BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 2 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 2

Micotaqis në Kongresin amerikan: Demokracia është vënë në sprovë nga Rusia

Uashington, 17 maj 2022 – Kryeministri grek Kiriakos Micotaqis i tha Kongresit amerikan të martën se besimi i përbashkët i... »

Përse i druhet Turqia anëtarësimit në NATO të vendeve nordike?

Ankara, 17 maj 2022 – Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan po pengon përpjekjet e Suedisë dhe Finlandës, të cilat morën... »

Musk: Dyshimet për numrin e llogarive të rreme mund të fundosin marrëveshjen me “Twitter-in”

Austin (Texas), 17 maj 2022 – Shefi i kompanisë “Tesla”, Elon Musk, thotë se marrëveshja e tij për të blerë... »

Presidenti Biden do të presë udhëheqësit e Suedisë dhe Finlandës në Shtëpinë e Bardhë

Uashington, 17 maj 2022 – Presidenti Joe Biden do të presë kryeministren e Suedisë, Magdalena Andersson, dhe Presidentin e Finlandës,... »

Mijëra vullnetarë bjellorusë stërviten për të mbrojtur Ukrainën

Varshavë, 17 maj 2022 – Që nga fillimi i agresionit rus ndaj Ukrainës, Bjellorusia ka shërbyer si një prej bazave... »

Luftëtarët ukrainas evakuohen nga fabrika e çelikut në Mariupol

Kiev, 17 maj 2022 – Ushtria ukrainase ka thënë të martën se është duke punuar për të evakuuar të gjitha... »

Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësim në NATO

Stokholm, 17 maj 2022 – Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, e ka nënshkruar të martën aplikimin për anëtarësim... »

BE-ja nuk arrin marrëveshje për embargon e naftës ndaj Rusisë

Bruksel, 17 maj 2022 – Përpjekjet e Bashkimit Evropian për të vendosur një raund të ri sanksionesh kundër Rusisë në... »

Erdogan deklarohet përsëri kundër pranimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO

Ankara, 16 maj 2022 – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, sërish ka shprehur kundërshtimin e tij për anëtarësimin e... »

Elisabeth Borne emërohet kryeministre e Francës

Paris, 16 maj 2022 – Politikania centriste, Elisabeth Borne, është emëruar kryeministre e re e Francës më 16 maj, duke... »

Një i vrarë dhe pesë të plagosur në një sulm me armë në një kishë në Kaliforni

Laguna Woods (California), 16 maj 2022 – Një person i armatosur hapi zjarr në një kishë në Kaliforninë Jugore të... »

Arrestohen në Serbi dy shtetas polakë, të dyshuar për spiunazh

Beograd, 16 maj 2022 – Departamenti konsullor i Ambasadës së Republikës së Polonisë në Beograd është njoftuar për arrestimin e... »

Rusia thotë se do të përgjigjet nëse NATO forcon ushtarakisht Suedinë dhe Finlandën

Moskë, 16 maj 2022 – Presidenti Vladimir Putin paralajmëroi Perëndimin të hënën se Rusia do të përgjigjet nëse NATO fillon... »

Suedia vendos të bëjë kërkesë për anëtarësim në NATO

Stokholm, 16 maj 2022 – Qeveria e Suedisë mori vendimin zyrtar të hënën për të paraqitur kërkesën për anëtarësim në... »

Pse Rusia humb aq shumë pajisje ushtarake në Ukrainë?

Rusia raportohet të ketë humbur më shumë se 650 tanke dhe rreth 3,000 automjete të tjera të blinduara dhe pajisje... »

NATO e SHBA të bindura se Turqia s’do të pengojë anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë

Berlin, 16 maj 2022 – NATO dhe Shtetet e Bashkuara thanë të dielën se ishin të bindura se Turqia nuk... »

Vuçiq tha se do të rezistojë sa të mundet që Serbia të mos e sanksionojë Rusinë

Beograd, 16 maj 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Serbia do të luftojë për aq kohë sa... »

SHBA e siguron Ukrainën për mbështetjen e aleatëve

Berlin, 16 maj 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken siguroi Ministrin e Jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba për mbështetjen... »

Blinken e Kuleba bisedojnë për ndihmën e re amerikane për Ukrainën

Berlin, 15 maj 2022 – Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, u takua me sekretarin amerikan të Shtetit, Antony... »

Britania e Madhe: NATO duhet të ndjekë politikën e “dyerve të hapura”

Berlin, 15 maj 2022 – Ministrja e Jashtme e Britanisë së Madhe Liz Truss ka deklaruar se NATO duhet të... »

Finlanda do të aplikojë për anëtarësim në NATO

Helsinki, 15 maj 2022 – Finlanda dëshiron të bëhet anëtare e NATO-s dhe do të aplikojë për anëtarësim në këtë... »

Shefi i inteligjencës ushtarake ukrainase: Do ta mposhtim Rusinë deri në fund të këtij viti

Kiev, 14 maj 2022 – Lufta në Ukrainë mund të arrijë një pikë kthese në gusht dhe të përfundojë me... »

Takimi i ASEAN-it përfundon pa deklaratë kundër agresionit të Rusisë

Uashington, 14 maj 2022 – Pavarësisht thirrjes së Presidentit amerikan Joe Biden që anëtarët e Shoqatës së Vendeve të Azisë... »

Një delegacion i senatorëve republikanë viziton Kievin

Kiev, 14 maj 2022 – Një delegacion i republikanëve në Senatin amerikan, i udhëhequr nga Mitch McConnell, e vizitoi Ukrainën.... »

Osetia Jugore shpall referendum për bashkim me Rusinë

Tbilisi, 14 maj 2022 – Udhëheqësi i rajonit separatist të Osetisë së Jugut në Gjeorgji njoftoi të premten se në... »

Rusia do të ndërpresë furnizimin me energji elektrike për Finlandën

Moskë, 13 maj 2022 – Rusia do të pezullojë furnizimet me energji elektrike në Finlandë këtë fundjavë, tha një furnizues... »

Takimi i parë i ASEAN-it në Uashington, nën hijen e luftës në Ukrainë

Uashington, 13 maj 2022 – Presidenti Joe Biden po nxit udhëheqësit e Azisë Juglindore që të shprehen më drejpërdrejt rreth... »

Në Kiev nis gjykimi i ushtarit të parë rus të akuzuar për krime lufte në Ukrainë

Kiev, 13 maj 2022 – Gjyqi i parë i një ushtari rus të akuzuar për krime lufte për vrasjen e... »

BE ndan 500 milionë euro shtesë si ndihmë ushtarake për Ukrainën

Bruksel, 13 maj 2022 – Shefi i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka thënë se... »

Stërvitje ushtarake e NATO-s në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 12 maj 2022 – Më se 4.600 ushtarë të tetë vendeve anëtare të NATO-s po marrin pjesë në një... »