BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 23 BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 23

Blinken: SHBA dhe evropianët diskojnë për ndalimin e importit të karburanteve ruse

Uashington, 6 mars 2022 – Shtetet e Bashkuara dhe partnerët evropianë po shqyrtojnë mundësitë për ndalimin e importeve të karburantit... »

Forcat ruse forcojnë kontrollin në centralin bërthamor të Zhaporizhias

Kiev, 6 mars 2022 – Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike thotë se forcat ruse po forcojnë kontrollin e tyre ndaj... »

SHBA: Ka njoftime shumë të besueshme për sulme të qëllimshme ndaj civilëve në Ukrainë

Uashington,6 mars 2022 – Shtetet e Bashkuara thonë se kanë parë informacione shumë të besueshme për sulme të qëllimshme ndaj... »

Dështon edhe përpjekja e dytë për evakuimin e civilëve nga Mariupoli

Kiev, 6 mars 2022 – Një zyrtar i lartë ukrainas tha se edhe përpjekja e dytë për evakuimin e civilëve... »

Putin: Operacioni në Ukrainë do të përfundojë kur të përmbushen kërkesat e Moskës

Moskë, 6 mars 2022 – Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, i ka thënë presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan, se Rusia... »

Zelenski: Rusia po përgatitet ta bombardojë Odesën

Kiev, 6 mars 2022 – Presidenti ukrainas Volodimir Zelenski paralajmëroi të dielën se Rusia po planifikon të bombardojë Odesën. Gjatë... »

Armëpushim i kufizuar në dy qytete të Ukrainës

Mariupoli (Ukrainë), 6 mars 2022 – Forcat ruse do të respektojnë një armëpushim të përkohshëm të dielën në dy qytete... »

Blinken premton mbështetjen amerikane për Moldavinë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka premtuar mbështetjen e Amerikës për Moldavinë, ish-republikën e vogël sovjetike me prirje perëndimore,... »

Erdogan bisedon me Putinin, kërkon armëpushim në Ukrainë

Ankara, 6 matrs 2022 – Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, i ka kërkuar homologut të tij rus, Vladimir Putin, që... »

Vritet në Ukrainë komandanti i batalionit rus “Sparta”

Kiev, 6 mars 2022 – Një komandant lufte i Rusisë, që e udhëhiqte batalionin neo-nazist “Sparta”, është vrarë në Ukrainë.... »

Disidenti rus ofron 1 milion dollarë shpërblim për arrestimin e Putinit

Disidenti rus Alex Konanykhin, i cili jeton në SHBA, ka shprehur vullnet të kontribuojë për ndërprerjen e luftës në Ukrainë... »

Italia sekuestron vilat dhe jahtet e oligarkëve rusë

Romë, 5 mars 2022 – Policia italiane ka sekuestruar vila dhe jahte në vlerë prej 143 milionë eurosh që i... »

Putin: Ndalim fluturimi mbi Ukrainë do të thoshte përfshirje në konflikt

Moskë / Kiev, 5 mars 2022 – Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi të shtunën se Moska do ta konsideronte si... »

Blinken: Do të mbrojmë çdo centimetër të territorit të NATO-s

Rzeszow (Poloni), 5 mars 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ritheksoi të shtunën se do të mbrohet çdo... »

Sulmi ndaj centralit bërthamor Zaporizhia ngre shqetësimet për rrezikun e një katastrofe në Evropën Qendrore

Uashington / Londër, 4 mars 2022 – Sulmi i forcave ruse ndaj centralit më të madh bërthamor në Evropë, ka... »

Rusia bllokon qasjen në Facebook dhe kufizon qasjen në Twitter

Moskë, 4 mars 2022 – Rregullatori rus i mediave kufizoi qasjen në rrjetin social Twitter pasi bllokoi Facebook-un në vend,... »

Në Beograd mbahet një manifestim mbështetje për Rusinë

Beograd, 4 mars 2022 – Qytetarë serb kanë marshuar në Beograd të premten duke valëvitur flamuj rusë dhe duke mbajtur... »

Rusia bllokon faqet në internet të Zërit të Amerikës dhe BBC-së

Uashington, 4 mars 2022 – Rusia ka bllokuar faqet e internetit, brenda territorit të saj, të disa organizatave të huaja... »

Të paktën 56 të vdekur në një sulm vetëvrasës në një xhami në Pakistan

Peshavar, 4 mars 2022 – Policia e Pakistanit njoftoi se të paktën 56 persona u vranë dhe më shumë se... »

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë sanksione në të ashpra ndaj Rusisë

Njoftimi i Presidentit Joe Biden se Shtetet e Bashkuara po marrin masa ndaj oligarkëve rusë dhe po mbyllin hapësirën ajrore... »

Publikohet video-regjistrimi i sulmit raketor në centralin bërthamor Zaporozhia (VIDEO)

Kiev, 4 mars 2022 – Rrjeti televiziv europian Euronews e ka publikuar një video-regjistrim të sulmit raketor të forcave ruse... »

Scholz: Schröder duhet të heqë dorë nga angazhimet në kompanitë ruse

Berlin, 4 mars 2022 – Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, i ka bërë thirrje ish-kancelarit Gerhard Schröder të heqë dorë... »

SHBA e quan krim lufte sulmin ndaj centralit bërthamor Zaporizhia

Kiev, 4 mars 2022 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e cilësojnë si krim lufte sulmin e forcave ruse ndaj... »

Gazetarja britanike – Lavrovit: “Më shihni në sy dhe më thoni si mund t’ju zë gjumi…?”

Londër, 4 mars 2022 – Gazetarja e kanalit britanik Channel 4 News, Cathy Newman, i ka drejtuar mininistrit të Jashtëm... »

Si arrijnë në Ukrainë armët e Perëndimit?

BE financon furnizimin me armë të Ukrainës, duke hedhur një hap të pashembullt. Por, si dhe sa shpejt mbërrijnë armët... »

Blinken: NATO nuk synon konflikt, por është e gatshme për të

Bruksel, 4 mars 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka paralajmëruar të premten në Bruksel – para takimit... »

Putin: Sanksionet vetëm do ta përkeqësojnë situatën

Moskë, 4 mars 2022 – Presidenti rus, Vladimir Putin, ka paralajmëruar të premten, më 4 mars, ata që kundërshtojnë veprimet... »

Shefi i agjencisë bërthamore të OKB-së sugjeron bisedime në Çernobil

Vjenë, 4 mars 2022 – Kreu i agjencisësë së OKB-së për mbikëqyrje bërthamore ofroi të premten të udhëtonte në Çernobil... »

Sulmi rus në Zaporizhia mund të shkaktonte shpërthim sa gjashtë shpërthime të Çernobilit

Kiev, 4 mars 2022 – Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë të premten, 4 mars, se sulmi rus në centralin... »

SHBA vendos sanksione të reja ndaj oligarkëve rusë

Uashington, 4 mars 2022 – Uashingtoni njoftoi të enjten se në koordinim me aleatët dhe vendet partnerë, ka vendosur sanksione... »