BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 21 BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 21

Biden kërkon sanksione të reja ndaj Rusisë, pas mizorive në Buça

Uashington, 5 prill 2022 – Agresioni rus ndaj Ukrainës po bëhet çdo ditë e më vdekjeprurës, me udhëheqësit botërorë që... »

Ursula von der Leyen dhe Josep Borrell do të shkojnë në Kiev të shtunën

Bruksel, 5 prill 2022 – Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, dhe përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian... »

Koreja Veriore kërcënon me armë bërthamore Korenë Jugore

Penian, 5 prill 2022 – Koreja Veriore do të shënjestrojë me “forcën e saj bërthamore” Korenë Jugore, nëse sulmohet, ka... »

Ukraina thotë se Rusia po përgatit një sulm në juglindje të vendit

Kiev, 5 prill 2022 – Ushtria ukrainase tha se forcat ruse po përgatiten për një sulm në juglindje të Ukrainës,... »

SHBA kërkon që Rusia të largohet nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut

Bukuresht, 4 prill 2022 – Shtetet e Bashkuara po kërkojnë pezullimin e Rusisë nga Këshilli për të Drejtat e Njeriut... »

Gjermania, Lituania dhe Letonia dëbojnë diplomatë rusë

Vilnus / Talin / Berlin, 4 prill 2022 – Lituania tha se ka dëbuar ambasadorin rus në Vilnius dhe ka... »

Zelensky e akuzon Rusinë për gjenocid në Ukrainë

Kiev, 4 prill 2022 – Tymi e mbulon qiellin mbi qytetin e Odesës. Autoritetet lokale thonë se ky qytet port... »

Shtetet e Bashkuara konfiskojnë në Spanjë jahtin e oligarkut rus Viktor Vekselberg

Palma de Majorka (Spanjë), 4 prill 2022 – Qeveria e Shteteve të Bashkuara konfiskoi të hënën në Spanjë një jaht... »

Biden: Putini duhet të përballet me gjyq për krime lufte

Uashington, 4 prill 2022 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden bëri thirrje të hënën për një gjyq për... »

Moska mohon mizoritë e kryera nga forcat ruse në Bucha të Ukrainës

Moskë, 4 prill 2022 – Moska zyrtare i ka mohuar kategorikisht akuzat në lidhje me mizoritë e kryera në qytetin... »

Vuçiqi shpalli fitoren në zgjedhjet e Serbisë

Beograd, 4 prill 2022 – Presidenti i Serbisë dhe lideri i Partisë Përparimtare Serbe, Aleksandar Vuçiq, shpalli fitoren në zgjedhjet... »

Parregullsi të shumta në zgjedhjet parlamentare e presidenciale në Serbi

Beograd, 4 prill 2022 – Vëzhguesit e zgjedhjeve parlamentare e presidenciale në Serbi kanë raportuar për parregullsi të shumta në... »

Blinken: SHBA do të ndihmojë dokumentimin e krimeve të luftës në Ukrainë

Uashington, 3 prill 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të dielën se Departamenti i Shtetit do të... »

Boris Johnson dënon vrasjen e civilëve në Ukrainë

Londër, 3 prill 2022 – Kryeministri britanik, Boris Johnson ka dënuar ashpër ekzekutimin e civilëve ukrainas, që doli në dritë... »

Zelensky: Ajo që po ndodh në Ukrainë është gjenocid

Kiev, 3 prill 2022 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi Rusinë të dielën për gjenocid në vendin e tij, ndërsa... »

Shkëmbim zjarri në qendër të Sacramentos. Së paku 6 të vrarë dhe 15 të plagosur

Sacramento, 3 prill 2022 – Gjashtë persona janë vrarë dhe 15 të tjerë janë plagosur në një shkëmbim zjarri në... »

Hakerë nga mbarë bota njoftojnë miliona rusë për luftën në Ukrainë

Varshavë, 3 prill 2022 – Që nga fillimi i sulmit në Ukrainë, Qeveria e Rusisë e ka rritur kontrollin mbi... »

Sulme me raketa afër qytetit ukrainas Odesa

Moskë / Kiev, 3 prill 2022 – Rusia tha të dielën se ka goditur me raketa duke shkatërruar një një... »

Pentagoni: Asnjë ngjashmëri mes agresionit rus në Ukrainë dhe sulmeve të NATO-s ndaj Serbisë

Uashington, 2 prill 2022 – Zëvendës Ndihmës Sekretarja amerikane e Mbrojtjes Laura Cooper thotë se megjithëse se Moska po ndryshon... »

Forcat ukrainase marrin nën kontroll zonat në Veri të Kievit

Kiev, 2 prill 2022 – Forcat ukrainase po përparonin të shtunën në zonat në veri të Kievit në terrenin e... »

Zelensky: Forcat ruse që po tërhiqen po lënë prapa një “katastrofë të plotë”

Kiev, 2 prill 2022 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se forcat ruse po lënë pas “një katastrofë të... »

Carla Del Ponte: Putini është kriminel lufte. Duhet të arrestohet

Bernë, 2 prill 2022 – Ish-kryeprokurorja e Tribunalit në Hagë, Carla Del Ponte ka kërkuar që të lëshohet një urdhër... »

Në Rusi, arrestohen 176 protestues kundër luftës në Ukrainë

Moskë, 2 prill 2022 – Policia ruse ka arrestuar të shtunën 176 persona, të cilët protestuan në Moskë kundër pushtimit... »

Britania ndalon një avion që dyshohet se i përket një oligarku rus

Londër, 2 prill 2022 – Sekretari britanik i Transportit, Grant Shapps, tha të shtunën se ka parandaluar përdorimin e një... »

Pentagoni dërgon në Ukrainë një pako të re të ndihmës ushtarake

Uashington, 2 prill 2022 – Departamenti amerikan i Mbrojtjes njoftoi se do të ndajë 300 milionë dollarë për “mbështetje të... »

Fotoreporteri i zhdukur gjendet i vdekur afër Kievit

Kiev, 2 prill 2022 – Fotoreporteri ukrainas, Maks Levin, u gjet i vdekur afër Kievit, pasi kishte qenë i zhdukur... »

Ukraina mohon të ketë sulmuar depozitat e karburantit brenda Rusisë

Kiev, 1 prill 2022 – Rusia akuzoi të premten Ukrainën për kryerjen e një sulmi ajror kundër një depozite karburanti... »

Uashingtoni dhe Londra diskutojnë për reagime shtesë ndaj Rusisë

Uashington, 1 prill 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, dhe Ministrja e Jashtme britanike, Liz Truss, diskutuan të... »

Moska e akuzon Kievin për sulm ndaj një depoje të karburantit në Rusi

Moskë, 1 prill 2022 – Rusia akuzoi Ukrainën për kryerjen e një sulmi ajror ndaj një depoje karburanti në qytetin... »

Ukrainasit përgatiten për luftë të gjatë, pavarësisht bisedimeve për paqe

Kiev, 1 prill 2022 – Në Ukrainën perëndimore, banorët thonë se pavarësisht bisedimeve të vazhdueshme të paqes midis Rusisë dhe... »