HISTORI - (1) - ILLYRIA HISTORI - (1) - ILLYRIA

L’Information (1920): Intervista ekskluzive e Mit’hat Frashërit mbi origjinën e konfliktit italo-shqiptar

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 2 Korrik 2022 “L’Information financière, économique et politique” ka botuar, të premten e 18 qershorit 1920,... »

The Chicago Tribune (1919) / Konferenca e Paqes në Paris – Rrëfimi i Parashqevi Qiriazit mbi mizoritë e grekëve në Korçë dhe zonën përreth

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Maj 2022   “The Chicago Tribune” ka botuar, të premten e 19 shtatorit 1919, në... »

Kujtesë: Urimi i 16 kongresistëve amerikanë për Presidentin Rugova, pas zgjedhjeve të para demokratike në Kosovë

16 kongresistë amerikanë uruan Ibrahim Rugovën për zgjedhjen e tij President i Republikës së Kosovës në zgjedhjet e majit të... »

Të dehur nga fantazia e një të ardhme më të mirë

Nga Ruben Avxhiu Plot 30 vjet më parë, u mbajtën zgjedhjet historike që rrëzuan për herë të parë nga pushteti... »

Libri i historianit Arben Llalla Genocidi në Çamëri tashmë edhe në gjuhën greke

Urim GJATA Këto ditë doli në qarkullim libri i historianit Arben Llalla në gjuhën greke “Kolaboracionistët grek projektuesit dhe udhëheqësit... »

Puçshteti i shkurtit ’91 në Shkollën e Bashkuar

Nga Azem PARLLAKU Me 20 shkurt të vitit 1991 shtatorja e Enver Hoxhës njeriut i cili për më tepër se... »

Albert Ajnshtajn, protestoi vrasjen e albanologut Milan Shuflaj, në faqen e parë të “The New York Times”

Ruben Avxhiu Në 19 shkurt 1931, agjentët serbë vranë studjuesin dhe albanologun e madh kroat Milan Shuflay. Ata ia thyen... »

SFONDI I DEPËRTIMIT TË SUKSESHËM TË BASHKIMIT SOVJETIK NË LINDJEN E MESME

Një ligjëratë e mbajtur nga Xhafer Deva, i ftuar si ligjërues në Akademinë Ushtarake, në West Point, NY, SHBA, viti... »

Elena Mihal Gjika ( 22.01.1828 – 17.11.1888)

Enciklopedi e gjallë, kampione e palodhur e çështjes së kombësive, e çlirimit të gruas, mbretëreshë e pashembullt e Shqipërisë. “Deri... »

Historianët: Me vdekjen e Skënderbeut, shqiptarët e humbën edhe orientimin perëndimor

Tiranë, 17 janar 2022 – Sot mbushen plot 554 vjet nga vdekja e figurës legjendare të Gjergj Kastriot Skënderbeu (më... »

Çfarë kërkonte Ibrahim Rugova në vitin 1993? (Dokumenti)

Prishtinë, 4 dhjetor 2021 – Në maj të vitit 1993, Presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova, u ishte drejtuar organizatave ndërkombëtare... »

Stefan Lasko (1900-1975), pasardhësi besnik i Fan S. Nolit në Kishën Autoqefale Shqiptare të Amerikës

Ortodoksia shqiptare në Amerikë e fillon historinë kishtare me të shquarin Fan Noli (1908), i cili themeloi Kishën Autoqefale Shqiptare... »

30 vjetori i rihapjes së ambasadës amerikane në Tiranë

Më 1 tetor të vitit 1991, u rihap në Tiranë ambasada e Shteteve të Bashkuara, pas një ndërprerjeje 52 vjeçare... »

Senatori amerikan vendos në analet e Kongresit Aktin e Unitetit shqiptar në 1972

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Shtator 2021 “Congressional Record” ka botuar, me 11 gusht 1972, “Aktin e Unitetit” të shqiptarëve... »

110 vjet nga ngritja e flamurit të vetëm shqiptar në Deçiq nga Heroi Ded Gjo Luli

Presidenti Ilir Meta dekoroi figura të shquara të Malësisë Me rastin e 110-vjetorit të ngritjes së Flamurit Kombëtar në Deçiç... »

75 vjet nga kryengritja kundër komunizmit në Postribë

Mesazh nga kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha: 75 vite më parë, Postriba hyri kryelartë në histori përmes gjakut dhe... »

Shqiptaro-amerikanët e Kryqit të Kuq në Shqipërinë e viteve 1900

Dokumentet e kohës tregojnë për praninë e Kryqit të Kuq dhe të Gjysmëhënës së Kuqe që në vitet 1914 në... »

80 vjet nga masakra sllave në Bozhaj të Shqipërisë Veriore, sot nën Malin e Zi

“Masakra është kryer në fillim të prillit të vitit 1941 nga ushtria jugosllave”-raporton “Malesia.Org” Knid Ndrenika Shqiptarët e Shqipërisë Veriore... »

Kampi i Tepelenës është një nga faqet e errëta të diktaturës

Më 23 gusht, Ditën Europiane të Viktimave të Totalitarizmit, ekipi i Autoritetit zhvilloi sot pelegrinazhin e përvitshëm në ish-kampin e... »

E mrekullueshme Contessa Entelina-Kundisa arbëreshe!

Prej dekadash jam një kërkuese shkencore për qendrën etnografike, gjuhësore dhe kulturore “Gjergj Kastrioti Skenderbe”, si edhe bashkëpunuese për pasurimin... »

Arkivi i Shtetit publikon dokumente për arratisje nga burgu i Tiranës

Tiranë, 13 gusht 2021 – Dy të dënuar, Arbër Çekaj dhe Fatmir Pjetri, tentuan të arratisen nga burgu i sigurisë... »

Arvanitasi që fitoi maratonën e parë në historinë e Lojërave Olimpike

Spiridon Luisi ujësjellësi i fshatit që fitoi medaljen e parë të artë për Greqinë në histori, në Olimpiadën e parë,... »

UDHËTIMI  DREJT  LIRISË

  Nga Redin Hafizi Ne mbremjen e 8 Gushtit 1991, Daphne Caruana Galizia, atehere nje reportere e re ne “Sunday... »

Zbulohet dosja sekrete për Nënë Terezën

Regjimi komunist: “Të shikohet me kujdes qëllimi i vërtetë i ardhjes së saj dhe njerëzit që e shoqërojnë” Nga Dashnor... »

2 Korriku i ëndrrës shqiptare

Ervis Gega Dodi pak ditë më parë u emërua drejtuese e institucionit të rëndësishëm muzikor gjerman, Filarmonisë Klasike të Bonnit.... »

Ekspozita “Rezistenca e padhunshme e Kosovës 1989 -1999”

Periudha e rezistencës paqësore dhe shtetndërtimit në Kosovë prezantohet përmes fotografive dhe dokumenteve të ndryshme në muzeun “Shtëpia e Pavarësisë... »

Zgjerimi i NATO-s: Një histori përplasjesh mes Perëndimit dhe Rusisë

Disa mite na kthejnë shumë vite prapa. Ky mit – nëse do të mund të vlerësohet i tillë – na... »

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Ulqin, 16 maj 2021 – Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur... »

Europa Mbretëreshë dhe Arbëria

Dorian Koçi, drejtor i Muzeut Historik Kombëtar Kjo është një hartë e vjetër e Europës e shekullit te XVI, e... »

Ibrahim Rugova – lideri më i votuar në historinë e zgjedhjeve të lira në Kosovë

Dr Ibrahim Rugova, kryetar i Lidhjes Demokratike të Kosovës, lider i lëvizjes për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, do të... »