BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 7 BOTË - (1) - ILLYRIA - Page 7

Papa Françesku shpreson të vizitojë Kievin dhe Moskën së shpejti

Romë, 4 korrik 2022 – Papa Françesku tha të hënë se shpreson të vizitojë Kievin dhe Moskën në një të... »

SHBA i dhuron Ukrainës edhe 820 milionë dollarë ndihmë ushtarake

Uashington, 2 korrik 2022 – Shtetet e Bashkuara njoftuan të premten detaje mbi ndihmën ushtarake shtesë për Ukrainën prej 820... »

Forcat ruse vazhdojnë bombardimet në Ukrainën lindore

Kiev, 2 korrik 2022 – Forcat ruse po vazhdojnë të sulmojnë qytetin e Lisiçanskut dhe rajonet përreth tij, në një... »

Ish-shefi i Pentagonit, Jim Mattis: Putini është paranojak, vuan nga makthet

Seul, 1 korrik 2022 – Ish-sekretari amerikan i Mbrojtjes Jim Mattis kritikoi të premten Presidentin rus Vladimir Putin dhe e... »

Rusia nis dërgesat e drithërave nga territoret e pushtuara të Ukrainës

Moskë, 1 korrik 2022 – Rusia konfirmoi se kishte nisur dërgimin e drithërave nga territoret e pushtuara në Ukrainë. Një... »

Nis gjyqi ndaj basketbollistes amerikane të arrestuar në Moskë

Moskë, 1 korrik 2022 – Basketbollistja amerikane Brittney Griner u paraqit në seancën gjyqësore të së premtes në Moskë, pas... »

Rusia bombardon një vendbanim pranë Odesës, të paktën 19 të vrarë

Kiev, 1 korrik 2022 – Autoritetet ukrainase thanë se sulmet ruse me raketa në një zonë bregdetare pranë qytetit port... »

Zgjidhet ngërçi mes Maqedonisë së Veriut dhe Bullgarisë

Madrid, 30 qershor 2022 – Presidenti francez Emanuel Macron ka deklaruar se është gjetur kompromis mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së... »

Zbulimi amerikan: Lufta Rusi-Ukrainë ka të ngjarë të vazhdojë për një kohë të gjatë

Uashington, 30 qershor 2022 – Agjencitë amerikane të zbulimit vlerësojnë se lufta e Rusisë ndaj Ukrainës ka të ngjarë të... »

Rusia tërhiqet nga ishulli i Gjarprit të Ukrainës, hapet rrugë për eksportimin e drithërave urainase

Moskë, 30 qershor 2022 – Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi të enjten tërheqjen nga ishulli i Gjarprit, një territor i... »

Dënohet me burgim të përjetshëm autori i sulmit terrorist në Paris

Paris, 30 qershor 2022 – Salah Abdeslam, i vetmi anëtar i mbijetuar i një grupi ekstremistësh të Shtetit Islamik, u... »

Akuzohet ngasësi i dyshuar i kamionit ku vdiqën 53 emigrantë

San Antonio (Texas, US), 30 qershor 2022 – Ngasësi i dyshuar i kamionit të braktisur në Teksas, me dhjetëra trupa... »

Johnson: S’do të lejojmë që Ballkani të bëhet shesh lojërash i Putinit

Londër, 30 qershor 2022 – Britania e Madhe do të dërgojë ekspertë ushtarakë në Bosnje-Hercegovinë për të kundërshtuar ndikimin rus... »

Shkon në 53 numri i viktimave të trafikimit me kamion në Teksas

San Antonio, 30 qershor 2022 – Numri i të vdekurve nga një incident i trafikimit të qenieve njerëzore në shtetin... »

Në Maqedoninë e Veriut, vriten nga treni dy emigrantë që po flinin në hekurudhë

Shkup, 29 qershor 2022 – Policia në Maqedoninë e Veriut njoftoi se dy emigrantë humbën jetën në jug të vendit,... »

Biden: Shtetet e Bashkuara do të rrisin praninë ushtarake në Evropë

Madrid, 29 qershor 2022 – Presidenti amerikan, Joe Biden, tha të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të shtojnë forcat... »

Lirohen 144 ushtarë ukrainas në shkëmbim me të burgosur rusë

Kiev, 29 qershor 2022 – Të mërkurën inteligjenca ukrainase bëri të ditur se 144 ushtarë ukrainas, përfshi shumë luftëtarë të... »

Mali i Zi dhe Serbia zotohen për përmirësim të marrëdhënieve

Beograd, 29 qershor 2022 – Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiq, tha se shpreson që vendi i saj të rivendosë marrëdhënie... »

NATO-ja fton zyrtarisht Finlandën dhe Suedinë që të bëhen anëtare

Unanimiteti sigurohet pasi Turqia hoqi dorë nga kushtet – Një humbje gjeostrategjike për Rusinë që kishte menduar se agresioni ndaj... »

Turqia i hap rrugë anëtarësimit të Finlandës dhe Suedisë në NATO

Madrid, 28 qershor 2022 – Presidenti i Finlandës Niinisto tha të martën se Turqia ka rënë dakord të mbështesë anëtarësimin... »

Meksika fajëson “mungesën e kontrollit” në kufi për vdekjen e emigrantëve në San Antonio

Mexico City, 28 qershor 2022 – Presidenti i Meksikës, Andres Manuel Lopez Obrador, fajësoi trafikimin dhe “mungesën e kontrollit” në... »

SHBA-të janë të gatshme të ndihmojnë gjetjen e një kompromisi mes Sofjes e Shkupit

Uashington, 28 qershor 2022 – Shtetet e Bashkuara janë të gatshme “të luajnë një rol konstruktiv në lehtësimin e një... »

Bullgaria dëbon 70 punonjës të ambasadës ruse

Sofje, 28 qershor 2022 – Ministria e Jashtme e Bullgarisë tha të martën se i kishte kërkuar Rusisë të reduktojë... »

Rusia vë sanksione për gruan dhe për vajzën e Bidenit

Moskë, 28 qershor 2022 – Rusia ka shtuar në listën e sanksioneve Jill Biden, gruan e presidentit amerikan Joe Biden... »

Një 101 vjeçar, ish-roje e një kampi nazist, dënohet me 5 vjet burgim

Berlin, 28 qershor 2022 – Një burrë 101-vjeçar është dënuar të martën nga një gjykatë gjermane me pesë vjet burgim,... »

Rritet numri i kërkesave për azil në BE

Bruksel, 28 qershor 2022 – Bashkimi Evropian ka pranuar 648,000 aplikacione vitin e kaluar për mbrojtje ndërkombëtare, ka thënë Agjencia... »

Të paktën 46 të vdekur në një kamion të braktisur në San Antonio

San Antonio (Texas, USA), 28 qershor 2022 – Dyzet e gjashtë persona u gjetën të vdekur në një rimorkio kamioni... »

NATO do të shtojë numrin e forcave në gatishmëri të lartë

Bruksel, 27 qershor 2022 – Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha të hënën, më 27 qershor, se Aleanca... »

Kërcënimet globale – në qendër të takimit të nivelit të lartë të G-7

Berlin, 27 qershor 2022 – Presidenti amerikan Joe Biden shkoi në takimin e nivelit të lartë të shtatë demokracive më... »

G7 premton vazhdimin e mbështetjes për Ukrainën, për sa kohë do të ketë nevojë  

Berlin, 27 qershor 2022 – Udhëheqësit e G-7ës u zotuan të vazhdojnë mbështetjen për Ukrainën për “sa kohë që të... »