BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 26 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 26

Në rajonet lindore të Ukrainës që kontrollohen nga Moska nisin votimet në referendumet për bashkim me Rusinë

Kiev, 23 shtator 2022 – Të premten, në rajonet ukrainase të kontrolluara nga Moska, filluan votimet në referendumet për bashkim... »

Kirby: SHBA po analizon “me seriozitet” kërcënimet e Putinit me armë bërthamore

Uashington, 23 shtator 2022 – Shtetet e Bashkuara janë duke analizuar “me seriozitet” kërcënimet e presidentit rus, Vladimir Putin, për... »

Amanda Bennett zgjidhet drejtoreshë e USAGM

Uashington, 23 shtator 2022 – Senati amerikan ka zgjedhur Amanda Bennett në pozitën e drejtoreshës ekzekutive të Agjencisë Amerikane për... »

Gjykata federale e apelit lejon që FBI të analizojë dokumentet e marra në Mar-a-Lago

Uashington, 22 shtator 2022 – Një gjykatë federale e apelit të mërkurën lejoi Departamentin e Drejtësisë të rifillojë analizimin e... »

Pamjet nga kufijtë e Rusisë tregojnë përmasat e largimit të rusëve nga vendi

Moskë, 22shtator 2022 – Radhët e gjata të automjeteve në vendkalimet kufitare të Rusisë me vendet fqinje tregojnë përmasat e... »

Lira turke zhvlerësohet në nivel rekord

Ankara, 22 shtator 2022 – Lira turke ka rënë në nivelin më të ulët ndonjëherë, duke u treguar me 18.40... »

Orban kërkon që BE-ja të heqë sanksionet ndaj Rusisë

Budapest, 22 shtator 2022 – Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha gjatë një takimi të partisë së tij, Fidesz, se... »

Ushtria ukrainase njofton për përparime në Luhansk

Kiev, 22 shtator 2022 – Ushtria ukrainase tha se “ngadalë, por sigurt” po rikthen territorin e pushtuar nga forcat ruse... »

Blinken në KS të OKB-së: Putini nuk bën të lejohet ta shkatërrojë rendin ndërkombëtar

Nju Jork, 22 shtator 2022 – Sekretari amerikan i shtetit, Antony Blinken, u bëri thirrje anëtarëve të Këshillit të Sigurimit... »

Shumë rusë duan të largohen nga vendi, çmimi i biletave arrin 9 mijë dollarë

Moskë, 22 shtator 2022 – Rusia po kryen rekrutimet më të mëdha ushtarake që nga Lufta e Dytë Botërore. Vendimi... »

Vuçiq: Cili është dallimi midis tërësisë territoriale të Ukrainës dhe asaj të Serbisë?

Nju Jork, 21 shtator 2022 – Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, në fjalimin e tij në Asamblenë e Përgjithshme të... »

Në Rusi arrestohen mbi 1.000 protestues kundër mobilizimit ushtarak

Moskë, 21 shtator 2022 – Mbi 1.000 persona janë arrestuar në Rusi gjatë protestave që u organizuan në disa qytete... »

Stoltenberg: Kërcënimi bërthamor i Putinit, përshkallëzim i rrezikshëm

Bruksel, 21 shtator 2022 – Kërcënimi i presidentit rus, Vladimir Putin, për përdorimin e armëve bërthamore pas ngecjeve të ushtrisë... »

Ukraina dhe Perëndimi: Mobilizimi – shenjë se agresioni rus në Ukrainë po dështon

Uashington, 21 shtator 2022 – Presidenti rus Vladimir Putin thirri të mërkurën 300,000 rezervistë për të luftuar në Ukrainë duke... »

Biden akuzon Rusinë se ka shkelur paturpësisht kartën e OKB-së

Nju Jork, 21 shtator 2022 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden deklaroi sot në Asamblenë e Përgjithshme të... »

Në Gjermani, bastisen pronat e aleatit të Putinit

Berlin, 21 shtator 2022 – Hetuesit gjermanë kanë bastisur pronat e një oligarku rus që dyshohen për evazion fiskal dhe... »

Opozita ruse bën thirrje për protesta kundër “luftës kriminale” të Putinit

Moskë, 21 shtator 2022 – Opozita ruse bëri thirrje të mërkurën për protesta kundër presidentit Vladimir Putin, pasi ai urdhëroi... »

Gjermania shtetëzon kompaninë më të madhe importuese të gazit në vend

Berlin, 21 shtator 2022 – Qeveria gjermane ka rënë dakord të shtetëzojë kompaninë më të madhe importuese të gazit në... »

Putin urdhëron mobilizim të pjesshëm ushtarak dhe kërcënon Perëndimin

Moskë, 21 shtator 2022 – Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi të mërkurën një mobilizim të pjesshëm në Rusi, pasi lufta... »

Udhëheqësit perëndimorë i quajnë të paligjshme planet e Rusisë për aneksiminin e Ukrainës

Uashington, 21 shtator 2022 – Udhëheqësit perëndimorë i kanë quajtur të paligjshme planet e autoriteteve ruse për mbajtjen e referendumeve... »

Biden në AP të OKB-së, do të fokusohet tek Ukraina, siguria ushqimore, shëndeti global

Nju Jork, 21 shtator 2022 – Presidenti Joe Biden do t’i drejtohet Asamblesë së Përgjithshme (AP) të OKB-së në Nju... »

Në 4 rajone të Ukrainës, të pushtuara nga Rusia, do të mbahen referendume për bashkim me Rusinë

Kiev, 21 shtator 2022 – Rajonet e kontrolluara nga Rusia në Ukrainën lindore dhe jugore njoftuan planet për të filluar... »

Hapet Asambleja e Përgjithshme e OKB-së

Nju Jork, 20 shtator 2022 – Në Nju Jork u hap për herë të parë pas dy vjetësh me pjesëmarrjen... »

Gjermania arrin marrëveshje me Slloveninë për t’i dërguar tanke Ukrainës

Berlin, 20 shtator 2022 – Gjermania dhe Sllovenia kanë arritur marrëveshje, sipas së cilës, Sllovenia do t’i dërgojë 28 tanke... »

Biden: Pandemia e COVID-19 ka përfunduar në SHBA

Uashington, 20 shtator 2022 – Presidenti amerikan, Joe Biden, e ka shpallur të përfunduar pandeminë e koronavirusit në Shtetet e... »

Putin e mbështet “kursin e pavarur” të Serbisë në skenën ndërkombëtare

Moskë, 20 shtator 2022 – Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, tha se Rusia do të vazhdojë të mbështesë Serbinë në... »

Thellohen tensionet mes Turqisë dhe Greqisë

Stamboll, 20 shtator 2022 – Mosmarrëveshjet territoriale po thellojnë tensionet mes Turqisë dhe Greqisë, dy vende anëtare të NATO-s, ndërsa... »

Lufta në Ukrainë në krye të agjendës së Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së

Nju Jork, 20 shtator 2022 – Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara, nis të martën punimet teksa bota përballet... »

Erdogan: Putin ka gatishmëri t’i japë fund luftës sa më shpejt që është e mundur

Nju Jork, 20 shtator 2022 – Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, ka thënë se beson që lideri rus, Vladimir Putin... »

Britania do të ndajë të paktën 2.6 miliardë dollarë për Ukrainën vitin e ardhshëm

Londër, 20 shtator 2022 – Kryeministrja britanike, Liz Truss, ka thënë se Mbretëria e Bashkuar do të ndajë të paktën... »