BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 28 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 28

Britania vendos sanksione ndaj pesë bankave ruse

Londër, 22 shkurt 2022 – Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson, ka njoftuar se pesë banka ruse do të... »

Dodik distancohet nga Komshiq e Xhaferoviq, kërkon që Bosnja të qëndrojë neutrale ndaj zhvillimeve në Ukrainë

Banjallukë, 22 shkurt 2022 – Anëtari serb i Presidencës trepalëshe të Bosnje dhe Hercegovinës, Millorad Dodik, tha më 22 shkurt... »

Kancelari gjerman e pezullon certifikimin e gazjellësit rus “Nord Stream 2”

Berlin, 22 shkurt 2022 – Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë se shteti i tij do të pezullojë procesin e... »

BE-ja kërkon që Rusia të tërheqë njohjen e rajoneve në lindje të Ukrainës

Bruksel, 22 shkurt 2022 – Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka dënuar vendimin e Rusisë që të... »

Komshiq e Xhaferoviq e dënojnë agresionin rus në Ukrainë

Sarajevë, 22 shkurt 2022 – Kryesuesi i Presidencës së Bosnjës e Hercegovinës, kroati Zhelko Komshiq, dhe anëtari i Presidencës, boshnjaku... »

Perëndimi përgatit sanksione të reja ndaj Rusisë

Uashington / Bruksel / Nju Jork, 22 shkurt 2022 – Kombet e Perëndimit dhe vende tjera kanë dënuar vendimin e... »

Kosova, Srebrenica dhe NATO – “test” për opoztiën në Serbi

Beograd, 22 shkurt 2022 – Autoritetet serbe kanë bërë një lloj “prove patriotizmi” për opozitarët. Mediat e kontrolluara nga Vuçiqi... »

BE: Veprimet e Rusisë përbëjnë akt të luftës

Bruksel, 22 shkurt 2022 – Komisionari Evropian për Drejtësi, Didier Reynders, ka thënë se njohja e pavarësisë së rajoneve Donjeck... »

Britania paralajmëron pakon e parë të sanksioneve ndaj Rusisë

Londër, 22 shkurt 2022 – Kryeministri britanik, Boris Johnson, ka thënë se shteti i tij do të shënjestrojë menjëherë interesat... »

Guterres: Rusia ka shkelur integritetin territorial të Ukrainës

Nju Jork, 22 shkurt 2022 – Kombet e Bashkuara kanë mbajtur takimin urgjent të Këshillit të Sigurimit, pas thellimit të... »

Vuçiq: Serbia do të përballet me presion më të madh, për shkak të krizës së Ukrainës

Monako, 21 shkurt 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se druan që kriza e Ukrainës “mund të... »

Putini urdhëron hyrjen e trupave ruse në lindje të Ukrainës

Moskë, 21 shkurt 2022 – Presidenti rus, Vladimir Putin, ka urdhëruar të hënën, 21 shkurt, dërgimin e trupave ruse në... »

SHBA do të ndalojë tregtinë me rajonet lindore të Ukrainës

Uashington, 21 shkurt 2022 – Presidenti amerikan, Joe Biden, do të lëshojë një urdhër ekzekutiv që do të ndalojë “investimet... »

BE shqyrton modalitetet për parandalimin e shpërbërjes së Bosnjës e Hercegovinës

Bruksel, 21 shkurt 2022 – Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian diskutuan të hënën modalitetet për uljen e tensioneve në... »

Biden dhe Putin pajtohen në parim për një takim mbi Ukrainën

Uashington, 21 shkurt 2022 – Udhëheqësit botërorë vazhdojnë presionin diplomatik me shpresën për të parandaluar një sulm rus në Ukrainë.... »

Putin njeh pavarësinë e dy rajoneve ukrainase

Moskë, 21 shkurt 2022 – Presidenti rus, Vladimir Putin ka nënshkruar të hënën dekretin për njohjen e pavarësisë së rajoneve... »

Borrell sheh rrezik për shpërbërjen e Bosnjës e Hercegovinës

Bruksel, 21 shkurt 2022 – Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka... »

Kremlini thotë se s’ka plane specifike për takimin Biden-Putin

Moskë, 21 shkurt 2022 – Kremlini e lë të hapur mundësinë e një takimi të Presidentit të Rusisë, Vladimir Putin,... »

Biden pajtohet në parim të takohet me Putinin për të diskutuar rreth Ukrainës

Uashington, 21 shkurt 2022 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden dhe presidenti rus, Vladimir Putin, kanë rënë dakord... »

“Panik, panik total”: Rrëfejnë banorët që po largohen nga Luhansku

Kiev, 21 shkurt 2022 – Kur lufta nisi tetë vjet më parë, Natalya, 28 vjeçe, thjesht fshihej në bodrum sa... »

Johnson: Rusia po planifikon luftën më të madhe në Evropë që prej vitit 1945

Londër, 20 shkurt 2022 – Të dhënat sugjerojnë se Rusia po planifikon “luftën më të madhe në Evropë që prej... »

Dy ushtarë ukrainas vriten në sulmet e separatistëve prorusë në lindje të vendit

Kiev, 20 shkurt 2022 – Ushtria ukrainase ka njoftuar se dy ushtarë janë vrarë dhe katër të tjerë janë plagosur... »

Harris: Sulmi eventual rus ndaj Ukrainës do të forcojë krahun lindor të NATO-s

Munih, 19 shkurt 2022 – Nënpresidentja e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris, tha se çdo pushtim i mëtejmë... »

Kryengritësit pro rusë në Ukrainën lindore urdhërojnë mobilizimin e plotë

Donetsk (Ukrainë), 19 shkurt 2022 – Udhëheqësit separatistë në Ukrainën lindore urdhëruan një mobilizim të plotë ushtarak të shtunën, në... »

Uashingtoni thotë se trupat ruse janë “gati për të goditur” Ukrainën

Uashington, 19 shkurt 2022 – Uashingtoni tha se trupat ruse të grumbulluara pranë kufirit të Ukrainës po përparonin dhe janë... »

Putin mbikëqyr stërvitjet me armë strategjike bërthamore të Rusisë

Moskë, 19 shkurt 2022 – Rusia ka kryer testet e fundit të raketave balistike hipersonike, raketave lundruese dhe raketave me... »

Stoltenberg i bën thirrje Rusisë të ndalojë përgatitjet për luftë  

Embed Shpërndaje Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, i bëri thirrje Rusisë që të tërheqë trupat nga kufirin me... »

SHBA e NATO vazhdojnë përpjekjet diplomatike për parandalimin e një sulmi eventual të Rusisë ndaj Ukrainës

Uashington / Bruksel, 18 shkurt 2022 – Shtetet e Bashkuara dhe aleanca e NATO-s vazhdojnë përpjekjet diplomatike për të ndaluar... »

Stërvitjet e reja ruse do të mbikëqyren nga Putini

Moskë, 18 shkurt 2022 – Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka njoftuar se të shtunën, 19 shkurt, do të mbahen... »

Holanda do të dërgojë pajisje ushtarake në Ukrainë

Amsterdam, 18 shkurt 2022 – Holanda planifikon të dërgojë pajisje ushtarake në Ukrainë, duke përfshirë pushkë, municione, sisteme radari dhe... »