BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 25 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 25

Blinken: SHBA do t’i mbështesë shtetet e “vijës së parë të frontit” me Rusinë

Uashington, 2 mars 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha të mërkurën se Uashingtoni është skeptik se bisedimet... »

Vuçiq: Serbia po përballet me presione të jashtëzakonshme dhe ky është vetëm fillimi

Beograd, 2 mars 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se kriza e Ukrainës e godet “në mënyrë... »

Asambleja e Përgjithshme e OKB-së e dënoi agresionin e Rusisë ndaj Ukrainës

Nju Jork, 2 shkurt 2022 – Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara votoi të mërkurën me shumicë dërrmuese një... »

Rundi i dytë i bisedimeve Ukrainë – Rusi zhvillohet të enjten

Moskë / Kiev, 2 mars 2022 – Rusia dhe Ukraina do të zhvillojnë raundin e dytë të bisedimeve për një... »

Evropa vazhdon të importojë gaz natyror dhe naftë nga Rusia

Bruksel, 2 mars 2022 – Vendet perëndimore po vazhdojnë t’i paguajnë Rusisë qindra miliona dollarë çdo ditë për importet e... »

“Më në fund jam me fëmijët”, shqiptari që u shpëtoi serbëve gjatë luftës së Kosovës rrëfen tmerrin e sulmit rus

Shqiptari nga Kosova që prej 30 vitesh jeton në Kiev rrëfeu këtë të mërkurë në tmerrin e përjetuar nga sulmi... »

Rusia vazhdon bombardimin e qyteteve të Ukrainës, forcat ukrainase rezistojnë fort

Kiev / Moskë, 2 mars 2022 – Rusia ka shtuar fortcat dhe kanë zgjeruar operacionet për pushtimin e Ukrainës. Të... »

Peskov: Delegacioni rus është gati për vazhdimin e bisedimeve me delegacionin ukrainas

Moskë, 2 mars 2022 –Rusia ka thënë se është e gatshme të bisedojë me Ukrainën sot (e mërkurë, 2 mars)... »

Presidenti Biden zotohet të ndalë agresionin rus

Uashington, 2 mars 2022 – Në fjalimin e tij të parë mbi gjendjen e vendit, mes shqetësimesh të brendshme e... »

Bideni: Diktatorët duhet ta paguajnë çmimin për agresionin e tyre

Uashington, 1 mars 2022 – Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, në fjalimin e tij e përvitshëm që do ta mbajë... »

Zyrtari amerikan tregon arsyet e dështimit të ushtrisë ruse në Ukrainë

Uashington, 1 mars 2022 – Zyrtarët amerikanë të Mbrojtjes kanë thënë se operacioni i Rusisë për pushtimin e Ukrainës po... »

Rusia bombardon zonat urbane të Ukrainës

Kiev, 1 mars 2022 – Rusia bombardoi të martën një kullë televizive në kryeqytetin e Ukrainës dhe lëshoi raketa mbi... »

Sjellja e Putinit, e pabalancuar apo e qëllimshme për të shfrytëzuar frikën e Perëndimit?

Uashington, 1 mars 2022 – Për dy dekada, Vladimir Putini e ka paraqitur shpesh veten ndaj rivalëve të tij si... »

BE-ja do të fusë Ukrainën në rrjetin e saj të energjisë

Ministrat e Energjisë të BE-së duan të çlirojnë Ukrainën nga varësia energjetike nga Rusia. Edhe vetë BE-ja dëshiron ta shkëputet... »

Klerikët ortodoksë rusë bëjnë thirrje për ndaljen e luftës në Ukrainë

Moskë, 1 mars 2022 – Në një lëvizje të pazakontë, përmes një letre të hapur, më 1 mars dhjetëra klerikë... »

Jamie Shea: Agresioni rus  ndaj Ukrainës – test për sigurinë kolektive

Bruksel, 1 mars 2021 – Jamie Shea, ish-zëvendës i ndihmësit të sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, ka thënë se nuk... »

Zelenskyy në Parlamentin Evropian: Dëshmojeni që jeni me ne!

Bruksel, 1 mars 2022 – Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, përmes një video-fjalimi në një seancë urgjente të Parlamentit Evropian, i... »

Qindra mijëra gra dhe fëmijë vazhdojnë të largohen nga Ukraina

Kiev, 1 mars 2022 – Qindra mijëra ukrainas u larguan drejt Perëndimit gjatë tri ditëve të para të sulmit rus... »

Ligjvënësit amerikanë shqyrtojnë kërkesën për rritjen e ndihmës për Ukrainën  

Uashington, 1 mars 2022 – Të hënën, në një takim të zhvilluar në Bjellorusi, në zonën kufitare me Ukrainën, delegacionet... »

Ushtria ruse intensifikon sulmet në Ukrainë, Kharkivi goditet me raketa

Kiev, 1 mars 2022 – Dita e gjashtë e agresionit të Rusisë ndaj Ukrainës nisi me goditje të rënda ndaj... »

Britania e Madhe shton sanksionet ndaj bankave dhe anijeve ruse

Londër, 28 shkurt 2022 – Sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss ka njoftuar për vendosje të sanksione të reja ndaj... »

Përfundojnë bisedimet ruso-ukrainase, në ditët në vijim pritet një takim tjetër

Kiev, 28 shkurt 2022 – Delegacionet e Rusisë dhe delegacioni i Ukrainës i kanë përfunduar bisedimet që synojnë ndërprerjen e... »

Uashingtoni vendos sanksione të reja ndaj sistemit financiar rus

Uashington, 28 shkurt 2022 – Shtetet e Bashkuara ua ndaluan të hënën amerikanëve të bëjnë transaksione të lidhura me bankën... »

Rubla ruse bie me 30 për qind pas sanksioneve të Perëndimit

Banorët e Rusisë po përballen me të ardhme të pasigurt ekonomike ndërsa çmimet rriten, pasi sanskionet perëndimore që erdhën si... »

Ukraina kërkon armëpushim të menjëhershëm dhe tërheqjen e forcave ruse

Ukraina kërkoi një armëpushim të menjëhershëm dhe tërheqjen e forcave ruse, ndërsa delegacioni i saj mbërriti të hënën për bisedime... »

Si duhet vepruar me Putinin? Një historian i Luftës së Ftohtë ka disa këshilla

Nga Ruben Avxhiu Sergey Radchenko, një profesor i njohur rus, që jep mësim në Shkollën John Hopkins të Marrëdhënieve Ndërkombëtare... »

Zelensky kërkon anëtarësimin e menjëhershëm të Ukrainës në BE

Kiev, 28 shkurt 2022 – Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, vendi i të cilit po përballet me një pushtim të... »

Borrell: Druajmë se Rusia mund të shkaktojë kriza edhe në Moldavi, Gjeorgji dhe Ballkanin Perëndimor

Bruksel, 28 shkurt 2022 – Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të dielën, më 27... »

Rubla ruse zhvlerësohet në nivel rekord

Moskë, 28 shkurt 2022 – Monedha kombëtare ruse, Rubla, ra në nivel rekord, pasi G7 që përbëhet nga vendet më... »

Miratohet në Këshillin e Sigurimit mocioni i propozuar nga Shqipëria dhe SHBA

Për herë të parë pas 40 vjetësh do të mblidhet një Sesion Emergjence i Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së për... »