BOTË - (1) - ILLYRIA BOTË - (1) - ILLYRIA

Ekuipazhet ukrainase të tankeve mbërrijnë në Britani për stërvitje

Londër, 29 janar 2023 – Ekuipazhet ukrainase të tankeve kanë mbërritur në Britani të Madhe për të filluar stërvitjet e... »

Papa u bën thirrje izraelitëve dhe palestinezëve t’i japin fund dhunës

Vatikan, 29 janar 2023 – Papa Françesku i bëri thirrje Izraelit dhe palestinezëve që të hyjnë në dialog duke shprehur... »

New York Times: McGonigal nuk punonte për oligarkun rus kur ishte në detyrë

New York, 29 janar 2023 – Ndonëse gjyqi ndaj ish-zyrtarit të FBI po zhvillohet ne Shtetet e Bashkuara të Amerikës,... »

Parlamenti i Greqisë e rrëzoi mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë

Athinë, 27 janar 2023 – Parlamenti i Greqisë e rrëzoi të premten mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë, inicuar nga partia ... »

Rriten shqetësimet për përshkallëzimin e situatës në Bregun Perëndimor

Jenin (Bregu Perëndimor), 27 janar 2023 – Bastisjet e fundit izraelite në kampin e refugjatëve Jenin kanë qenë më të... »

Arkivi i SHBA-së: Ish-Presidentët dhe ish-nënpresidentët të rishikojnë nëse kanë në zotërim dokumente të klasifikuara

Uashington, 27 janar 2023 – Arkivi Kombëtar u ka kërkuar ish-presidentëve dhe ish-nënpresidentëve të SHBA-ve që të rishikojnë të dhënat... »

Ushtria amerikane vret zyrtarin e lartë të Shtetit Islamik në Somali

Uashington, 27 janar 2023 – Forcat e operacioneve speciale amerikane kanë vrarë një zyrtar të lartë të grupit të Shtetit... »

Zelensky falënderon Perëndimin për dërgimin e tankeve

Kiev, 26 janar 2023 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky shprehu falenderimin për vendimin e marrë nga Shtetet e Bashkuara dhe... »

Facebook zhbllokon llogarinë e zotit Trump pas pezullimit dyvjeçar

Uashington, 26 janar 2026 – Meta, kompania ombrellë që zotëron rrjetin social Facebook, ka zhbllokuar llogarinë personale të ish-Presidentit Donald... »

Bullgaria tërheq ambasadorin e saj nga Shkupi

Sofje, 26 janar 2023 – Bullgaria do të tërheqë ambasadorin e saj nga Shkupi, dhe do të ndërpresë të gjitha... »

SHBA do të dërgojë 31 tanke “Abrams” në Ukrainë

Uashington, 25 janar 2023 – Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara thanë të enjten se do të dërgojnë tanke në Ukrainë,... »

SHBA pritet të dërgojë në Ukrainë tanke M1 Abrams

Uashington, 25 janar 2023 – Uashingtoni zyrtar pritet që të mërkurën të njoftojë se do të dërgojë dhjetëra tanke M1... »

Gjermania jep dritën jeshile për dërgimin e tankeve në Ukrainë

Berlin, 25 janar 2023 – Qeveria gjermane ka konfirmuar se do t’i sigurojë Ukrainës tanke luftarake Leopard 2 dhe do... »

Papa Françesku: Homoseksualiteti nuk është krim

Vatikan, 25 janar 2023 – Papa Françesku kritikoi ligjet që kriminalizojnë homoseksualitetin dhe i quajti “të padrejta”, duke thënë se... »

Dy vullnetarë britanikë vriten në Ukrainë

Londër, 25 janar 2023 – Vullnetarët britanikë, Chris Parry dhe Andrew Bagshaw, janë vrarë në lindje të Ukrainës, ka raportuar... »

Në shtëpinë e ish-nënpresidentit Pence zbulohen dokumente të klasifikuara

Uashington, 24 janar 2023 – Në shtëpinë e ish-nënpresidentit amerikan, Mike Pence, janë gjetur dokumente të klasifikuara. Dokumentet, që janë... »

Zyrtarë të lartë të Ukrainës japin dorëheqjen pas dyshimeve për korrupsion

Kiev, 24 janar 2023 – Zëvendës shefi i kabinetit të Presidentit të Ukrainës dha dorëheqjen të martën pasi Presidenti Volodymyr... »

Një ajsberg shkëputet nga akullnaja në Antarktikë

Uashington, 24 janar 2023 – Në Antarktikë, një ajsberg gjigand është shkëputur dhe tashmë po zhvendoset. Zbulimi u bë falë... »

OBSH kërkon “veprim të menjëhershëm” pas vdekjeve së fëmijëve nga shurupi i kollës

Gjenevë, 24 janar 2023 – Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka bërë thirrje për “veprim të menjëhershëm dhe të koordinuar”... »

NATO: Së shpejti do të gjendet zgjidhje për të dërguar tanke në Ukrainë

Bruksel, 24 janar 2023 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg është i bindur se Aleanca do të gjejë... »

Shtatë të vrarë nga të shtënat në Kaliforni

San Francisko, 24 janar 2023 – Policia në shtetin amerikan të Kalifornisë tha se shtatë persona u vranë të hënën... »

Zyrtarja e OKB-së thotë se ka dëshmi të krimeve kundër fëmijëve në Ukrainë

Një nga anëtarët e pavarur të Komisionit Hetimor të Kombeve të Bashkuara për Ukrainën, i krijuar së fundmi, thotë se... »

Një ish-agjent i kundërzbulimit në FBI akuzohet për ndihmë një oligarku rus

Nju Jork, 23janar 2023 – Ndaj një ish-zyrtari të lartë të kundërzbulimit në FBI janë ngritur akuza për shkak se... »

Gjendet i vetëvrarë i dyshuari për sulmin vdekjeprurës në Los Anxhelos

Los Anxhelos, 23 janar 2023 – Policia e Kalifornisë ka identifikuar personin e armatosur e dyshuar për vrasjen e 10... »

Në Beograd vendosen posterë ku Zelensky quhet “terrorist i NATO-s”

Beograd, 23 janar 2023 – Në qendër të Beogradit janë vendosur posterë me fotografinë e presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, dhe... »

BE-ja shqyrton mundësinë e përdorimit të aseteve të ngrira ruse për rindërtim të Ukrainës

Bruksel, 23 janar 2023 – Bashkimi Evropian po shqyrton përdorimin e aseteve të ngrira të Bankës Qendrore të Rusisë, me... »

Kirby: Grupi “Wagner” i lidhur me Korenë e Veriut

Uashington, 21 janar 2023 – Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby, tha se Departamenti i Thesarit... »

Kremlini po përpiqet të “frikësojë” sërish Perëndimin përmes grupit Wagner në Ballkan

Në përputhje me ndryshimet e fundit në strategjinë propagandistike të Kremlinit, sipas së cilës “Rusia është në luftë kolektive kundër... »

SHBA e shpall grupin Wagner si Organizatë Kriminale Ndërkombëtare

Uashington, 20 janar 2023 – Shtetet e Bashkuara do të vendosin javën e ardhshme sanksione shtesë kundër kompanisë ushtarake private... »

Biden inspekton zonat e dëmtuara nga përmbytjet në Kaliforni, premton ndihmë

Uashington, 20 janar 2023 – Presidenti Joe Biden përsëriti paralajmërimet e tij për ndryshimin klimatik dhe premtoi ndihma federale për... »