HISTORI - (2-30) - ILLYRIA - Page 2 HISTORI - (2-30) - ILLYRIA - Page 2

L’Express de Mulhouse (1919): Turhan Pasha në Konferencën e Paqes në Paris: “Kërkojmë kthimin e territoreve shqiptare dhënë Malit të Zi, Serbisë dhe Greqisë pas vendimeve të Kongresit të Berlinit dhe Konferencës së Londrës…”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 3 Korrik 2022 “L’Express de Mulhouse” ka botuar, të hënën e 10 marsit 1919, në ballinë,... »

4 Korriku kur Fan Noli takoi Presidentin Wilson

Anton Çefa “Deklaratat e Wilson-it rreth ‘luftës për t’i dhënë fund luftës’ dhe ‘e drejta e vetëvendosjes së kombeve’ u... »

L’Information (1920): Intervista ekskluzive e Mit’hat Frashërit mbi origjinën e konfliktit italo-shqiptar

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 2 Korrik 2022 “L’Information financière, économique et politique” ka botuar, të premten e 18 qershorit 1920,... »

GJENOCIDI SERB MBI SHQIPTARËT NUK BËN TË HARROHET

– Kumtesa ime nga promovimi i librit të xhepit “Never Forget” të autorëve Nusret Pllana dhe Agim Aliçkaj në Tiranë... »

Baker: Marrëdhëniet SHBA-Shqipëri ndër më të fortat, bazohen në idealet demokratike

Tridhjetë e një vjet më parë, në 22 qershor 1991, Sekretari Amerikan i Shtetit James Baker u bë zyrtari i... »

Gazetta di Venezia (1913): “Nesër do të nisem për në Romë së bashku me Isa Boletinin, ku do t’i bashkohemi shefit tonë Ismail Qemali dhe më pas do të vazhdojmë të gjithë për në Londër…” — Biseda me Luigj Gurakuqin në Hotel Cavour, në Bari

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Qershor 2022 “Gazetta di Venezia” ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në ballinë,... »

Stamboul (1911): Historia e dyluftimit me revolver midis Hasan beut, deputetit të Prishtinës dhe Hysen Xhahid beut, deputetit të Kostandinopojës

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 14 Qershor 2022 “Stamboul” ka botuar, me 23, 24, 25, 26, 27 dhe 29 maj, historinë... »

Shoqata e intelektualëve shqiptarë “Trojet e Arbrit”, mbajti Sesionin V, në Prizren

Nga Beqir SINA – Prizren Video slideshow: https://youtu.be/tty2g4YzIWU « Personaliteti shumplanësh i Mustafa Merlika Kruja dhe ndihmesa e tij themelore në jetën... »

The New York Herald (1919): Rezoluta e Këshillit të Shenjtë të Kishës Ortodokse Shqiptare të Amerikës drejtuar presidentit Wilson, baronit Sonnino dhe kryeministrave Lloyd George dhe Clemenceau

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Qershor 2022 “The New York Herald” ka botuar, të martën e 1 prillit 1919, në... »

Washington DC: Përurohet Muzeu i viktimave të komunizmit në botë, i pari i këtij lloji…

Nga Visar ZHITI I hap dyert për të gjithë, për kujtesën e popujve, Muzeu i ri i Fondacionit VOC (Victims... »

The Chicago Tribune (1919): Konferenca e Paqes në Paris – Kur Halil Pashë Alizoti i shkruante Woodrow Wilson-it

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Qershor 2022   “The Chicago Tribune” ka botuar, të shtunën e 7 qershorit 1919, në... »

La Charente (1939): Hitleri kishte planifikuar t’i dhuronte kurorën e Skënderbeut mbretit Zog, por Musolini i kërkoi që ta shtyjë këtë operacion

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 31 Maj 2019 “La Charente” ka botuar, të hënën e 19 qershorit 1939, në faqen n°2, një... »

The Chicago Tribune (1919) / Konferenca e Paqes në Paris – Rrëfimi i Parashqevi Qiriazit mbi mizoritë e grekëve në Korçë dhe zonën përreth

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Maj 2022   “The Chicago Tribune” ka botuar, të premten e 19 shtatorit 1919, në... »

REMZI LUSHI , ATDHETAR E VEPRIMTAR I PANDALSHEM KOMBETAR

Ismail Bahtiri, Monografi, “Një jetë e tërë për liri”, 2022. Prishtinë.            Ismail Gashi Sllovia Autori Ismail Bahtiri, nuk do... »

