HOMEPAGE - Ekonomi (1) - ILLYRIA HOMEPAGE - Ekonomi (1) - ILLYRIA

Kompania e Pacollit merr kontrollin e plotë të koncesionit të Aeroportit të Vlorës

Tiranë, 12 janar 2023 – Kompania e biznesmenit nga Kosova, Behgjet Pacolli, ka blerë pjesën dërrmuese të aksioneve në shoqërinë... »

Eurocontrol ul tarifat e aeroporteve të Tiranës dhe Kukësit

Tiranë, 9 janar 2023 – Rikthimi i plotë i normalitetit sa i takon lëvizjes së lirë pas fshirjes së efekteve... »

Guvernatori i BQK-së: Deficiti tregtar po e pengon rritjen ekonomike

Prishtinë, 6 janar 2023 – Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti, thotë se deficiti tregtar është duke ndikuar... »

Francezi Bernard Arnault bëhet njeriu më i pasur në botë

Miliarderi francez Bernard Arnault ka ndërtuar një perandori të madhe dhe fitimprurëse të shitjes me pakicë të markave luksoze. Nga... »

Profesionet që pritet të kërkohen dhe të paguhen më shumë në vitin 2023

2023-shi sapo ka trokitur dhe individët kanë  filluar të bëjnë llogaritë e prioriteteve, teksa çmimet dhe kostot e jetesës janë... »

Bozdo: Amnistia fiskale mund të sjellë përjashtimin e bankave shqiptare nga sistemi SWIFT

Tiranë, 21 dhjetor 2022 – Eksperti i ekonomisë, Eno Bozdo, i cili është anëtar i kryesisë së PD, ka thënë... »

Dhoma Amerikane e Tregtisë në Tiranë: Nuk ka përparim në luftën kundër korrupsionit e monopoleve

Tiranë, 14 dhjetor 2022 – Dhoma Amerikane e Tregtisë publikoi sot Indeksin e Biznesit për vitin 2021-22, një vëzhgim me... »

BERZH aprovon kredinë për parkun fotovoltaik të Karavastasë

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) aprovoi pak ditë më parë kërkesën e kompanisë Voltalia për një financim 28... »

Shqipëria merr vetëm 80 mln euro nga paketa 1 mld euro e BE-së. Kosova, Serbia dhe Maqedonia e Veriut, përfituesit kryesorë

Bashkimi Europian akordoi në samitin e Tiranës të mbajtur pak ditë më parë një paketë ndihme për energjinë me vlerë... »

Në Shqipëri, hapet gara për pesë zona minerare, shumica kërkim-zbulim kromi

Tiranë, 2 dhjetor 2022 – Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë e Shqipërisë ka nxjerrë në ankand edhe pesë leje të... »

Kosova e fiton në Arbitrazh rastin me kompaninë financiare “Iute Credit”

Prishtinë, 19 nëntor 2022 – Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës (BQK), Fehmi Mehmeti, ka thënë se Kosova e ka... »

Në Kosovë, shtohen kategori të reja për subvencionim të pajisjeve efiçiente

Prishtinë, 18 nëntor 2022 – Ministrja e Ekonomisë në Kosovë, Artane Rizvanolli, ka prezantuar të premten rundin e dytë për... »

Kosova fle në thëngjill, por importon nga jashtë

Prishtinë, 15 nëntor 2022 – Rreth 6 milionë euro është vlera e thëngjillit të përpunuar që bizneset në Kosovë kanë... »

Situata energjetike në Shqipëri, qeveria shpreson të ketë reshje

Tiranë, 4 nëntor 2022 – Qeveria e Shqipërisë ka vendosur të tregohet optimiste sa i takon situatës energjetike për vitin... »

Banka e Shqipërisë në luftë me inflacionin, rrit sërish normën e interesit

Tiranë, 2 nëntor 2022 – Në Shqipëri, Banka Qendrore ndërhyri sërish të mërkurën, për të katërtin muaj radhazi, duke rritur... »

