HOMEPAGE - Histori (2-4) - ILLYRIA HOMEPAGE - Histori (2-4) - ILLYRIA

Kulla e famshme e Martin Frangut, i Vllaznisë Junçaj, të Hotit

Përgatiti: Prof. Gjon Frani Ivezaj Hoti ka qenë gjithmonë krenaria e Malësisë. I pari ndër të parë, në Kuvende, në... »

Shqipëria – vendi i shpëtimit të hebrenjve

(Pjesë nga shkrimi “Hebrenjtë me ‘atdhe rezervë’ Shqipërinë”, botuar nga gazeta “Illyria”, në 4 tetor 2015) Prof. Asoc. Dr. Zaho... »

DRAMA E KONGRESIT TË LUSHNJËS DHE LETRA PRESIDENTIT TË SHBA…

– Triptik në 103 vjetorin e Kongresit në nderim të etërve – Nga Visar Zhiti Kongresi i Lushnjës është një... »

Kur Shkodra e shpallte ditë zie për tepelenasin e shquar Sali Nivicën

Mik i ngushtë i At Gjergj Fishtës dhe Ismail Qemalit, ai vuri në dispozicion të Komitetit “Mbrojtja Kombëtare e Kosovës”... »

Combat (1964): Tregtia e jashtme e Shqipërisë – Intervista e Pierre Paraf me zëvendësministrin Gogo Kosma

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Dhjetor 2022 “Combat” ka botuar, të mërkurën e 9 shtatorit 1964, në faqen n°4, intervistën ekskluzive... »

SHBA: Akademikët shqiptarë analizojnë rolin e diasporës në marrëdhëniet mes dy vendeve

Uashington, 13 nëntor 2022 – Shoqata për Studime Shqiptare në Shtetet e Bashkuara mbajti një diskutim me tema të ndryshme... »

Letra që Napoleon Bonaparti i dërgoi Ali Pashë Tepelenës nga Malta (1798)

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në librin “Œuvres de Napoléon Bonaparte, Tome 2, 1821 – Vepra të Napoleon Bonapartit, Vëllimi 2, 1821”,... »

James Leroy Bondsteel (1947-1987)

Kampi ushtarak amerikan ne Sojevë, Kosovë, ndryshe quhet edhe qyteti i shpresës, dhe çdokush e din Bondsteel [Bondstill-in] si bazë... »

Dokument: Gjuha shqipe në shkollat e Shqipërisë gjatë sundimit osman

Arkivat turke përmbajnë shumë dokumente të vjetra historike, sa i takon marrëdhënieve mes dy shteteve tona, gjatë pushtimit osman. Dokumentet... »

Diplomat i shquar, me aftësi të rralla menaxhimi për zgjidhjen e situatave të vështira

Nga Shefqet A. Saliu A jeni kurioz të dini kush ka qenë Kryeministri i dytë – i tretë – dhe... »

I tha vdekjes, “Të sfidoj!” I tha hasmit, “nuk më tremb!”

Bisedë me znj.Shpresa Sinani nënën e dëshmorit të UÇK-së Visar Sinani Bisedoi Keze Kozeta Zylo “Nënë dhe Baba, Unë sot... »

Histori e shkurtër e shkollës shqipe

Arsimi dhe dija është e vetmja armë e fortë kundër shtypjes, nënshtrimit, nëpërkëmbjes dhe talljes.  Mbretëria e dijes ka forcën... »

“Ja si rimëkëmbet Shqipëria!” – Deklaratat e Turhan Pashës për “La Tribuna” (1914)

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Stamboul” ka botuar, të shtunën e 21 marsit 1914, në faqen n°2, intervistën ekskluzive të Turhan Pashës dhënë... »

NË KËRKIM TË ARMËVE TË ÇELO PICARIT

Nga Ylli M. Dilo & Eduard M. Dilo  ÇELO PICARI ky trim shqipëtar që në historinë e kombit tonë ka... »

Takohen në Lushnje ish-banorët e kampit të internimit, mbas 32 vjetësh, të lirë

Beqir SINA – Lushnje Me rastin e 32 vjetorit, të “braktisjes” së kampit të interrnimit, Savër – Lushnje, një grup... »

Manipulimet me trashëgiminë kulturore e historike, dy raste nga Durrësi

Në historinë e Shqipërisë ka pasur raste të manipulimeve të qëllimshme të disa aspekteve të lidhura me trashëgiminë arkeologjike. Ndonjëherë... »

