BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 25 BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 25

Uashingtoni vendos sanksione të reja ndaj sistemit financiar rus

Uashington, 28 shkurt 2022 – Shtetet e Bashkuara ua ndaluan të hënën amerikanëve të bëjnë transaksione të lidhura me bankën... »

Ukraina kërkon armëpushim të menjëhershëm dhe tërheqjen e forcave ruse

Ukraina kërkoi një armëpushim të menjëhershëm dhe tërheqjen e forcave ruse, ndërsa delegacioni i saj mbërriti të hënën për bisedime... »

Zelensky kërkon anëtarësimin e menjëhershëm të Ukrainës në BE

Kiev, 28 shkurt 2022 – Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, vendi i të cilit po përballet me një pushtim të... »

Borrell: Druajmë se Rusia mund të shkaktojë kriza edhe në Moldavi, Gjeorgji dhe Ballkanin Perëndimor

Bruksel, 28 shkurt 2022 – Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të dielën, më 27... »

Rubla ruse zhvlerësohet në nivel rekord

Moskë, 28 shkurt 2022 – Monedha kombëtare ruse, Rubla, ra në nivel rekord, pasi G7 që përbëhet nga vendet më... »

Miratohet në Këshillin e Sigurimit mocioni i propozuar nga Shqipëria dhe SHBA

Për herë të parë pas 40 vjetësh do të mblidhet një Sesion Emergjence i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për... »

A ka rrezik real që Rusia të përdorë armët bërthamore?

Londër / Nju Jork / Bruksel, 27 shkurt 2022 – Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, të dielën, e urdhëroi ushtrinë... »

Ukraina e quan si presion ndaj saj urdhrin e Putinit për forcat bërthamore

Kiev, 27 shkurt 2022 – Ukraina tha të dielën se urdhri i presidentit rus, Vladimir Putin, për të vendosur forcat... »

Ukraina pranon të bisedojë me Rusinë pa  kurrfarë parakushtesh

Kiev, 27 shkurt 2022 – Zyra e Presidentit të Ukrainës Volodimir Zelensky, konfirmoi të dielën se një delegacion ukrainas do... »

Një shans për zjarrpushim dhe paqe?

GRAFIKU këtu tregon humbjet ruse, në vetëm pak ditë, sipas Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës.Ndërkohë megjithë sulmet e rënda të... »

Putin vë në gatishmëri të lartë forcat e parandalimit bërthamor

Moskë, 27 shkurt 2022 – Presidenti rus, Vladimir Putin, e ka urdhëruar ushtrinë që forcat parandaluese të Rusisë (referencë për... »

Bildt: Serbia e diskualifikoi veten nga procesi i anëtarësimit në BE

Stokholm, 27 shkurt 2022 – Ish-kryeministri i Suedisë, Carl Bildt, ka thënë se Serbia, me qëndrimin e saj kundër sanksioneve... »

Ukraina e çon Rusinë në Gjykatën Ndërkombëtare Penale

Kiev, 27 shkurt 2022 – Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, ka thënë se shteti i tij ka dërguar ankesë kundër Rusisë... »

Ekspertët: Zelenski ka fituar respektin e ukrainasve dhe të botës

Uashington, 27 shkurt 2022 – Shtetet e Bashkuara kanë njoftuar se po dërgojnë ndihma ushtarake shtesë në Ukrainë, duke përfshirë... »

Raportet e inteligjencës britanike  dhe të NATO-s: Forcat ruse në Ukrainë kanë probleme të shumta

Londër, 27 shkurt 2022 – Inteligjenca ushtarake e Mbretërisë së Bashkuar ka raportuar se ushtria ruse ka hasur në rezistencë... »

Zelenskiy refuzon ftesën për bisedime me Rusinë në Bjellorusi

Moskë /Kiev, 27 shkurt 2022 – Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitri Peskov, ka thënë se një delegacion rus ka arritur në... »

Trupat ruse futen në Kharkiv, në qytetin e dytë më të madh në Ukrainë

Kiev, 27 shkurt 2022 – Zyrtarë lokalë të Kharkivit, qytetit të dytë më të madh në Ukrainë, kanë thënë se... »

OKB: Të paktën 64 civilë të vrarë prej pushtimit të Ukrainës nga Rusia

Nju Jork, 27 shkurt 2022 – Të paktën 64 civilë janë vrarë dhe 240 tëtjerë janë plagosur prej shpërthimit të... »

Perëndimi pajtohet për përjashtimin e Rusisë nga sistemi SWIFT

Bruksel, 26 shkurt 2022 – Udhëheqësit e Komisionit Evropian, si edhe Franca, Gjermania, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Kanadaja dhe Shtetet... »

Gjermania ndërron kurs, e furnizon me armë të rënda Ukrainën

Berlin, 26 shkurt 2022 – Të shtunën, dy ditë pas fillimit të luftës në Ukrainë, qeveria gjermane vendosi për furnizimin... »

Vazhdon beteja për Kievin

Uashington / Kiev, 26 shkurt 2022 – Një zyrtar i lartë amerikan tha sot se rreth 50% e fuqisë luftarake... »

Abramovich heq dorë nga klubi i futbollit “Chelsea FC”

Londër, 26 shkurt 2022 – Miliarderi rus Roman Abramovich ka dorëzuar administrimin e klubit të futbollit Chelasa FC të cilin... »

Moska e urdhëroi ushtrinë të zgjerojë operacionet në Ukrainë

Moskë, 26 shkurt 2022 – Ushtarëve rusë u janë dhënë urdhra që të zgjerojnë ofensivën në Ukrainë “nga të gjitha... »

SHBA i dërgon Ukrainës 350 milionë dollarë ndihmë ushtarake

Uashington, 26 shkurt 2022 – Presidenti amerikan Joe Biden, e udhëzoi Departamentin e Shtetit të japë 350 milionë dollarë ndihmë... »

Franca ndalon një anije që dyshohet se është e një kompanie ruse të sanksionuar

Paris, 26 shkurt 2022 – Policia detare e Francës ka ndaluar një anije që autoritetet dyshojnë se i përket një... »

Pushtimi rus i Ukrainës – kërcënim për rendin gjeopolitik

Vendimi i Vladimir Putin për të pushtuar Ukrainën ka përmbysur supozimet për paprekshmërinë e kufijve e ka futur botën në... »

Gjermania përgatitet për refugjatë nga Ukraina

Berlin, 26 shkurt 2022 – Ukraina është vetëm dy orë fluturimi larg Gjermanisë, rreth 1300 km. Shumë njerëz kanë filluar... »

Ukraina raporton për rritje të nivelit të rrezatimit në Çernobil

Kiev, 26 shkurt 2022 – Autoritetet ukrainase thanë se nivelet e rrezatimit janë rritur në zonën e Çernobilit, që prej... »

Çekia e ndihmon Ukrainën me armatim

Pragë, 26 shkurt 2022 – Qeveria e Çekisë e miratoi të shtunën dërgimin e armëve dhe municioneve në Ukrainë, për... »

Kievi nën rrethim. Rusia sulmon me raketa dhe artileri. Forcat ukrainase rezistojnë fuqishëm

Kiev, 26 shkurt 2022 – Në mediet e vendit e tëhuaja, si edhe nërrjetet sociale, raportohet për luftime të ashpra... »