BOTË - (2-30) - ILLYRIA BOTË - (2-30) - ILLYRIA

Blinken: Sanksionet do të varen nga sjellja e Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken hodhi poshtë të dielën idenë e vendosjes së sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë menjëherë tani,... »

SHBA thërret udhëheqësit boshnjakë të ndalin retorikën dhe veprimet përçarëse

Sarajevë, 22 janar 2022 – Shtetet e Bashkuara u bënë thirrje të premten udhëheqësve rivalë etnikë të Bosnjës të lënë... »

Arrijnë në Ukrainë “ndihma vdekjeprurëse” ushtarake nga SHBA

Kiev, 22janar 2022 – Rreth 90 tonë të “ndihmës vdekjeprurëse” të Shteteve të Bashkuara ka arritur në Ukrainë, në kohën... »

Blinken autorizon vendet baltike të dërgojnë armatime amerikane në Ukrainë

Uashington, 22 janar 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken tha të shtunën se i ka autorizuar Estoninë, Letoninë... »

NATO hedh poshtë kërkesën e Rusisë për të tërhequr forcat nga Rumania dhe Bullgaria

Bruksel, 22 janar 2022 – NATO-ja hodhi poshtë të premten kërkesat ruse për të tërhequr forcat e saj nga Rumania... »

OKB-ja miratoi rezolutën që dënon mohimin e Holokaustit

Nju Jork, 21janar 2022 – Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara miratoi të enjten një rezolutë të përgatitur nga... »

BE do të rikthejë prezencë minimale në Afganistan

Bruksel, 21 janar 2022 – Bashkimi Evropian ka thënë se do të rikthejë prezencë “minimale” në Afganistan, për qëllime humanitare,... »

Përfunduan pa sukses bisedimet SHBA-Rusi për Ukrainën

Gjenevë, 21 janar 2022 – Diplomatët e lartë të Rusisë dhe Shteteve të Bashkuara kanë dështuar që të arrijnë pikë... »

SHBA: Përgjigje të shpejtë dhe të ashpër nëse Rusia dërgon forca në Ukrainë

BERLIN – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi të enjten se do të ketë një përgjigje “të shpejtë dhe... »

Kompanitë ajrore anulojnë qindra fluturime për në SHBA për shkak të rrjetit 5G

Uashington, 20 janar 2022 – Qindra fluturime drejt Shteteve të Bashkuara dhe disa të tjera që ishin planifikuar të niseshin... »

Biden: Putini do të paguajë çmim të lartë nëse e sulmon Ukrainën

Uashington, 20 janar 2022 – Presidenti Joe Biden tha se ai beson se Vladimir Putini nuk dëshiron një luftë të... »

SHBA rikonfirmon mbështetjen e fortë për Ukrainën

Kiev, 20 janar 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken rikonfirmoi të mërkurën në Kiev, mbështetjen e Uashingtonit ndaj... »

Rriten tensionet rreth Ukrainës, SHBA dhe Rusia mbeten në të njëjtat pozita

Kiev, 19 janar 2022 – Shtetet e Bashkuara dhe Rusia nuk dhanë asnjë shenjë të mërkurën se kanë ndryshuar qëndrim... »

Blinken në Kiev: Zgjidhja e çështjes së Ukrainës është në dorën e Putinit

Kiev, 19 janar 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, i cili ka arritur në Kiev, i ka bërë... »

Shtyhet sërish funksionalizmi i rrjetit 5G në aeroportet amerikane

Uashington, 19 janar 2022 – Dy kompani telefonike në Shtetet e Bashkuara, AT&T dhe Verizion, janë pajtuar për të shtyrë... »

Erdogan e Vuçiq pajtohen të ndërmjetësojnë bisedimet për krizën në Bosnjë

Ankara, 18 janar 2022 – Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se ai dhe homologu i tij serb, Aleksandar... »

Blinken viziton të mërkurën Ukrainën

Uashington, 18 janar 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë të mërkurën Ukrainën. Vizita vjen në... »

Baerbock paralajmëron Rusinë: Gjermania do të mbrojë vlerat, pavarësisht kostos ekonomike

Moskë, 18 janar 2022 – Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, tha se, në rast të një konflikti mes Rusisë... »

Roberta Metsola zgjidhet Presidente e Parlamentit Evropian

Bruksel, 18 janar 2022 – Roberta Metsola, një politikane kristiano-demokrate nga Malta, u zgjodh presidente e Parlamentit Evropian me një... »

Amerika nderon udhëheqësin e të drejtave civile Martin Luther King

Uashington, 17 janar 2022 – Kanë kaluar 54 vjet që nga vrasja e Dr Martin Luther King, Jr. – predikuesi... »

Tenistit serb Novak Gjokoviq i anulohet viza, pritet të dëbohet nga Australia

Melburn (Australi) 16 janar 2022 – Shpresat e tenistit serb Novak Gjokoviq që të luajë në turneun “Australian Open” u... »

Lirohen shëndosh e mirë personat që u morën peng në sinagogën e Teksasit

Colleyville (Texas, US), 16 janar 2022 – Të gjithë personat që mbaheshin peng në një sinagogë në Colleyville, në Teksas,... »

SHBA e shqetësuar se Rusia po përgatit një sulm ndaj Ukrainës

Uashington, 15 janar 2022 – Një sulm masiv kibernetik të premten bëri që shumë faqe në internet të qeverisë së... »

Lavrov kërkon që Perëndimi t’u përgjigjet shpejt kërkesave të Rusisë për sigurinë

Moskë, 14 janar 2022 – Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, tha se Moskës “i ka humbur durimi” me Perëndimin... »

Akuza federale ndaj Prokurores së Baltimorës

Uashington, 14 janar 2022 – Prokurorja e qytetit të Baltimores Marilyn Mosby, u padit të enjten me akuza federale për... »

Rusia: Bisedimet mbi Ukrainën, në një rrugë pa krye

Ministri i Jashtëm i Polonisë tha të enjten se Evropa po rrezikonte të futej në luftë. Komentet e tij vijnë... »

Pronari i Sauthemptonit shpallet “armik” në Serbi, për shkak të festimit të Armando Brojës

Beograd, 13 janar 2022 – Armando Broja, më saktësisht festimi i tij me shqiponjë, është bërë çështje në Serbi, ku... »

Evropianët ndjehen të përjashtuar nga bisedimet SHBA-Rusi

Bruksel, 13 janar 2022 – Ndërsa Shtetet e Bashkuara dhe Rusia zhvilluan bisedime në Gjenevë këtë javë mbi sigurinë e... »

Ish-zyrtarja e Pentagonit, Farkas: SHBA duhet të përgatitet për luftë me Rusinë

SHBA-ja duhet të përgatitet për luftë me Rusinë, ka paralajmëruar një ish-zyrtare e Departamentit të Mbrojtjes, duke thënë se Uashingtoni... »

Borrell kërkon reagim konkret të BE-së ndaj kërcënimeve ruse kundër Ukrainës

Bruksel, 12 janar 2022 – Bashkimi Evropian duhet të ndërmarrë hapa konkretë në përgjigje ndaj grumbullimit të trupave nga Rusia... »