabul, 6 shtator 2021 – Gratë afgane kanë dalë sërish në rrugë për të kërkuar të drejta të barabarta nën... »

Biden do të vizitojë Nju Jorkun dhe Nju Xhersin, pas uraganit Ida

Uashington, 6 shtator 2021 – Presidenti Joe Biden do të shkojë këtë javë në Nju Jork dhe Nju Xhersi për... »

Talibanët thonë se e kanë marrë kontrollin e provincës Panjshir

Kabul, 6 shtator 2021 – Talibanët thanë se kanë marrë kontrollin e plotë të provincës Panjshir, zonës së fundit në... »

Talibanët përdorin gaz lotësjellës për shpërndarjen e grave protestuese

Kabul, 4 shtator 2021 – Militantët talibanë të shtunën, më 4 shtator, kanë përdorur gaz lotsjellës dhe kanë të shtënë... »

Në Luginën e Panjshirit vazhdon lufta mes talebanëve dhe grupeve të rezistencës

Kabul, 4 shtator 2021 – Forcat talebane janë përfshirë në një betejë të armatosur me grupet e rezistencës në Luginën... »

Borrell: BE-ja nuk do ta njohë Qeverinë e re afgane

Bruksel, 3 shtator 2021 – Bashkimi Evropian tha se nuk ka plane që ta njohë Qeverinë e re të Afganistanit,... »

Sekretari amerikan i Mbrojtjes: Do të hakmerremi ndaj ISIS-K

Uashington, 3 shtator 2021 – Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin është anëtari i parë i Kabinetit që ka pranuar të... »

BE shqyrton krijimin e Forcës së Reagimit të Shpejtë, pas rënies së Afganistanit

Bruksel, 2 shtator 2021 – Ministrat e Mbrojtjes të Bashkimit Evropian diskutuan të enjten për mënyrën se si t’u përgjigjen... »

Të paktën 8 të vdekur në New York – uragani Ida përmbyt qytetin

Përmbytjet e papritura të sjella nga stuhitë e mbetura prej uraganit Ida kanë shkaktuar të paktën 8 vdekje dhe kanë... »

Borrell: BE duhet të krijojë forcë të reagimit të shpejtë

Bruksel, 2 shtator 2021 – Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Josep Borrell, tha... »

Biden: SHBA e mbështet Ukrainën kundër agresionit rus

Uashington, 2 shtator 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, siguroi homologun ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, se SHBA-ja qëndron... »

OBSH e cilëson shqetësues një variant të ri të COVID-19

Nju Jork, 2 shtator 2021 – Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e ka caktuar një lloj të ri të COVID-19,... »

Gjeneral Milley: SHBA mund të bashkërendojë veprimet me talebanët kundër ISIS-it

Uashington, 2 shtator 2021 – Shefi i Shtatmadhorisë Amerikane, gjenerali Mark Milley, tha të mërkurën se ekzistojnë “mundësitë” që Shtetet... »

OBSH po monitoron një variant të ri të koronavirusit

Nju Jork, 1 shtator 2021 – Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se po monitoron një variant të ri të... »

Biden: Dalja nga Afganistani, vendimi më i mirë për SHBA-në

Uashington, 1 shtator 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, tha në një fjalim televiziv se vendimi i... »

Gazetarja afgane në Kabul: Plane të rrënuara, ëndrra të shkatërruara

Rahila Elena është një nga gratë e pakta gazetare në Kabul që vazhdon të punojë, edhe pse grupi taliban mori... »

Afgano-amerikanët, të shqetësuar për familjet e tyre në Afganistan

Uashington, 1 shtator 2021 – Ndërsa talebanët forcojnë kontrollin e tyre në Afganistan, ata janë zotuar se do të mbrojnë... »

Ikin edhe trupat e fundit – SHBA lë Afganistanin pas gati 20 vitesh

Shumë shtetas amerikanë dhe disa mijëra ish-punëtorë e bashkëpunëtorë afganë që kanë ndihmuar praninë amerikanë nuk kanë arritur të largohen... »

The Economist: Serbia po e fsheh numrin e viktimave të COVID-19

Londër, 30 gusht 2021 – Revista prestigjioze britanike “The Economist” shkruan se Serbia është në ndër pesë vendet e para... »

Sulme me raketa ndaj Aeroportit të Kabulit

Kabul / Uashington, 30 gusht 2021 – Disa raketa u hodhën drejt aeroportit të Kabulit të hënën në mëngjes, derisa... »