HOMEPAGE - Bote (1) - ILLYRIA HOMEPAGE - Bote (1) - ILLYRIA

Temperatura të ulta kërcënuese në pjesën verilindore e SHBA-ve

Uashington, 4 shkurt 2023 – Pjesa verilindore e SHBA-ve është përfshirë këtë fundjavë nga temperatura në nivele të ulëta e... »

Ushtria amerikane e rrëzon balonën “spiune” kineze

Uashington, 4 shkurt 2023 – Shtetet e Bashkuara rrëzuan të shtunën balonën kineze në brigjet e Karolinës së Jugut, një... »

SHBA paralajmëron Turqinë për eksportet që Rusia mund t’i përdorë për luftë

Uashington, 4 shkurt 2023 – Shtetet e Bashkuara e kanë paralajmëruar Turqinë kundër eksportimit të kemikateve, mikroçipave dhe produkteve tjera... »

Portugalia do t’i dërgojë Ukrainës tanke Leopard

Lisbonë, 4 shkurt 2023 – Kryeministri portugez, Antonio Costa, ka thënë se Portugalia do t’i dërgojë Ukrainës disa tanke Leopard... »

Ukraina dhe Rusia këmbejnë dhjetëra të burgosur të luftës

Kiev, 4 shkurt 2023 – Dhjetëra ukrainas dhe rusë janë kthyer të shtunën nëpër shtëpitë e tyre, në kuadër të... »

Audiopërgjimi dëshmon se zyrtarët e fushatës Trump e dinin se i kishin humbur zgjedhjet

Medison (Uiskonsin), 3 shkurt 2023 – Një regjistrim i ri audiofonik ofron një pamje të brendshme të faktit se zyrtarët... »

SHBA: Republikanë e demokratë kërkojnë sqarime për ish-zyrtarin e FBI-së Charles McGonigal

Uashington, 3 shkurt 2023 – Në Shtetet e Bashkuara ligjvënësit amerikanë i kanë kërkuar drejtorit të FBI-së sqarime lidhur me... »

Sekretari Blinken e shtyn vizitën në Pekin, për shkak të balonës kineze

Uashington, 3 shkurt 2023 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka shtyrë udhëtimin e planifikuar për në Kinë, për... »

Kina shpreh keqardhje për shkeljen “e paqëllimshme” të hapësirës së SHBA-së

Pekin, 3 shkurt 2023 – Kina ka shprehur keqardhje për shkeljen “e paqëllimshme” të hapësirës ajrore amerikane nga ajo që... »

Një armë e re, pjesë e ndihmës amerikane për Ukrainën prej 2 miliardë dollarësh

Uashington, 3 shkurt 2023 – Një raketë e një lloji të ri, që do të dyfishonte rrezen e sulmit të... »

Lirohet përkohësisht nga burgu regjisori iranian Jafar Panahi

Teheran, 3 shkurt 2023 – Regjisori iranian Jafar Panahi është liruar përkohësisht nga burgu, disa ditë pasi hyri në një... »

Deputeti serb kërkoi detektor të gënjeshtrave për Vuçiqin

Beograd, 3 shkurt 2023 – Një deputet opozitar në Parlamentin e Serbisë, gjatë debatit për Kosovën, kërkoi që presidenti Aleksandar... »

Vuçiq e kritikon Perëndimin për dërgimin e tankeve në Ukrainë

Beograd, 3 shkurt 2023 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka vlerësuar si gabimin më të madh politik të... »

Pentagoni: Një “balonë përgjimi” kineze po fluturon mbi SHBA

Uashington, 2 shkurt 2023 – Një objekt që dyshohet të jetë një “balonë përgjimi” kineze po fluturon mbi Shtetet e... »

Ilhan Omar përjashtohet nga Komisioni për Punë të Jashtme i Dhomës së Përfaqësuesve

