BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 22 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 22

Zelensky: Ajo që po ndodh në Ukrainë është gjenocid

Kiev, 3 prill 2022 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi Rusinë të dielën për gjenocid në vendin e tij, ndërsa... »

Shkëmbim zjarri në qendër të Sacramentos. Së paku 6 të vrarë dhe 15 të plagosur

Sacramento, 3 prill 2022 – Gjashtë persona janë vrarë dhe 15 të tjerë janë plagosur në një shkëmbim zjarri në... »

Hakerë nga mbarë bota njoftojnë miliona rusë për luftën në Ukrainë

Varshavë, 3 prill 2022 – Që nga fillimi i sulmit në Ukrainë, Qeveria e Rusisë e ka rritur kontrollin mbi... »

Sulme me raketa afër qytetit ukrainas Odesa

Moskë / Kiev, 3 prill 2022 – Rusia tha të dielën se ka goditur me raketa duke shkatërruar një një... »

Pentagoni: Asnjë ngjashmëri mes agresionit rus në Ukrainë dhe sulmeve të NATO-s ndaj Serbisë

Uashington, 2 prill 2022 – Zëvendës Ndihmës Sekretarja amerikane e Mbrojtjes Laura Cooper thotë se megjithëse se Moska po ndryshon... »

Forcat ukrainase marrin nën kontroll zonat në Veri të Kievit

Kiev, 2 prill 2022 – Forcat ukrainase po përparonin të shtunën në zonat në veri të Kievit në terrenin e... »

Rusi: Nxënësit denoncojnë mësuesen që foli kundër luftës

Një mësuese në Rusi është denoncuar nga nxënësit se ka folur kundër luftës. Mësuesja e anglishtes, Irena Glen, në një... »

Zelensky: Forcat ruse që po tërhiqen po lënë prapa një “katastrofë të plotë”

Kiev, 2 prill 2022 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka thënë se forcat ruse po lënë pas “një katastrofë të... »

Carla Del Ponte: Putini është kriminel lufte. Duhet të arrestohet

Bernë, 2 prill 2022 – Ish-kryeprokurorja e Tribunalit në Hagë, Carla Del Ponte ka kërkuar që të lëshohet një urdhër... »

Në Rusi, arrestohen 176 protestues kundër luftës në Ukrainë

Moskë, 2 prill 2022 – Policia ruse ka arrestuar të shtunën 176 persona, të cilët protestuan në Moskë kundër pushtimit... »

Britania ndalon një avion që dyshohet se i përket një oligarku rus

Londër, 2 prill 2022 – Sekretari britanik i Transportit, Grant Shapps, tha të shtunën se ka parandaluar përdorimin e një... »

Pentagoni dërgon në Ukrainë një pako të re të ndihmës ushtarake

Uashington, 2 prill 2022 – Departamenti amerikan i Mbrojtjes njoftoi se do të ndajë 300 milionë dollarë për “mbështetje të... »

Fotoreporteri i zhdukur gjendet i vdekur afër Kievit

Kiev, 2 prill 2022 – Fotoreporteri ukrainas, Maks Levin, u gjet i vdekur afër Kievit, pasi kishte qenë i zhdukur... »

Ukraina mohon të ketë sulmuar depozitat e karburantit brenda Rusisë

Kiev, 1 prill 2022 – Rusia akuzoi të premten Ukrainën për kryerjen e një sulmi ajror kundër një depozite karburanti... »

Uashingtoni dhe Londra diskutojnë për reagime shtesë ndaj Rusisë

Uashington, 1 prill 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, dhe Ministrja e Jashtme britanike, Liz Truss, diskutuan të... »

Moska e akuzon Kievin për sulm ndaj një depoje të karburantit në Rusi

Moskë, 1 prill 2022 – Rusia akuzoi Ukrainën për kryerjen e një sulmi ajror ndaj një depoje karburanti në qytetin... »

Ukrainasit përgatiten për luftë të gjatë, pavarësisht bisedimeve për paqe

Kiev, 1 prill 2022 – Në Ukrainën perëndimore, banorët thonë se pavarësisht bisedimeve të vazhdueshme të paqes midis Rusisë dhe... »

Ukraina do të furnizohet me pajisje ushtarake “super modern” nga SHBA dhe Britania

Tokyo, 1 prill 2022 – “Ukraina do të jetë në gjendje të mbrojë më mirë qiellin e saj nga forcat... »

Tetë të vdekur në një minierë qymyri në Serbi

Beograd, 1 prill 2022 – Të paktën tetë minatorë humbën jetën dhe rreth 20 u plagosën të premten nga pasojat... »

Presidenti Biden merr masa të reja për uljen e çmimit të naftës

Uashington, 31 mars 2022 – Presidenti Joe Biden urdhëroi futjen në treg për gjashtë muaj të 1 milion fuçive nafte... »

Autoritetet ukrainase: Shumica e forcave ruse janë larguar nga Çernobili

Kiev, 31 mars 2022 – Kompania shtetërore bërthamore e Ukrainës, “Energoatom”, njoftoi se shumica e trupave ruse që e kishin... »

Putin kërkon që gazi rus të paguhet në rubla, Scholz e kundërshton

Moskë / Berlin, 31 mars 2022 – Rusia dhe Bashkimi Evropian përplasen rreth pagesës së gazit që importohet në Evropë... »

Në Serbi ngritet aktakuzë për krime lufte ndaj një ish-gjenerali të ushtrisë serbe në Bosnjë

Beograd, 31 mars 2022 – Prokuroria për Krimet e Luftës e Serbisë ka ngritur aktakuzë kundër ish gjeneralit Milenko Zhivanoviq,... »

SHBA vendosin sanksione të reja ndaj Rusisë

Uashington, 31 mars 2022 – Shtetet e Bashkuara vendosën sot (e enjte) sanksione të reja ndaj Rusisë, në përgjigje të... »

Pentagoni: Trupat ruse në Ukrainë po ripozicionohen

Uashington, 31 mars 2022 – Në përshkrimin më specifik të forcave ruse që po largohen nga Kievi, Pentagoni tha të... »

Gjeorgjia denoncon planet e Osetisë së Jugut për bashkim me Rusinë

Tbilisi, 31 mars 2022 – Gjeorgjia denoncoi të enjten si të papranueshme planet e shpallura nga separatistët pro-Moskës në rajonin... »

BE reagon ndaj përfshirjes së kriminelëve të luftës në fushatën zgjedhore të Serbisë

Bruksel, 31 mars 2022 – Bashkimi Evropian ka përsëritur thirrjet për liderët në rajonin e Ballkanit Perëndimor, posaçërisht në Serbi,... »

Stoltenberg: Forcat ruse nuk po tërhiqen nga Ukraina, po riorganizohen

Bruksel, 31 mars 2022 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha sot se forcat ruse nuk po tërhiqen... »

Zbulimi amerikan: Putini po keqinformohet nga këshilltarët mbi ecurinë e operacionit ushtarak

Uashington, 30 mars 2022 – Moska njoftoi të mërkurën se nuk ishte kishte ende asnjë shenjë të një përparimi në... »

Sllovakia i kërkon Moskës t’i tërheqë 35 diplomatë rusë nga Bratislava

Bratisllavë, 30 mars 2022 – Sllovakia i ka thënë Rusisë se duhet të tërheqë 35 anëtarë të stafit të Ambasadës... »