BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 64 BOTË - (2-30) - ILLYRIA - Page 64

BE hap kufijtë për të vaksinuarit, e miraton certifikatën dixhitale

Bruksel, 10 qershor 2021 – Parlamenti Europian e miratoi të mërkurën “Green Pass”, certifikatën dixhitale, që do të lehtësojë udhëtimet... »

Një grua në Afrikën Jugore i lind dhjetë foshnja

Pretoria (Afrikë e Jugut), 9 qershor 2021 – Një grua i ka lindur 10 foshnja në Pretoria, në Afrikën e... »

Presidenti Biden e cilëson historik vendimin e gjykatës për Ratko Mladiqin

Presidenti Biden e cilëson historik vendimin e gjykatës për Ratko Mladiqin Uashington, 8 qershor 2021 – Presidenti i Shteteve të... »

Presidenti Macron goditet me shuplakë në fytyrë, arrestohen dy persona

Paris, 8 qershor 2021 – Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, është goditur me shuplakë në fytyrë nga një person i... »

Sot në Gjykatën e Hagës vendoset për apelin e Mlladiqit

Hagë, 8 qershor 2021 – Gjykata e Kombeve të Bashkuara në Hagë do të vendosë sot mbi apelin e ish-komandantit... »

Biden: Në takimin me Putinin, do të mbështes sovranitetin e Ukrainës

Uashington,8 qershor 2021 – Presidenti amerikan Joe Biden, i tha të hënën Presidentit ukrainas Volodymyr Zelenskiy se ai do të... »

Në Pakistan, përplasen dy trena ekspres, të paktën 45 të vdekur

Islamabad, 7 qershor 2021 – Autoritetet në Pakistan njoftuan se dy trena ekspres u përplasën me njëri-tjetrin të hënën në... »

Biden: SHBA qëndron përkrah aleatëve evropianë në ballafaqimin me Rusinë

Uashington, 6 qershor 2021 – Shtetet e Bashkuara do të qëndrojnë përkrah aleatëve evropianë në përballjen me Rusinë, zotohet Presidenti... »

G-7 arrin marrëveshje për taksat ndaj gjigantëve të teknologjisë

Londër, 5 qershor 2021 – Grupi i shtatë vendeve me të industralizuara të botës (G-7) ra dakord të shtunën të... »

Departamenti i Drejtësisë nuk do t’i marrë më informacionet e gazetarëve

Uashington, 5 qershor 2021 – Departamenti amerikan i Drejtësisë thotë se nuk do të marrë më në mënyrë të fshehtë... »

Sulm ndaj civilëve në Burkina Faso, vriten rreth 100 vetë

Ouagadougou (Burkina Faso), 5 qershor 2021 – Rreth 100 civilë janë vrarë në një sulm të armatosur në një qytet... »

Turqia thotë se në Detin e Zi ka zbuluar rezerva të mëdha të gazit

Ankara, 5 qershor 2021 – Turqia ka zbuluar rezerva shtesë të gazit natyral në jug të Detit të Zi, njoftoi... »

Pas betejës ligjore 20 vjeçare, shembet kisha serbe e ndërtuar në oborrin e muslimanes

Sarajevë, 5 qershor 2021 – Të shtunën, më 5 qershor, nisi shembja e një Kishe Ortodokse, e cila ishte ndërtuar... »

Facebook-u pezullon për dy vjet llogaritë e ish-Presidentit Trump

Uashington, 4 qershor 2021 – Kompania Facebook tha se do të pezullojë llogarinë e ish-Presidentit Donald Trump për dy vjet... »

SHBA do të ndajë 80 milionë doza të vaksinës për vende tjera

Uashington, 3 qershor 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, do të shpallë së shpejti detajet... »

Opozita në Izrael pajtohet për formimin e qeverisë së unitetit

Jerusalem, 3 qershor 2021 – Partitë opozitare në Izrael kanë arritur marrëveshje për formimin e qeverisë së re. Yair Lapid,... »

FBI i akuzon hakerët e lidhur me Rusinë për sulmin kibernetik

Uashington,3 qershor 2021 – Një grup kriminal i hakerëve rusë qëndron prapa sulmit kibernetik që ka shënjestruar kompaninë më të... »

Presidenti Biden nderon viktimat e masakrës së Tulsës

Uashington, 2 qershor 2021 – Presidenti Joe Biden u bë presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara që shënon përvjetorin... »

BE planifikon ndryshime në zonën “Schengen”

Bruksel, 2 qershor 2021 – Bashkimi Evropian ka shpalosur planet për të bërë ndryshime në zonën evropiane të lëvizjes pa... »

Shtatë vende të BE-së nisin përdorimin e certifikatave të vaksinimit

Bruksel, 2 qershor 2021 – Greqia, Gjermania, Bullgaria, Republika Çeke, Danimarka, Kroacia dhe Polonia prezantuan të martën një sistem certifikatash... »

Në Rusi, një kritik i Kremlinit nxirret nga aeroplani dhe arrestohet

Shën Petersburg (Rusi),1 qershor 2021 – Ish-drejtori ekzekutiv i lëvizjes pro-demokracisë në Rusi,  Rusia e Hapur, e themeluar nga kritiku... »

Presidenti Biden nderon të rënët në Ditën Përkujtimore të Amerikës

Presidenti Joe Biden, Nënpresidentja Kamala Harris dhe zyrtarët më të lartë ushtarakë amerikanë nderuan të hënën të rënët me një... »

Agjentët turq e arrestojnë dhe e riatdhesojnë nipin e Gulenit

Ankara, 31maj 2021 – Agjentët e Organizatës Kombëtare të Inteligjencës së Turqisë kanë ndërmarrë një aksion në të cilin kanë... »

Biden thotë se do të ushtrojë trysni ndaj Putinit për të drejtat e njeriut

Uashington,30 maj 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara Joe Biden tha sot se do të ushtrojë trysni ndaj presidentit... »

Izraeli dhe Egjipti bisedojnë për armëpushimin dhe ndihmat

Jerusalem, 30 maj 2021 – Egjipti dhe Izraeli po zhvillojnë bisedime të nivelit të lartë në të dy vendet të... »

Sulm me armë në Florida, dy të vrarë e dhjetëra të plagosur

Majami (Florida), 30 maj 2021 – Dy persona u vranë dhe mbi 20 të tjerë u plagosën të dielën, kur... »

Krimineli serb i luftës, Karaxhiq, në burg me pedofilë dhe përdhunues

Londër, 29 maj 2021 – Autoritetet britanike kanë rëndë dakord që krimineli serb i luftës, Radovan Karaxhiq, të vuajë pjesën... »

Biden dorëzon Projekt-buxhetin për vitin 2022, me vlerë 6 trilionë dollarë

Uashington, 29 maj 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, ia dërgoi të premten Kongresit projekt-buxhetin... »

Stoltenberg: Vështirë të besohet se Rusia s’pati rol në uljen e aeroplanit në Minsk

Bruksel, 29 maj 2021 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se beson që autoritetet bjelloruse e... »

Vietnami identifikon një variant të ri të koronavirusit

Hanoj, 29 maj 2021 – Zyrtarët shëndetësorë në Vietnam kanë thënë se kanë identifikuar një variant të ri të koronavirusit,... »