BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 24 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 24

Disidenti rus ofron 1 milion dollarë shpërblim për arrestimin e Putinit

Disidenti rus Alex Konanykhin, i cili jeton në SHBA, ka shprehur vullnet të kontribuojë për ndërprerjen e luftës në Ukrainë... »

Italia sekuestron vilat dhe jahtet e oligarkëve rusë

Romë, 5 mars 2022 – Policia italiane ka sekuestruar vila dhe jahte në vlerë prej 143 milionë eurosh që i... »

Putin: Ndalim fluturimi mbi Ukrainë do të thoshte përfshirje në konflikt

Moskë / Kiev, 5 mars 2022 – Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi të shtunën se Moska do ta konsideronte si... »

Blinken: Do të mbrojmë çdo centimetër të territorit të NATO-s

Rzeszow (Poloni), 5 mars 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken ritheksoi të shtunën se do të mbrohet çdo... »

Sulmi ndaj centralit bërthamor Zaporizhia ngre shqetësimet për rrezikun e një katastrofe në Evropën Qendrore

Uashington / Londër, 4 mars 2022 – Sulmi i forcave ruse ndaj centralit më të madh bërthamor në Evropë, ka... »

Rusia bllokon qasjen në Facebook dhe kufizon qasjen në Twitter

Moskë, 4 mars 2022 – Rregullatori rus i mediave kufizoi qasjen në rrjetin social Twitter pasi bllokoi Facebook-un në vend,... »

Në Beograd mbahet një manifestim mbështetje për Rusinë

Beograd, 4 mars 2022 – Qytetarë serb kanë marshuar në Beograd të premten duke valëvitur flamuj rusë dhe duke mbajtur... »

Rusia bllokon faqet në internet të Zërit të Amerikës dhe BBC-së

Uashington, 4 mars 2022 – Rusia ka bllokuar faqet e internetit, brenda territorit të saj, të disa organizatave të huaja... »

Të paktën 56 të vdekur në një sulm vetëvrasës në një xhami në Pakistan

Peshavar, 4 mars 2022 – Policia e Pakistanit njoftoi se të paktën 56 persona u vranë dhe më shumë se... »

Ligjvënësit amerikanë kërkojnë sanksione në të ashpra ndaj Rusisë

Njoftimi i Presidentit Joe Biden se Shtetet e Bashkuara po marrin masa ndaj oligarkëve rusë dhe po mbyllin hapësirën ajrore... »

Publikohet video-regjistrimi i sulmit raketor në centralin bërthamor Zaporozhia (VIDEO)

Kiev, 4 mars 2022 – Rrjeti televiziv europian Euronews e ka publikuar një video-regjistrim të sulmit raketor të forcave ruse... »

Scholz: Schröder duhet të heqë dorë nga angazhimet në kompanitë ruse

Berlin, 4 mars 2022 – Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, i ka bërë thirrje ish-kancelarit Gerhard Schröder të heqë dorë... »

SHBA e quan krim lufte sulmin ndaj centralit bërthamor Zaporizhia

Kiev, 4 mars 2022 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës e cilësojnë si krim lufte sulmin e forcave ruse ndaj... »

Gazetarja britanike – Lavrovit: “Më shihni në sy dhe më thoni si mund t’ju zë gjumi…?”

Londër, 4 mars 2022 – Gazetarja e kanalit britanik Channel 4 News, Cathy Newman, i ka drejtuar mininistrit të Jashtëm... »

Si arrijnë në Ukrainë armët e Perëndimit?

BE financon furnizimin me armë të Ukrainës, duke hedhur një hap të pashembullt. Por, si dhe sa shpejt mbërrijnë armët... »

Blinken: NATO nuk synon konflikt, por është e gatshme për të

Bruksel, 4 mars 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ka paralajmëruar të premten në Bruksel – para takimit... »

Putin: Sanksionet vetëm do ta përkeqësojnë situatën

Moskë, 4 mars 2022 – Presidenti rus, Vladimir Putin, ka paralajmëruar të premten, më 4 mars, ata që kundërshtojnë veprimet... »

Shefi i agjencisë bërthamore të OKB-së sugjeron bisedime në Çernobil

Vjenë, 4 mars 2022 – Kreu i agjencisësë së OKB-së për mbikëqyrje bërthamore ofroi të premten të udhëtonte në Çernobil... »

Sulmi rus në Zaporizhia mund të shkaktonte shpërthim sa gjashtë shpërthime të Çernobilit

Kiev, 4 mars 2022 – Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë të premten, 4 mars, se sulmi rus në centralin... »

SHBA vendos sanksione të reja ndaj oligarkëve rusë

Uashington, 4 mars 2022 – Uashingtoni njoftoi të enjten se në koordinim me aleatët dhe vendet partnerë, ka vendosur sanksione... »

Forcat ruse e marrin nën kontroll centralin bërthamor në Zaporizhia

Kiev / Vjenë, 4 mars 2022 – Zyrtarët ukrainas thonë se forcat ruse morën nën kontroll centralin bërthamor më të... »

Moska dhe Kievi pajtohen për hapjen e korridoreve për evakuimin e civilëve

Kiev, 3 mars 2022 – Moska dhe Kievi kanë bërë një lëvizje për zbutjen e krizës humanitare në Ukrainë pas... »

Mbi 150 priftërinj rusë ortodoksë i shkruajnë Putinit: Ndaloni luftën!

Kisha Ortodokse Ruse nuk devijon asnjëherë nga qendrimet zyrtare të Kremlinit, megjithatë, një numër në rritje priftërinj ortodoksë po nënshkruajnë... »

Putin i ka thënë Macronit se Rusia “do t’i arrijë qëllimet e saj” në Ukrainë

Paris, 3 mars 2022 – Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka thënë homologut të tij francez, Emmanuel Macron, se Rusia... »

Nis raundi i dytë i negociatave Ukrainë – Rusi për armëpushimin

Moskë, 3 mars 2022 – Ka nisur raundi i dytë i bisedimeve për vendosjen e armëpushimit në Ukrainë. Delegacionet e... »

Dita e tetë e agresionit rus në Ukrainë, Zelensky zotohet se ukrainasit do të rezistojnë

Kiev, 3 mars 2022 – Të enjten, kur agresioni rus ndaj Ukrainës hyri në javën e dytë, trupat ruse kanë... »

Ukraina kërkon sigurimin e korridoreve humanitare për civilët

Kiev, 3 mars 2022 – Ukraina ka kërkuar korridore humanitare për të evakuuar civilët e pafuqishëm nga qytetet që po... »

Bombardime të fuqishme në Kiev e qytete tjera, trupat ruse hyjnë në Kherson

Kiev, 3 mars 2022 – Shpërthime të fuqishme janë dëgjuar gjatë natës midis të mërkurës dhe të enjtes në kryeqytetin... »

Franca druan se Ukrainën e pret “më e keqja” e agresionit rus

Paris, 3 mars 2022 – Franca druan se Ukraina do të përballet me fazën më të rëndë të agresionit të... »

Lavrov: Ukraina e rrezikon sigurinë e Rusisë, ka kapacitete të prodhojë armë bërthamore

Moskë, 2 mars 2022 – Ministri i Jashtëm rus, Sergey Lavrov, ka deklaruar se objektivi i Rusisë është “çarmatosja” e... »