HOMEPAGE - Ekonomi (1) - ILLYRIA - Page 3 HOMEPAGE - Ekonomi (1) - ILLYRIA - Page 3

Eksportet nga Shqipëria në Ukrainë u rritën për 35%

Tiranë, 22 gusht 2022 – Pavarësisht luftës marrëdhëniet tregtare Shqipëri-Ukrainë kanë vijuar, madje eksportet shqiptare në Ukrainë kanë shënuar rritje... »

Me matjet e EUROSTAT, inflacioni në Shqipëri në korrik ishte 7.2%

Tiranë, 19 gusht 2022 – INSTAT raportoi sot se ndryshimi vjetor, i matur me nga indeksi i Harmonizuar i Çmimeve... »

Shqiptarët po i besojnë gjithnjë e më shumë Euros

Shqiptarët po i besojnë gjithnjë e më shumë Euros si monedhë për të mbajtur kursime dhe për të kryer transaksione... »

Kriza godet të ardhurat buxhetore të Shqipërisë

Të dhënat paraprake të publikuara nga Ministria e Financave tregojnë se muajt e artë të të ardhurave shtesë nga rritja... »

Në Shqipëri, hidrocentralet private prodhuan më shumë energji se KESH

Tiranë, 16 gusht 2022 – Prodhuesit me përparësi të energjisë (HEC-et me kapacitet deri në 15MW) si dhe prodhuesit e... »

“Princess by Gerta”, marka e stilistes shqiptare që po rritet çdo ditë

Gerta Cami është stilistja e fustaneve të “princeshave”  të vogla në gjithë globin. Së shpejti ajodo të hapë dyçanet e... »

Turizmi shqiptar kthen sytë nga punëtorët e huaj

Në vështirësi për të gjetur punëtorë sezonalë, njësitë e shërbimeve turistike në Vlorë po eksplorojnë mundësitë e rekrutimit të shtetasve... »

Banka e Shqipërisë rriti për 0.5 për qind normën e interesit

Tiranë, 3 gusht 2022 – Frika nga një rritje progresive e inflacionit, ka detyruar Bankën e Shqipërisë që sot të... »

Rizvanolli: Rezervat e energjisë do t’ia kursejnë Kosovës së paku 15 milionë euro në vit

Prishtinë, 31 korrik 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli, kanë shpjeguar të dielën... »

Kosova mund të përballet me krizë energjetike gjatë dimrit

Prishtinë, 27 korrik 2022 – Autoritetet në Kosovë u kanë bërë thirrje qytetarëve për kursimin e energjisë elektrike, duke paralajmëruar... »

FMN parashikon një perspektivë të zymtë të ekonomisë botërore

Uashington 27 korrik 2022 – Rritja e ekonomisë botërore po ngadalësohet dhe perspektivat për një rikuperim të shpejtë janë të... »

Çfarë përfiton Kosova nga programi i MCC-së?

Prishtinë, 26 korrik 2022 – Kosova pritet të forcojë pavarësinë energjetike me Programin e ri Kompakt të Korporatës së Sfidës... »

Kosova do të japë afër 1 milion euro për studimin e fizibilitetit të hekurudhës Durrës-Prishtinë

Prishtinë, 21 korrik 2022 – Kuvendi i Kosovës miratoi të enjten projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes së bashkëfinancimit për studimin... »

Kriza energjetike e kërcënon Kosovën edhe këtë dimër

Prishtinë, 20 korrik 2022 – Kosovën, me sa duket, e pret një dimër i vështirë, sa i përket furnizimit me... »

Largimi i fuqisë punëtore – shqetësim për ekonominë e Shqipërisë

Tiranë, 18 korrik 2022 – Në Shqipëri ka një shqetësim në rritje për rënien e fuqisë punëtore, thuajse në të... »

Vlera e euros më e ulët se e dollarit, për herë të parë në 20 vjet

Frankfurt, 13 korrik 2022 – Vlera e euros ka rënë nën vlerën e dollarit për herë të parë në pothuajse... »

Qeveria e Kosovës paralajmëron masa mbrojtëse për produktet bazike

Prishtinë, 13 korrik 2022 – Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë e Kosovës, Rozeta Hajdari, ka paralajmëruar se janë duke... »

Euro bie drejt barazimit me dollarin

Euroja monedha e përbashkët europiane ka pasur për herë të fundit vlerën sa një dollar në dhjetor 2002. Edhe të... »

Dhoma Amerikan e Tregtisë: Indeksi i biznesit në Shqipëri shënon rënie

Tiranë, 28 qershor 2022 – Dhoma Amerikane e Tregtisë deklaroi të hënën se Indeksi i Biznesit ka pësuar rënie 3-4... »

Qeveria e Kosovës cakton çmimet maksimale të karburanteve

Prishtinë, 27 qershor 2022 – Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë në Kosovë caktoi të hënën çmimet maksimale të derivateve... »

Kriza ushqimore e shkaktuar nga lufta në Ukrainë

Agresioni i Rusisë në Ukrainë po e pengon transportimin e drithërave nga “shporta ushqimore e botës”, gjë që shkaktoi shtrenjtimin... »

Kosovarët si investitorë të huaj në Kosovë

Prishtinë, 19 qershor 2022 – Flamur Mavraj dhe Burim Hazrolli vijnë nga qytete të ndryshme të Kosovës, por ndajnë fatin... »

Kosovë: Çmime rekorde të naftës, qeveria kundër uljes së akcizës

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Për shkak të rritjes së çmimeve të karburanteve, naftëtarët, partitë opozitare dhe njohësit e ekonomisë... »

Yellen: SHBA-ja përballet me nivele të papranueshme të inflacionit

Uashington, 7 qershor 2022 – Shtetet e Bashkuara përballen me “nivele të papranueshme të inflacionit” dhe nevojitet një qëndrim i... »

Kosova shqyrton mundësinë e rikthimit në projektin e gazit

Prishtinë, 7 qershor 2022 – Qeveria e Kosovës duket se po i rikthehet gazsjellësit, të cilin e kishte refuzuar vitin... »

Ndikimi i luftës në Ukrainë mbi ekonominë e Kosovës

Prishtinë, 5 qershor 2022 – Lufta në Ukrainë ka ndikuar në rritjen e inflacionit në Kosovë, edhe ashtu të lartë... »

Ditë të vështira për bujqësinë në Shqipëri, ekspertët kërkojnë rritje të subvencioneve

Tiranë, 2 qershor 2022 – Bujqësia në Shqipëri po kalon ditë të vështira, si pasojë e krizës globale që ka... »

FMN kundërshton tërheqjen e mjeteve nga Trusti dhe pezullimin e tarifave të rrymës

Uashington, 27 maj 2022 – Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN) ka thënë të enjten se kundërshton tërheqjen e fondeve nga Fondi... »

Shefi i Bankës Botërore paralajmëron recesion global

Uashington, 26 maj 2022 – Udhëheqësi i Bankës Botërore, David Malpass, ka paralajmëruar se lufta e Rusisë në Ukrainë mund... »

Kriza energjitike në Shqipëri, ekspertët nxisin diversifikimin e burimeve

Shqipëria, që prej vjeshtës së vitit të shkuar, po përballet me krizë energjitike, edhe pse gjatë vitit 2021 u prodhua... »