L’Éclair (1919) / Letra e komandantit francez : “Grekët duhet të kuptojnë se edhe Shqipëria ka të drejtë të ekzistojë…”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 21 Korrik 2022 “L’Éclair” ka botuar, të hënën e 15 shtatorit 1919, në faqen n°2, letrën... »

L’Express de Mulhouse (1919): Turhan Pasha në Konferencën e Paqes në Paris: “Kërkojmë kthimin e territoreve shqiptare dhënë Malit të Zi, Serbisë dhe Greqisë pas vendimeve të Kongresit të Berlinit dhe Konferencës së Londrës…”

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 3 Korrik 2022 “L’Express de Mulhouse” ka botuar, të hënën e 10 marsit 1919, në ballinë,... »

GJENOCIDI SERB MBI SHQIPTARËT NUK BËN TË HARROHET

– Kumtesa ime nga promovimi i librit të xhepit “Never Forget” të autorëve Nusret Pllana dhe Agim Aliçkaj në Tiranë... »

Baker: Marrëdhëniet SHBA-Shqipëri ndër më të fortat, bazohen në idealet demokratike

Tridhjetë e një vjet më parë, në 22 qershor 1991, Sekretari Amerikan i Shtetit James Baker u bë zyrtari i... »

Gazetta di Venezia (1913): “Nesër do të nisem për në Romë së bashku me Isa Boletinin, ku do t’i bashkohemi shefit tonë Ismail Qemali dhe më pas do të vazhdojmë të gjithë për në Londër…” — Biseda me Luigj Gurakuqin në Hotel Cavour, në Bari

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 18 Qershor 2022 “Gazetta di Venezia” ka botuar, të premten e 4 prillit 1913, në ballinë,... »

Stamboul (1911): Historia e dyluftimit me revolver midis Hasan beut, deputetit të Prishtinës dhe Hysen Xhahid beut, deputetit të Kostandinopojës

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 14 Qershor 2022 “Stamboul” ka botuar, me 23, 24, 25, 26, 27 dhe 29 maj, historinë... »

Shoqata e intelektualëve shqiptarë “Trojet e Arbrit”, mbajti Sesionin V, në Prizren

Nga Beqir SINA – Prizren Video slideshow: https://youtu.be/tty2g4YzIWU « Personaliteti shumplanësh i Mustafa Merlika Kruja dhe ndihmesa e tij themelore në jetën... »

The New York Herald (1919): Rezoluta e Këshillit të Shenjtë të Kishës Ortodokse Shqiptare të Amerikës drejtuar presidentit Wilson, baronit Sonnino dhe kryeministrave Lloyd George dhe Clemenceau

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 11 Qershor 2022 “The New York Herald” ka botuar, të martën e 1 prillit 1919, në... »

The Chicago Tribune (1919): Konferenca e Paqes në Paris – Kur Halil Pashë Alizoti i shkruante Woodrow Wilson-it

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 1 Qershor 2022   “The Chicago Tribune” ka botuar, të shtunën e 7 qershorit 1919, në... »

REMZI LUSHI , ATDHETAR E VEPRIMTAR I PANDALSHEM KOMBETAR

Ismail Bahtiri, Monografi, “Një jetë e tërë për liri”, 2022. Prishtinë.            Ismail Gashi Sllovia Autori Ismail Bahtiri, nuk do... »

The New York Herald (1918): Kur Esad Pasha i kërkonte Woodrow Wilson-it që t’i vinte në ndihmë kundër austriakëve (Intervista)

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 29 Maj 2022 “The New York Herald” ka botuar, të premten e 30 gushtit 1918, në... »

New York Herald Tribune (1938) / Geraldina Apponyi do të sjellë në fronin shqiptar shpirtin e pionierëve të SHBA-së — Intervista me nënën e saj në jug të Francës

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 28 Maj 2022   “New York Herald Tribune” ka botuar, të hënën e 21 shkurtit 1938,... »

La Tribune Juive (1935) / Në kërkim të hebrenjve nëpër Shqipëri – Detaje të rralla në rrëfimin e udhëtimit të Max Loeb

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Maj 2022 “La Tribune Juive” ka botuar, me 29 nëntor 1935, në faqen n°845 të... »

Historia e Urës së Matit, një ndër më të bukurat në Ballkan

Nga Eduard M.Dilo E kujt nuk i ka bërë përshtypje kjo urë aq e bukur ndërtuar mbi lumin Mat? Është... »