BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 27 BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 27

Ministri i Brendshëm i Serbisë e nderon Slobodan Millosheviqin

Beograd, 11 mars 2022 – Ministri i Punëve të Brendshme të Serbisë, Aleksandar Vulin, e ka madhuar figurën më të... »

SHBA: Rusia mund të përdorë agjentë kimikë ose biologjikë në Ukrainë

Nju Jork, 11 mars 2022 – Ambasadorja e SHBA-së në Kombet e Bashkuara, Linda Thomas-Greenfield, i tha Këshillit të Sigurimit... »

Bashkimi Evropian pralajmëron pakon e katërt të sanksioneve ndaj Rusisë

Versajë, 11 mars 2022 – Bashkimi Evropian (BE) do të pezullojë trajtimin e privilegjuar tregtar dhe ekonomik të Moskës, do... »

Ukraina: Rusia ka në plan ta fusë në luftë edhe Bjellorusinë

Kiev, 11 mars 2022 – Autoritetet në Ukrainë thanë të premten thotë se Bjellorusia mund të jetë duke planifikuar një... »

Trupat ruse zgjerojnë ofensivën në pjesën perëndimore të Ukrainës

Kiev, 11 mars 2022 – Rusia e zgjeroi ofensivën e saj ushtarake në Ukrainë të premten, duke goditur për herë... »

Rusia kërkon që kompania “Meta” të shpallet organizatë ekstremiste

Moskë, 11 mars 2022 – Prokurorët i kanë kërkuar një gjykate ruse që kompaninë amë të Facebookut, “Meta”, ta kategorizojë... »

Putini mirëpret mercenarë nga Lindja e Mesme që duan të luftojnë për Rusinë në Ukrainë

Moskë, 11 mars 2022 – Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, ka udhëzuar autoritetet ushtarake ruse që mercenarë nga Lindja e... »

Një fluturake pa pilot e prodhimit rus është rrëzuar në zonën e Zagrebit

Zagreb, 11 mars 2022 – Një fluturake pa pilot, tash për tash e paidentifikuar, është rrëzuar në lagjen Jarunska të... »

Ambasadorja e SHBA-së në OKB: Rusia ka kryer krime lufte

Nju Jork, 11 mars 2022 – Ambasadorja e SHBA-së në OKB, Linda Thomas-Greenfield, i tha BBC-së se Rusia ka kryer... »

Pjesëtohet autokolona masive ruse në afërsi të Kievit, pozicionohet në disa vendbanime

Kiev, 11 mars 2022 – Fotografitë satelitore nga Ukraina tregojnë se autokolona masive e trupave ruse që e kishte mësyrë... »

Kush do të jetë në objektivin e Rusisë, pas Ukrainës?

Uashington, 11 mars 2022 – Sulmi brutal rus ndaj Ukrainës ka shtuar frikën e disa vendeve evropiane se ato mund... »

Uashingtoni: Koreja e Veriut e testoi një raketë të fuqishme ndërkontinentale

Uashingtoni, 11 mars 2022 – Administrata e Presidentit amerikan Joe Biden tha se dy raketat e lëshuara nga Koreja e... »

Asnjë përparim në bisedimet mes Rusisë e Ukrainës për armëpushim

Antalya (Turqi), 10 mars 2022 – Ministrat e Jashtëm të Rusisë dhe Ukrainës u takuan sot (e enjte) në Antalya... »

Baerbock: Mbrojtja e paqes në Ballkan – përgjegjësi historike e Gjermanisë

Sarajevë, 10 mars 2022 – Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Annalena Baerbock thotë se vendi i saj ka “një përgjegjësi... »

Harris mbështet thirrjet për hetim për krime lufte ndaj Rusisë

Varshavë, 10 mars 2022 – Zëvendëspresidentja amerikane, Kamala Harris, deklaroi të enjten në Poloni se Shtetet e Bashkuara të Amerikës... »

Borrel: Evropa është më e bashkuar se kurrë

Versajë, 10 mars 2022 – Shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell, që po merr pjesë në samitin... »

Ushtria ukrainase e shkatërron një kolonë të tankeve dhe autoblindave ruse afër Kievit

Kiev, 10 mars 2022 – Departamenti i inteligjencës i Ministrisë së Mbrojtjes së Ukrainës njoftoi se një kolonë të tankeve... »

Zbulimi amerikan: Rusia nënvlerësoi rezistencën e Ukrainës

Uashington, 10 mars 2022 – Rusia nënvlerësoi rezistencën që do të haste në Ukrainë, u thanë ligjvënësve amerikanë drejtuesit e... »

Ligjvënësit amerikanë arrijnë një marrëveshje mbi ndihmën për Ukrainën

Uashington, 10 mars 2022 – Ligjvënësit amerikanë arritën një marrëveshje të martën për t’i dhënë Ukrainës 13.6 miliardë dollarë në... »

Ukraina e akuzon Rusinë për bombardimin e spitalit të fëmijëve në Mariupol

Kiev, 9 mars 2022 – Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka njoftuar se një maternitet në qytetin jugor të Mariupolit... »

Putin dhe Scholz biseduan me telefon për “zgjidhje diplomatike”

Moskë, 9 mars 2022 – Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, ka biseduar sërish të mërkurën me telefon me presidentin e... »

Ukraina kërkon armëpushim për sanimin e rrjetit elektrik në Çernobil

Kiev, 9 mars 2022 – Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, i ka bërë thirrje Rusisë që të pajtohet për... »

“SPIEGEL”: Çfarë loje po luan Vuçiqi?

Aleksandar Vuçiq ekuilibron me mjeshtëri mes të fuqishmëve në Bruksel, në Kremlin dhe në Pekin, pa dhënë përgjigje në pyetjen... »

Scholz: Gjermania nuk do të dërgojë avionë luftarakë në Ukrainë

Berlin, 9 mars 2022 – Gjermania nuk do të dërgojë avionë luftarakë në Ukrainë, tha kancelari gjerman, Olaf Scholz. Ky... »

BE do t’u japë fund gradualisht importeve të energjisë nga Rusia

BE-ja do të çlirohet prej varësisë së importeve të energjisë nga Rusia. Komisioni Evropian po i përshpejton planet për më... »

BE do të zgjerojë sanksionet ndaj zyrtarëve dhe oligarkëve rusë

Bruksel, 9 mars 2022 – Bashkimi Evropian është pajtuar për të zgjeruar rundin e tretë të sanksioneve që i janë... »

Polonia e vë në siklet SHBA-në me propozimin për aeroplanët MIG-29

Uashington / Varshavë, 9 mars 2022 – Pentagoni e ka refuzuar ofertën e Polonisë që aeroplanët e saj luftarakë MIG-29... »

Kremlini: SHBA i ka shpallur luftë ekonomike Rusisë

Moskë, 9 mars 2022 – Kremlini ka thënë të mërkurën, 9 mars, se Shtetet e Bashkuara i kanë shpallur luftë... »

Zelensky: Zona e ndalim-fluturimit do të parandalonte katastrofën humanitare

Kiev, 9 mars 2022 – Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, ka thënë se nëse nuk shpallet zona e ndalim-fluturimit për të... »

Polonia e gatshme të vë të gjithë avionët luftarakë në dispozicion të SHBA-së

Varshavë, 9 mars 2022 – Polonia është e gatshme të dislokojë të gjithë avionët e saj reaktivë të tipit MIG-29... »