EKONOMI - ILLYRIA - Page 4 EKONOMI - ILLYRIA - Page 4

Rusia e fajëson BE-në për rritjen e ꞔmimit të gazit

Shpërthimet e ꞔmimeve të gazit në tregjet ndërkombëtare kanë shkaktuar kritika të ashpra të BE kundër Rusisë. Ky vend bëhet... »

Hajredin Fratari: Bashkimi kombëtar vjen duke hequr barrierat Shqipëri-Kosovë!

Intervistë me sipërmarrësin e njohur dhe themeluesin e “Konfindustrias shqiptare”, Hajredin Fratari   Nga Çerçiz Loloçi   Hajredin Fratari, nipi... »

BB: Rritja ekonomike në Kosovë sivjet pritet të jetë 7.1%

Kosova pritet të ketë rritje ekonomike me 7.1 për qind në vitin 2021, këtë vlerësim e ka dhënë Banka Botërore... »

Rritje e çmimeve të mallrave dhe shërbimeve në gjithë botën

Uashington, 7 tetor 2021 – Konsumatorët në të gjithë botën po përballen me çmime më të larta për një shumëllojshmëri... »

7 propozime ndihme për qytetarët, ulje TVSHje dhe ristrukturim buxheti

Pjesë nga fjala e kryedemokratit opozitar Lulzim Basha: Ndaj prioritetet në këtë moment të parë janë të qarta dhe të... »

Rama paralajmëron krizë energjetike me efekte tronditëse, çmime marramendëse

Mesazhi drejtuar shtetasve nga kryeministri Edi Rama: https://www.facebook.com/ediramaal/videos/1277511976021393 Të dashur bashkëqytetarë dhe bashkëqytetare, vala goditëse e një tjetër fatkeqësie natyrore,... »

Auditi i KLSH-së: 22.6 milion euro dëm në buxhetin e shtetit nga 38 institucione

Buxhetit të shtetit i është shkaktuar një dëm prej 22.6 milionë euro nga shkeljet financiare të 38 institucioneve. Nga auditimi... »

Për projektin e Portit të Ri të Durrësit nga 14 kompani, u përzgjodhën 5

Kryeministri Edi Rama publikoi në fejsbuk foto nga projekti i ri i Portit të Ri të Durrësit ⚓ Porti i... »

Ahmetaj: Qeveria jep 30 milionë dollarë shtesë për rindërtimin

Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj ka deklaruar se qeveria ka dhënë dhe 30 milionë dollarë shtesë për rindërtimin pas tërmetit të 26... »

INSTAT: Gati 1/4 e popullsisë mbi 16 vjeç nuk përballoi financiarisht ekzaminimet shëndetësore dhe dentare më 2019

Gati çereku i popullsisë së rritur në vendin tonë e patën të pamundur të përballojnë financiarisht në vitin 2019 ekzaminimet... »

Maqedonia me dallime mes të varfërve dhe të pasurve, rekord në borxh publik

Më 26 prill të vitit 1992 filloi pavarësimi monetar i vendit. Valuta e Maqedonisë, Denari në Kuvend u prezantua nga... »

SHBA: Shqipëria të luftojë korrupsionin se klima e biznesit do të jetë problematike

Koment i ambasadores amerikane Juri Kim pas publikimit të Indeksit të Biznesit AmCham (Dhoma Amerikane e Tregtisë) të vitit 2020-2021... »

Indeksi i Dhomës Amerikane të Tregtisë për 2020, Tabaku: Sinjalizim i një krize të thellë besimi, qeveria dhe mazhoranca nuk ndryshojnë kurs

Deputetja e PD, Jorida Tabaku ka komentuar indeksin e Dhomës Amerikane të Tregtisë: Rënia më e madhe e besimit në... »

AmCham: Bashkëpunimi me qeverinë dhe Kuvendin e ri është kritik

Dhoma Amerikane e Tregtisë, siç thekson presidenti Enio Jaço, vëren se dinamika e zhvillimeve por edhe perspektivës Europiane që Shqipëria... »

Indeksi i plotë 2021 i Dhomës Amerikane të Tregtisë për Shqipërinë (pdf)

Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri publikoi sot më 8 Shtator 2021 edicionin e 9-të të Indeksit të Biznesit, i... »

Hulumtimi i Dhomës Amerikane të Tregtisë: Bie besimi i biznesit në Shqipëri

Tiranë, 8 shtator 2021 – Dhoma Amerikane e Tregtisë publikoi sot Indeksin Vjetor për vitin 2020, ku regjistrohet përsëri një... »

Raportohet si portë e hapur për pastrimin e parave, 407 milionë euro ndërtime

“Boom-i i ndërtimeve nuk ka të ndalur në Shqipëri. 598 leje për ndërtesa të reja janë miratuar vetëm në 6-mujorin... »

Në 2019 Shqipëria shpenzoi më shumë për mbrojtjen që nga viti 2007

Raporti më i lartë i shpenzimeve të qeverisë për mbrojtjen ndaj PBB -së në Estoni, më i ulëti në Irlandë... »

Banka e Shqipërisë ul blerjet e Euros për rezervën valutore

Banka e Shqipërisë uli ndjeshëm blerjet e Euros në ankandin e radhës që u zhvillua ditën e premte Sipas informacioneve... »

Sektori bankar është zmadhuar me pothuajse një miliardë euro në një vit

Sektori bankar vijoi rritjen edhe gjatë tremujorit të dytë të vitit. Sipas statistikave të Bankës së Shqipërisë, totali i aktiveve... »

Shqipëria e ka Kosovën “hambar” + 145 mln Euro, por Serbia i merr 134 mln Euro

Mallrat kryesore që eksportojmë në Kosovë janë materialet e ndërtimit e metalet (kryesisht çeliku, tullat, çimento), lëndë djegëse e energji... »

Vazhdon rënia e Euros drejt 121 lekëve, rritet disi Dollari amerikan

Monedha e përbashkët ka vijuar me nënçmimin e fortë edhe në dy ditët e para të kësaj jave Monedha e... »

Ekonomia e Shqipërisë – mes optimizmit të matur për rritje dhe thellimit të borxheve e deficitit

Tiranë, 6 gusht 2021 – Në Shqipëri, Banka Qendrore shprehu optimizëm të matur mbi rritjen ekonomike dhe zbehjen e presioneve... »

Rritja e borxhit publik rrezikon destabilizimin financiar në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 4 gusht 2021 – Borxhi publik në Maqedoninë e Veriut ka arritur në shifrat më të larta të shënuara... »

Telekomi i Kosovës – i mbytur në borxhe, rrezikon edhe licensën e operimit

Prishtinë, 3 gusht 2021 – Komisioni i Kuvendit të Kosovës për Mbikëqyrjen e Financave Publike e ka shqyrtuar të martën... »

Kosova shënon rritje të eksportit të bimëve aromatike dhe mjekësore

Prishtinë, 31 korrik 2021 – Me ngjyra të ndritshme vjollcë dhe të kaltër, lulet e cianit që ndryshe njihen si... »

Taksë për ruajtjen e bletëve në Maqedoninë e Veriut?

Shkup, 24 korrik 2021 – Qeveria e Maqedonisë së Veriut synon të vendosë tatime për bletarët, respektivisht për çdo koshere... »

Telekomi i Kosovës gjobitet për moszbatim të kodit +383

Prishtinë, 21 korrik 2021 – Telekomi i Kosovës është duke pësuar gjoba mujore në vlerë prej 5 mijë eurosh nga... »

Kompania amerikane “Excelerate Energy” shqyrton mundësinë e një gazsjellësi në Shqipëri

Një kompani amerikane që synon futjen e Gazit të Lëngshëm Natyror (GNL) në Shqipëri, ka nënshkruar një memorandum bashkëpunimi për... »

Bashkëpunimi Shqipëri – Kosovë: Shumë marrëveshje, shumë pak konkretizim

Tiranë, 19 korrik 2021 – Në Tiranë, organizata e bizneseve Al-Konfindustria shprehu sot shqetësim për shkëmbimet e dobëta ekonomike mes... »