EKONOMI - ILLYRIA - Page 2 EKONOMI - ILLYRIA - Page 2

Kosova dhe Shqipëria po punojnë për heqjen e barrierave në  shkëmbimet tregtare

Prishtinë, 6 shkurt 2022 – Thjeshtësimi i procedurave doganore midis Kosovës dhe Shqipërisë, zvogëlimi i pritjes në pikat kufitare dhe... »

Siguria energjetike e Ballkanit në agjendën e SHBA-së dhe BE-së

Për Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Evropian energjia, siguria, furnizimi dhe tranzicioni drejt energjisë së pastër janë prioritete... »

Rama: Aeroporti i Kukësit edhe për Kosovë, Maqedoni të Veriut dhe Ballkan

Kompania low cost “WizzAir” fillon në maj operimin e pandërprerë drejt Austrisë, Gjermanisë, Zvicrës, dy herë në javë me çmim... »

“Agrokosova Holding” rikthehet nën administrim të AKP-së

Prishtinë, 3 shkurt 2022 – Agjencia Kosovare e Privatizimit (AKP), të enjten, më 3 shkurt 2022, e ka zbatuar vendimin... »

Bursa Shqiptare e Energjisë bëhet anëtare e Shoqatës Evropiane të Energjisë, EUROPEX

Tiranë, 1 shkurt 2022 – Bursa Shqiptare e Energjisë (ALPEX) i është bashkuar shoqatës evropiane të shkëmbimit të energjisë Europex-it... »

BQK: Rritja ekonomike në Kosovë në vitin 2021 ishte 9.9 për qind

Prishtinë, 25 janar 2022 – Guvernatori i Bankës Qendrore të Kosovës, Fehmi Mehmeti, ka thënë se rritja ekonomike në Kosovë... »

Ministrja Gërvalla fton biznesmenët grekë të investojnë në Kosovë

Athinë, 20 janar 2022 – Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Donika Gërvalla, ecila gjendet... »

Bankat në Kosovë fitojnë miliona euro nga tarifat e shërbimeve

Prishtinë, 12 janar 2022 – Mbi 74 milionë euro llogaritet vlera e të hyrave vetëm nga tarifat e shërbimeve dhe... »

KLSh raporton rrezik për pensionet pasi mungojnë 16.6 miliardë lekë

Skema e pensioneve mund të rrezikohet seriozisht në vitet që vijnë si pasojë e mosarkëtimit të detyrimeve për kontributet nga... »

Fatura e rëndë e arbitrazheve për Shqipërinë, 338 milionë euro pa kamatëvonesat e gjyqeve

Humbja e gjyqeve në Aribtrazhin Ndërkombëtar do ti kushtojë buxhetit të shtetit të paktën 388 milionë euro. Kjo është fatura... »

Në Shqipëri, vazhdojnë debatet lidhur me borxhin publik

Në Shqipëri dy krizat e njëpasnjëshme, ajo e tërmtit të vitit 2019 dhe kriza e Pandemisë së Covid 19, e... »

Shumë rekorde e remitencave në Kosovë

Prishtinë, 28 dhjetor 2021 – Të dhënat e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës flasin për një shumë rekorde të... »

Të arratisesh në pandemi, shqiptarët do ikin jashtë për festat e fundvitit

Fundvit në pandemi? Shqiptarët u thonë “po” udhëtimeve jashtë. Preferencat janë rajoni për çmime ekonomike dhe ata që duan t’i... »

Shqipëria e fundit në Europë për të ardhurat për frymë dhe konsum në 2020

Shqipëria kishte të ardhurat më të ulëta për frymë edhe në vitin pandemik 2020, me vetëm 30% të mesatares së... »

EUROSTAT: Emigrantët shqiptarë në BE dërguan 1 mld euro në atdhe në 2020-n

Transfertat personale që rezidentët në vendet e Bashkimit Europian dërguan në Shqipëri në vitin 2020 shënuan një rekord prej 1.03... »

Energjia elektrike në Kosovë mund të shtrenjtohet 7 për qind

Prishtinë, 14 dhjetor 2021 – Fatura e energjisë elektrike në Kosovë mund të shtrenjtohet për 7 për qind në muajt... »

Presidenti Meta nuk dekreton dhe kthen “Buxhetin 2022”: Plan financiar antisocial

Presidenti Ilir Meta kthen për rishqytim në Kuvend ligjin për “Buxhetin 2022” ARSYET E KTHIMIT TË LIGJIT NR. 115/2021 “PËR... »

Banka Popullore qetëson qytetarët: Denari është stabil

Banka Popullore (BP) i demanton informacionet e publikuara në disa portale dhe rrjete sociale se kursi i euros është rritur.... »

Kosova dhe Shqipëria bëjnë edhe një hap drejt tregut të përbashkët energjetik

Prishtinë, 7 dhjetor 2021 -Rregullatorët e energjisë të Kosovës dhe Shqipërisë nënshkruan të martën në Prishtinë një marrëveshje për njohjen... »

Shqipëri: OST dhe OSSH kërkojnë rritje të çmimit të energjisë

Tiranë, 7 dhjetor 2021 – Dy operatorë të sektorit energjetik kërkojnë rritje të tarifave të energjisë elektrike. Shkresat do të... »

Studiuesit e bankave qendrore të rajonit diskutojnë rreth dilemave të inflacionit

Banka e Shqipërisë hapi sot punimet e workshopit të pesëmbëdhjetë vjetor të Kërkimeve Ekonomike për Europën Juglindore. Në fjalën e... »

Kosova, i vetmi vend në rajon pa rezerva të arit

Prishtinë, 4 dhjetor 2021 – Kosova është shteti i vetëm në rajon, i cili nuk ka rezerva të arit. Banka... »

Pandemia mbylli mbi 2,600 biznese në Kosovë

Prishtinë, 28 nëntor 2021 – Për nëntë vjet, Arben Jonuzi ka udhëhequr një biznes në sektorin e akomodimit në Prishtinë.... »

Miratohen marrëveshje lejeqëndrim/leje pune dhe trajtim të barabartë me Kosovën

Të dy marrëveshjet do të firmosen në mbledhjen e shtatë të përbashkët të qeverive të Shqipërisë dhe Kosovës të premten... »

Rama premton mbështetje për biznesin e vogël dhe rritjen e pagës minimale

Tiranë, 22 nëntor 2021 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, dhe ministrja e Financave dhe Ekonomisë Delina Ibrahimaj kanë prezantuar... »

Çmimi i energjisë elektrike në Kosovë mund të rritet për mbi 30 për qind

Prishtinë, 22 nëntor 2021 – Fatura e energjisë elektrike për muajin prill të vitit të ardhshëm, qytetarëve të Kosovës do... »

Hajdari: Kosova nuk është e përfaqësuar siç duhet në CEFTA

Prishtinë, 22 nëntor 2021 – Ministrja e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari ka thënë se Kosova nuk është duke... »

KM Rama prezanton buxhetin 2022 për rininë

Kryeministri Edi Rama ka prezantuar buxhetin për rininë. Ai ka thënë se plani i qeverisë është që të hapen qendra... »

Kurti: Strategjia e Energjisë 2022-2030 mundëson furnizim të sigurtë me energji

Prishtinë, 18 nëntor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, prezantoi të enjten Strategjinë e Energjisë 2022-2030. Gjatë prezantimit, ai... »

Nimanbegu: Eurofondi synonte përfitimin, Mitroviq: Punëtorët u plaçkitën

Në seancën e 11-të të Komisionit parlamentar për Përcjelljen dhe Kontrollin e Privatizimeve, u shqyrtua procedura e privatizimit të Kripores... »