BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 6 BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 6

Dy gazetarët e vrarë i bëjnë hije vizitës së Bidenit në Lindjen e Mesme

Tel Aviv, 14 korrik 2022 – Çmimet e naftës, riaktivizimi i marrëveshjes bërthamore me Iranin dhe stabiliteti rajonal janë përparësitë... »

SHBA dhe Izraeli e paralajmërojnë Iranin për programin bërthamor

Tel Aviv, 14 korrik 2022 – Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli paraqitën të enjten një front të bashkuar përballë rrezikut... »

BE-ja lejon transportin hekurudhor të mallrave ruse në enklavën e Kaliningradit

Bruksel, 13 korrik 2022 – Trupi ekzekutiv i Bashkimit Evropian tha më 13 korrik se mallrat e sanksionuara ruse mund... »

SHBA do të dyfishojë vizat e punës për Meksikën, Amerikën Qendrore

Uashington, 13 korrik 2022 – SHBA do të dyfishojë numrin e vizave të përkohshme për punëtorët nga Amerika Qendrore dhe... »

SHBA-ja akuzon Moskën për dëbimin e ukrainasve në Rusi

Uashington, 13 korrik 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka akuzuar Rusinë se me forcë ka dëbuar deri... »

Hetuesit: Trumpi motivuesi kryesor për sulmin në Kongresin amerikan

Uashington, 13 korrik 2022 – Seanca në komisionin që po heton sulmin e dhunshëm të 6 janarit 2021 në Kongres... »

Publikohen pamjet e sulmit me armë në shkollën fillore të Teksasit

Uvalde (Texas, US), 13 korrik 2022 – Një gazetë në shtetin juglindor amerikan të Teksasit publikoi pamjet nga kamerat e... »

Shtetet e Evropës Qendrore kërkojnë që BE t’ia japë Bosnjës statusin e kandidatit

Bruksel, 13 korrik 2022 – Pesë shtete të Evropës Qendrore, që të gjitha anëtare të Bashkimit Evropian, i bën thirrje... »

Sulmi amerikan me dron vret kreun e IS-it në Siri

Ushtria amerikane tha të martën se një sulm saj me dron vrau kreun e Shtetit Islamik në Siri, një nga... »

SPD gjermane angazhohet për politikë të re të sigurisë në Evropë

Berlin,11 korrik 2022 – Agresioni i Rusisë ndaj Ukrainës i ka detyruar socialdemokratët që qeverisin në Gjermani të rishikojnë politikat... »

Abazoviq kërkoi falje për deklaratën e tij mbi gjenocidin në Srebrenicë

Podgoricë, 11 korrik 2022 – Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, kërkoi falje për deklaratën e tij mbi gjenocidin... »

Erdogan i kërkon Putinit të lejojë dërgimin e ndihmave në Siri

Ankara, 11 korrik 2022 – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, të hënën, më 11 korrik, i bëri thirrje homologut... »

Rusia ndalon përkohësisht furnizimin me gaz të Gjermanisë

Moskë, 11 korrik 2022 – Duke filluar nga sot deri më 21 korrik, tubacioni “Nord Strem 1” nuk do të... »

Në Potoçari varrosen edhe 50 viktima të Masakrës së Srebrenicës

Srebrenicë, 11 korrik 2022 – Mijëra njerëz u mblodhën në Bosnjë për të përkujtuar masakrën e Srebrenicës të vitit 1995,... »

Ukraina synon të grumbullojë “një milion veta” për rikthimin e kontrollit në jug të vendit

Kiev, 11 korrik 2022 – Ukraina planifikon “një ushtri prej një milion vetash”, të pajisur me armë të NATO-s, për... »

Presidenti Biden nënshkruan urdhër ekzekutiv për mbrojtjen e qasjes ndaj abortit

Uashington, 8 korrik 2022 – Presidenti Joe Biden nënshkroi të premten një urdhër ekzekutiv për të mbrojtur qasjen e grave... »

Bundestagu miraton rezolutë për Bosnjën e Hercegovinën, dënon veprimet e liderëve serbë

Berlin, 8 korrik 2022 – Të premten, më 8 qershor, Parlamenti gjerman (Bundestag) miratoi një rezolutë për Bosnjë e Hercegovinën... »

Vritet ish-kryeministri i Japonisë Shinzo Abe

Tokyo, 8 korrik 2022 – Ish-kryeministri japonez, 67 vjeçari Shinzo Abe, vdiq pasi u qëllua me një armë zjarri, e... »

Kush mund ta zëvendësojë ish-kryeministrin britanik Boris Johnson?

Londër, 7 korrik 2022 – Kryeministri britanik, Boris Johnson, dha dorëheqje nga posti i liderit të Partisë Konservatore të enjten,... »

Kryeministri britanik Boris Johnson dha dorëheqjen

Londër,7 korrik 2022 – Kryeministri Boris Johnson dha dorëheqje të enjten, duke i dhënë fund një krize të pashembullt politike... »

Hill: SHBA-së nuk i takon t’i tregojë BE-së se kush duhet të jetë anëtar i saj

Beograd, 5 korrik 2022 – Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, tha më 5 korrik në Beograd se Shtetet e... »

Disa pjesë të Ukrainës lindore bien nën kontrollin rus

Londër, 5 korrik 2022 – Ministria britanike e Mbrojtjes tha të martën se pret që Rusia të përdorë të njëjtat... »

Aleatët miratojnë parimet për rindërtimin e Ukrainës

Lugano (Zvicër), 5 korrik 2022 – Në përfundim të konferencës dyditore për rindërtimin e Ukrainës, e cila u mbajt në... »

Vendet e NATO-s nënshkruan protokollet për pranimin e Suedisë dhe Finlandës

Bruksel, 5 korrik 2022 – Të 30 shtetet e NATO-s kanë nënshkruar protokollet për pranimin për Suedinë dhe Finlandën, duke... »

Arrestohet një i dyshuar për sulmin me armë në periferi të Çikagos

Çikago, 5 korrik 2022 – Policia amerikane ka arrestuar një të dyshuar për të shtënat masive më 4 korrik, ku... »

Amerikanët festojnë ditën e pavarësisë mes shpresës dhe shqetësimeve

Uashington, 5 korrik 2022 – Dita e Pavarësisë vjen në një kohë kur Shtetet e Bashkuara janë tronditur nga seancat... »

Gjashtë të vdekur në një sulm me armë në një paradë për 4 korrikun në Çikago

Çikago (Illinoi, SHBA), 4 korrik 2022 – Pesë persona u vranë dhe të paktën 24 të tjerë u shtruan në... »

Papa Françesku shpreson të vizitojë Kievin dhe Moskën së shpejti

Romë, 4 korrik 2022 – Papa Françesku tha të hënë se shpreson të vizitojë Kievin dhe Moskën në një të... »

SHBA i dhuron Ukrainës edhe 820 milionë dollarë ndihmë ushtarake

Uashington, 2 korrik 2022 – Shtetet e Bashkuara njoftuan të premten detaje mbi ndihmën ushtarake shtesë për Ukrainën prej 820... »

Forcat ruse vazhdojnë bombardimet në Ukrainën lindore

Kiev, 2 korrik 2022 – Forcat ruse po vazhdojnë të sulmojnë qytetin e Lisiçanskut dhe rajonet përreth tij, në një... »