EKONOMI - ILLYRIA EKONOMI - ILLYRIA

Maqedonia me dallime mes të varfërve dhe të pasurve, rekord në borxh publik

Më 26 prill të vitit 1992 filloi pavarësimi monetar i vendit. Valuta e Maqedonisë, Denari në Kuvend u prezantua nga... »

SHBA: Shqipëria të luftojë korrupsionin se klima e biznesit do të jetë problematike

Koment i ambasadores amerikane Juri Kim pas publikimit të Indeksit të Biznesit AmCham (Dhoma Amerikane e Tregtisë) të vitit 2020-2021... »

Indeksi i Dhomës Amerikane të Tregtisë për 2020, Tabaku: Sinjalizim i një krize të thellë besimi, qeveria dhe mazhoranca nuk ndryshojnë kurs

Deputetja e PD, Jorida Tabaku ka komentuar indeksin e Dhomës Amerikane të Tregtisë: Rënia më e madhe e besimit në... »

AmCham: Bashkëpunimi me qeverinë dhe Kuvendin e ri është kritik

Dhoma Amerikane e Tregtisë, siç thekson presidenti Enio Jaço, vëren se dinamika e zhvillimeve por edhe perspektivës Europiane që Shqipëria... »

Indeksi i plotë 2021 i Dhomës Amerikane të Tregtisë për Shqipërinë (pdf)

Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri publikoi sot më 8 Shtator 2021 edicionin e 9-të të Indeksit të Biznesit, i... »

Hulumtimi i Dhomës Amerikane të Tregtisë: Bie besimi i biznesit në Shqipëri

Tiranë, 8 shtator 2021 – Dhoma Amerikane e Tregtisë publikoi sot Indeksin Vjetor për vitin 2020, ku regjistrohet përsëri një... »

Raportohet si portë e hapur për pastrimin e parave, 407 milionë euro ndërtime

“Boom-i i ndërtimeve nuk ka të ndalur në Shqipëri. 598 leje për ndërtesa të reja janë miratuar vetëm në 6-mujorin... »

Në 2019 Shqipëria shpenzoi më shumë për mbrojtjen që nga viti 2007

Raporti më i lartë i shpenzimeve të qeverisë për mbrojtjen ndaj PBB -së në Estoni, më i ulëti në Irlandë... »

Banka e Shqipërisë ul blerjet e Euros për rezervën valutore

Banka e Shqipërisë uli ndjeshëm blerjet e Euros në ankandin e radhës që u zhvillua ditën e premte Sipas informacioneve... »

Sektori bankar është zmadhuar me pothuajse një miliardë euro në një vit

Sektori bankar vijoi rritjen edhe gjatë tremujorit të dytë të vitit. Sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, totali i aktiveve... »

Shqipëria e ka Kosovën “hambar” + 145 mln Euro, por Serbia i merr 134 mln Euro

Mallrat kryesore që eksportojmë në Kosovë janë materialet e ndërtimit e metalet (kryesisht çeliku, tullat, çimento), lëndë djegëse e energji... »

Vazhdon rënia e Euros drejt 121 lekëve, rritet disi Dollari amerikan

Monedha e përbashkët ka vijuar me nënçmimin e fortë edhe në dy ditët e para të kësaj jave Monedha e... »

Ekonomia e Shqipërisë – mes optimizmit të matur për rritje dhe thellimit të borxheve e deficitit

Tiranë, 6 gusht 2021 – Në Shqipëri, Banka Qendrore shprehu optimizëm të matur mbi rritjen ekonomike dhe zbehjen e presioneve... »

Rritja e borxhit publik rrezikon destabilizimin financiar në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 4 gusht 2021 – Borxhi publik në Maqedoninë e Veriut ka arritur në shifrat më të larta të shënuara... »

Telekomi i Kosovës – i mbytur në borxhe, rrezikon edhe licensën e operimit

Prishtinë, 3 gusht 2021 – Komisioni i Kuvendit të Kosovës për Mbikëqyrjen e Financave Publike e ka shqyrtuar të martën... »

Kosova shënon rritje të eksportit të bimëve aromatike dhe mjekësore

Prishtinë, 31 korrik 2021 – Me ngjyra të ndritshme vjollcë dhe të kaltër, lulet e cianit që ndryshe njihen si... »

Taksë për ruajtjen e bletëve në Maqedoninë e Veriut?

Shkup, 24 korrik 2021 – Qeveria e Maqedonisë së Veriut synon të vendosë tatime për bletarët, respektivisht për çdo koshere... »

Telekomi i Kosovës gjobitet për moszbatim të kodit +383

Prishtinë, 21 korrik 2021 – Telekomi i Kosovës është duke pësuar gjoba mujore në vlerë prej 5 mijë eurosh nga... »

Kompania amerikane “Excelerate Energy” shqyrton mundësinë e një gazsjellësi në Shqipëri

Një kompani amerikane që synon futjen e Gazit të Lëngshëm Natyror (GNL) në Shqipëri, ka nënshkruar një memorandum bashkëpunimi për... »

Bashkëpunimi Shqipëri – Kosovë: Shumë marrëveshje, shumë pak konkretizim

Tiranë, 19 korrik 2021 – Në Tiranë, organizata e bizneseve Al-Konfindustria shprehu sot shqetësim për shkëmbimet e dobëta ekonomike mes... »

Qeveria e Kosovës emeton 20 milionë euro bono thesari për diasporën

Prishtinë, 6 korrik 2021 – Ministri i Financave dhe Transfereve në Qeverinë e Kosovës, Hekuran Murati, ka bërë të ditur... »

Ishte larguar si emigrant, kthehet në Kosovë si investitor milionash

Prishtinë, 4 korrik 2021 – Ukë Blakaj nga Komuna e Istogut ishte vetëm 19-vjeçar, kur së bashku me familjen e... »

AmCham Publikon Axhendën e Investimeve: 40 Rekomandime për Përmirësimin e Klimës së Biznesit

Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri publikoi sot “Axhendën e Investimeve 2021”, një paketë me 40 rekomandime drejtuar Qeverisë dhe... »

Në Kosovë, bizneset e mirëpresin krijimin e Gjykatës Komerciale

Prishtinë, 26 qershor 2021 – Jahir Morina, afarist nga Kosova, ka mbi një dekadë që ka konteste gjyqësore për dy... »

Murati: Presim që rritja ekonomike sivjet të jetë 7.9 për qind

Prishtinë, 25 qershor 2021 – Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve në Qeverinë e Kosovës, Hekuran Murati, ka thënë se... »

Në Shqipëri hapet ankandi për ndërtimin e parqeve eolike

Tiranë, 21 qershor 2021 – Shqipëria do të prodhojë energji elektrike edhe nga era, përmes parqeve eolike që pritet të... »

Banka Qendrore e Austrisë: 34 për qind e shqiptarëve mbajnë para kesh

Vjenë, 21 qershor 2021 – Rreth 34 për qind e shqiptarëve mbajnë para kesh. Përqindja e personave që preferojnë të... »

Kosova përfitoi miliarda euro nga remitencat

Prishtinë, 16 qershor 2021 – Për 13 vjet, Kosova ka pranuar afër nëntë miliardë euro remitenca. Këto mjete financiare që... »

Rritet eksporti nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Prishtinë, 13 qershor 2021 – Eksporti nga Kosova në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka shënuar rritje mbi 50 për... »

Në Maqedoninë e Veriut ndihet mungesa e remitencave

Shkup, 11 qershor 2021 – Bizneset në Maqedoninë e Veriut, veçmas ato të sektorit të hotelerisë dhe gastronomisë, gjatë pandemisë,... »