Uashington, 2 shkurt 2023 – Republikanët e Dhomës së Përfaqësuesve përjashtuan të enjten demokraten Ilhan Omar nga Komisioni i Marrëdhënieve... »

Vuçiq: Jemi në një moment të vështirë dhe shumë të ndjeshëm

Beograd, 2 shkurt 2023 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, paralajmëroi të enjten se vendi i tij do të përballet... »

Biden ka pothuajse të njëjtën mbështetje pas gjetjes së dokumentave sekrete

Uashington, 2 shkurt 2023 – Një anketim i ri tregon se një numër i madh i amerikanëve nuk e mbështesin... »

Arrestimi i ish-agjentit të FBI-së hedh dritë mbi oligarkun rus, Oleg Deripaska

Uashington, 2 shkurt 2023 – Me urdhër të gjykatës, agjentët e Byrosë Federale të Hetimit (FBI) në SHBA, kanë zhvilluar... »

Studentja ruse që kundërshton luftën në Ukrainë mund të dënohet me mbi 10 vjet burgim

Arkangelsk (Rusi), 2 shkurt 2023 – Qeveria ruse nuk priti fare që të fillonte gjykimi i Olesya Krivtsovas, studentes 19-vjeçare... »

SHBA-ja përfshihet nga stuhi vdekjeprurëse dimri

Uashington, 2 shkurt 2023 – Një stuhi e acartë ka lënë të paktën tetë persona të vdekur në jug të... »

Biden e McCarthy diskutuan për buxhetin dhe huamarrjen

Uashington, 2 shkurt 2023 – Presidenti Joe Biden dhe Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve Kevin McCarthy u takuan ballë për... »

Delegacioni i BE-së arrin në Kiev për samitin e përbashkët me Ukrainën

Kiev, 2 shkurt 2023 – Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen dhe një delegacion prej 15 komisionerësh janë... »

Ministri ukrainas i Mbrojtjes: Rusia po planifikon ofensivë më 24 shkurt

Kiev, 2 shkurt 2023 – Ministri ukrainas i Mbrojtjes, Oleksii Reznikov, tha se Rusia po përgatit një ofensivë të madhe... »

FBI nuk gjen dokumente të klasifikuara në njërën nga shtëpitë e presidentit Biden

Uashington, 1 shkurt 2023 – FBI-ja nuk gjeti dokumenta të klasifikuara gjatë një kontrolli të urdhëruar nga Departamenti amerikan i... »

SHBA: Nikki Haley pritet të kandidojë për zgjedhjet presidenciale

Uashington, 1 shkurt 2023 – Ish guvernatorja e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, 51 vjeçe, pritet të njoftojë në 15... »

FBI kryen kontrolle në shtëpinë e presidentit Biden

Uashington, 1 shkurt 2023 – Byroja Federale e Hetimit (FBI) po kryen kontrolle në shtëpinë e presidentit amerikan, Joe Biden,... »

Bullgaria nis ndërtimin e gazsjellësit për në Serbi

Sofje, 1 shkurt 2023 – Bullgaria ka nisur ndërtimin e gazsjellësit që do ta lidhë me Serbinë, në përpjekje për... »

Ish-Presidenti Trump përdori Amendamentin e Pestë gjatë dëshmisë për Organizatën “Trump”

Uashington, 1 shkurt 2023 – Zyra e Prokurores së Përgjithshme të Nju Jorkut ka publikuar videon e dëshmisë të dhënë... »

Stoltenberg: Kina paraqet sfida sigurie për NATO-n

Tokio, 1 shkurt 2023 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltennerg shprehu sot shqetësimin rreth sfidave në fushën e... »

Samiti BE-Ukrainë do të mbahet këtë javë në Kiev

Kiev, 1 shkurt 2023 – Kryeministri i Ukrainës tha se samiti Ukrainë-Bashkimi Evropian do të mbahet të premten. “Samiti Ukrainë-BE... »