The New York Herald (1918): Kur Esad Pasha i kërkonte Woodrow Wilson-it që t’i vinte në ndihmë kundër austriakëve (Intervista)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Maj 2022 “The New York Herald” ka botuar, të premten e 30 gushtit 1918, në... »

New York Herald Tribune (1938) / Geraldina Apponyi do të sjellë në fronin shqiptar shpirtin e pionierëve të SHBA-së — Intervista me nënën e saj në jug të Francës

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Maj 2022   “New York Herald Tribune” ka botuar, të hënën e 21 shkurtit 1938,... »

La Tribune Juive (1935) / Në kërkim të hebrenjve nëpër Shqipëri – Detaje të rralla në rrëfimin e udhëtimit të Max Loeb

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Maj 2022 “La Tribune Juive” ka botuar, me 29 nëntor 1935, në faqen n°845 të... »

Historia e Urës së Matit, një ndër më të bukurat në Ballkan

Nga Eduard M.Dilo E kujt nuk i ka bërë përshtypje kjo urë aq e bukur ndërtuar mbi lumin Mat? Është... »

New York Herald Tribune (1939): Rrëfimi i Mbretëreshës Geraldinë në Versajë

Edukimi i djalit, simbolika e kurorës mbretërore, Skënderbeu, dhoma e preferuar në kështjellë… Nga Aurenc Bebja*, Francë – 26 Maj 2022... »

Kujtesë: Urimi i 16 kongresistëve amerikanë për Presidentin Rugova, pas zgjedhjeve të para demokratike në Kosovë

16 kongresistë amerikanë uruan Ibrahim Rugovën për zgjedhjen e tij President i Republikës së Kosovës në zgjedhjet e majit të... »

Tahir Curran Kërrnaja – Ushtari i kombit që u akuzua për vrasjen e Qemal Stafës

Dritë mbi një ndër enigmat e zhvillimeve në të majtën shqiptare, gjatë Luftës së Dytë Botërore Nga Veli Haklaj, studjues Një... »

Bisedë me znj.Shukrije Ramadani, bashkëshorten e Heroit Agim Ramadani

Bisedoi Keze Kozeta Zylo M’u shterrshin sytë nëse pushoj, Lirinë tënde me ëndërrue, mallkue qoftë gjaku im, nëse m’vrasin pa... »

NJË FTESË PËR TË VIZITUAR AMERIKËN

Nga Ilir IKONOMI Në vitin 1936, Presidenti i SHBA, Franklin Ruzvelt, i dërgoi Mbretit Zog një ftesë për të vizituar... »

Të dehur nga fantazia e një të ardhme më të mirë

Nga Ruben Avxhiu Plot 30 vjet më parë, u mbajtën zgjedhjet historike që rrëzuan për herë të parë nga pushteti... »

PELLAZGËT, PARAARDHËSIT E PARË TË SHQIPTARËVE

Akademia e Shkencave në Tiranë dhe akolitët e saj në Prishtinë e gjetkë refuzojnë me pa justifikim dhe ndonjë studim... »

“NEVER FORGET” – GJENOCIDI SERB MBI SHQIPTARËT  1844-1999

– Libër xhepi nga Prof. Dr. Nusret Pllana dhe MSc. Agim Aliçkaj               Ky libër doli nga shtypi këto ditë... »

Times-Gazette (1929) / Giuseppe Falgari, berberi personal i Zogut, ruhet nga dy roje të armatosura kur rruan mbretin

Nga Aurenc Bebja, Francë – 27 Shkurt 2022 “Times-Gazette” ka botuar, të premten e 9 gushtit 1929, në faqen n°7, një shkrim... »

Libri i historianit Arben Llalla Genocidi në Çamëri tashmë edhe në gjuhën greke

Urim GJATA Këto ditë doli në qarkullim libri i historianit Arben Llalla në gjuhën greke “Kolaboracionistët grek projektuesit dhe udhëheqësit... »

Puçshteti i shkurtit ’91 në Shkollën e Bashkuar

Nga Azem PARLLAKU Me 20 shkurt të vitit 1991 shtatorja e Enver Hoxhës njeriut i cili për më tepër se... »

Albert Ajnshtajn, protestoi vrasjen e albanologut Milan Shuflaj, në faqen e parë të “The New York Times”

Ruben Avxhiu Në 19 shkurt 1931, agjentët serbë vranë studjuesin dhe albanologun e madh kroat Milan Shuflay. Ata ia thyen... »