BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 23 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 23

Polonia publikoi planet për t’u dhënë fund importeve të naftës nga Rusia

Varshavë, 30 mars 2022 – Polonia njoftoi të mërkurën për planet e saj që t’i japë fund të gjitha importeve... »

Rusia dhe Ukraina nuk kanë pritje të njëjta nga bisedimet për paqen

Kiev / Moskë, 30 mars 2022 – Negociatori ukrainas, Mykhailo Podolyak, ka thënë të mërkurën se është optimist pas bisedimeve... »

Si e përhapin televizionet shtetërore ruse propagandën për luftën në Ukrainë?

Moskë, 30 mars 2022 – Programi televiziv “E vërtetja juaj”, i cili shfaqet në televizionin shtetëror rus, ka nisur edicionin... »

Nuland: Rusia po pëson humbje të mëdha në Ukrainë

Uashington, 30 mars 2022 – Rusia është duke pësuar humbje “të mëdha” që prej se nisi pushtimin e paprovokuar të... »

Një ushtar ukrainas: Në fshatin e çliruar të Kharkivit po kthehet jeta

Kiev, 30 mars 2022 – Pas më shumë se një muaj luftimesh të ashpra në rajonin e Kharkivit, ushtria ukrainase... »

Anketimi shokon Demokratët: Trump do ta mundte Presidentin Biden në 2024

Nga Ruben Avxhiu Ish-Presidenti Donald Trump do ta mundë Presidentin aktuaal Joe Biden nëse do të përballen në 2024, bazuar... »

Britania: Njësitë ruse po kthehen në Rusi e Bjellorusi për furnizim dhe riorganizim

Londër, 30 mars 2022 – Ministria e Mbrojtjes së Mbretërisë së Bashkuar tha se përqendrimi i Rusisë në operacione luftarake... »

Sulm me armë në periferi të Tel Avivit, të paktën 5 të vdekur

Tel Aviv, 30 mars 2022 – Të paktën pesë persona u vranë të martën në një sulm me armë zjarri... »

SHBA nuk i beson zotimit të Rusisë për zvogëlim të sulmeve në Ukrainë

Uashington, 29 mars 2022 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk u besojnë deklaratave të Moskës se Rusia do të... »

“Amnesty International” e akuzon Rusinë për kryerje të krimeve të luftës në Mariupol

Londër, 29 mars 2022 – “Amnesty International” akuzoi të hënën Rusinë për kryerje të krimeve të luftës në qytetin ukrainas... »

Britania ndalon një super-jaht pronë e një rusi

Londër, 29 mars 2022 – Britania ka ndaluar një super-jaht në pronësi të një rusi, tha zëdhënësi i kryeministrit britanik,... »

Holanda i dëbon 17 agjentë të inteligjencës ruse

Hagë, 29 mars 2022 – Holanda ka dëbuar 17 agjentë të inteligjencës ruse, të cilët janë akredituar si diplomatë. Ministria... »

Përfundojnë bisedimet mes Rusisë dhe Ukrainës në Stamboll

Stamboll, 29 mars 2022 – Përfundoi në Stamboll takimi mes negociatorëve rusë dhe ukrainas, që synonte arritjen e një armëpushimi.... »

Abramovich merr pjesë në bisedimet Ukrainë-Rusi në Stamboll

Stamboll, 29 mars 2022 – Miliarderi Roman Abramovich, njëri prej oligarkëve rusë të sanksionuar nga Perëndimi për shkak të pushtimit... »

Në Stamboll fillojnë bisedimet midis Ukrainës dhe Rusisë

Stamboll, 29 mars 2022 – Të martën, më 29 mars, në Stamboll filluan bisedimet për një marrëveshje për paqe midis... »

Spitalet e Bjellorusisë mbushen me ushtarë rusë të plagosur në Ukrainë

Që nga fillimi i luftës në Bjellorusi kanë arritur trupat e shumë ushtarëve rusë të vdekur dhe të plagosur në... »

Lavrov paralajmëron masa hakmarrëse për vizat ndaj vendeve “jomiqësore”  

Moskë, 28 mars 2022 – Moska është duke analizuar masa për t’ua kufizuar hyrjen në Rusi, banorëve të shteteve “jomiqësore”,... »

WSJ: Dyshohet se Abramovich dhe negociatorët ukrainas janë helmuar

Nju Jork, 28 mars 2022 – Miliarderi i sanksionuar rus, Roman Abramovich dhe negociatorët ukrainas për paqe, janë përballur me... »

Rusia vazhdon sulmet e ashpra ndaj Ukrainës

Kiev, 28 mars 2022 – Lufta e paprovokuar e Rusisë ndaj Ukrainës ka hyrë në muajin e dytë. Deri tani... »

Zelensky: Ukraina e gatshme për status neutral për të vendosur paqen

Kiev, 28mars 2022 – Ukraina mund të shpallet një shtet neutral, pa armë bërthamore dhe t’i ofrojë garanci të tjera... »

Kremlini: Bisedimet Rusi-Ukrainë mund të nisin më 29 mars

Moskë, 28 mars 2022 – Kremlini tha se bisedimet e paqes midis Rusisë dhe Ukrainës mund të zhvillohen në Turqi... »

Zelensky: Me Rusinë bisedojmë për sovranitetin dhe integritetin territorial të Ukrainës

Kiev, 28 mars 2022 – Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka insistuar në integritetin territorial të vendit të tij përpara bisedimeve... »

Blinken: SHBA nuk ka strategji për ndryshim regjimi në Rusi

Jerusalem, 27 mars 2022 – Shtetet e Bashkuara nuk kanë një strategji për ndryshim regjimi në Rusi, u tha gazetarëve... »

Zelenskiy: Ukraina e gatshme të diskutojë për status neutral, por me garanci nga palë të treta

Kiev, 27 mars 2022 – Ukraina është e gatshme të diskutojë mundësinë e një statusi neutral si pjesë e një... »

Ukraina thotë se Rusia do që ta ndajë në dy pjesë

Kiev, 27 mars 2022 – Rusia do që ta ndajë Ukrainën në dy pjesë, siç ndodhi me Korenë e Veriut... »

Talibanët ndalojnë transmetimin e programeve të huaja në Afganistan

Kabul, 27 mars 2022 – Talibanët i kanë ndaluar transmetimin e edicioneve të lajmeve të BBC-së dhe Zërit të Amerikës... »

Vershbow: Uniteti i Perëndimit – mesazh i fortë për Moskën

Uashington, 26 mars 2022 – Ish-Zëvendës Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, ambasadori amerikan Alexander Vershbow, ka thënë se uniteti trans-atlantik... »

Presidenti Biden e quan “kasap” Putinin

Varshavë 26 mars 2022 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden e quajti “kasap” presidentin rus Vladimir... »

Zelensky: Shtetet e pasura me energji të rrisin prodhimin

Doha, 26 mars 2022 – Presidenti i Ukrainës bëri një paraqitje të befasishme me video të shtunën (26 mars) në... »

Ushtria ruse duket se zhvendos fokusin nga ofensiva ndaj Kievit

Kiev, 26 mars 2022 – Forcat ruse në Ukrainë duket se e kanë zhvendosur fokusin nga një ofensivë tokësore që... »