Banka Botërore: Tërheqja e mjeteve nga Trusti do ta nxiste më tej inflacionin

Prishtinë, 2 nëntor 20022 – Eksperti i Bankës Botërore, Richard Record, shprehet kundër tërheqjes së mjeteve nga Fondi i Kursimeve... »

Bizneset në Shqipëri vuajnë nga mungesa e mijëra punëtorëve

Tiranë, 31 tetor 2022 – “Kërkojmë punëtorë”. Ky lajmërim, kohëve të fundit, shihet shpesh në dyert e bizneseve në Shqipëri,... »

Shqipëri: Prodhuesit privatë të energjisë e zbusin krizën energjitike

Tiranë, 31 tetor 2022 – Prodhimi privat i energjisë elektrike në Shqipëri, sipas të dhënave të Entit Rregullator të Energjisë... »

Emigrimi, lufta e heshtur e Shqipërisë

Emigrimi masiv, sidomos i të rinjve, është rikthyer fort pas pandemisë. Shqiptarët po largohen, duke rrezikuar jetën njësoj si në... »

Punëtorë nga Azia plotësojnë mungesën e punëtorëve në Kosovë

Prishtinë, 26 tetor 2022 – Mungesa e fuqisë punëtore në Kosovë detyroi kompaninë “Viprint” nga Mitrovica të marrë punëtorë nga... »

Shqipëri: 52% e fondeve për rrugët të vitit që vjen shkojnë për tunelin e Llogorasë

Tiranë, 26 tetor 2022 – Përveç financimit të kontratave koncesionare, Ministria e Infrastrukturës do të realizojë rreth 12 miliardë lekë... »

BB: Ekonomitë e Ballkanit po vuajnë pasojat e luftës në Ukrainë dhe të rritjes së çmimeve

Uashington, 24 tetor 2022 – Një raport periodik i Bankës Botërore, i publikuar sot, vë në dukje se ekonomitë e... »

Shqipëri: Bizneset e kundërshtojnë paketën fiskale, kërkojnë ulje të taksave

Paketa fiskale 2023, për 7 shoqata të bizneseve, rrit edhe më shumë kostot e rënduara të prodhuesve dhe rrezikon falimentimin... »

Shqipëri: Qeveria përfituesja kryesore e inflacionit më të lartë në dy dekada

Gjergj Erebara Rritja ekonomike e Shqipërisë pritet të jetë vetëm 3.7% këtë vit dhe të zbresë më tutje në 2.6%... »

Qeveria e Shqipërisë planifikon edhe 7 kontrata me koncesion me vlerë 1 miliard dollarë

Tiranë, 20 tetor 2022 – Qeveria e Shqipërisë, me projektbuxhetin e vitit 2023, ka planifikuar dhënien e 7 kontratave të... »

Rama vendos ”taksim special” për prodhuesit e energjisë elektrike

Tiranë, 20 tetor 2022 – Qeveria shqiptare ka në plan të sekuestrojë rreth 70 milionë euro nga fitimet e kompanive... »

KE: Shqipëria me ecurinë më të dobët ekonomike në rajon, në tremujorin e dytë

Bruksel, 18 tetor 2022 – Shqipëria dhe Serbia janë dy shtetet e rajonit, që kanë pasur ngadalësimin më të lartë... »

Në Shqipëri, gjobë progresive për mospagimin në kohë të tatimit në fitim

Tiranë, 17 tetor 2022 – Në paketën fiskale 2023, gjoba për mospagimin e tatim-fitimit në kohë do të bëhet progresive.... »

Ministria e Financave ul vlerën minimale për pjesëmarrje në ankandet e obligacioneve

Tiranë, 17 tetor 2022 – Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka vendosur të ulë shumën minimale të pjesëmarrjes në ankandet... »

Hapet tenderi për studimin e fizibilitetit të linjës hekurudhore Durrës-Prishtinë

Tiranë, 14 tetor 2022 – Durrësi dhe Prishtina do lidhen me një linjë hekurudhore. Të paktën ky është synimi i... »