HISTORI - ILLYRIA - Page 4 HISTORI - ILLYRIA - Page 4

I dashuni, Baca Fehmi!

Nga Dijana Toska Sot ma shumë se kurrë kisha dashun të jesh mes nesh. Me modestinë e fisnikërinë tënde të... »

KUR HISTORIA BËNË PRAPAKTHEHU

Dr. Vittorio Bruschi, mjeku italian që shëronte plagët e fashizmit në Shqipëri Nga Leonora Laçi Në këtë zymtësi kohërash kur... »

Wilson dhe gripi spanjoll

  Nga Ruben Avxhiu Në mbrëmjen e 3 prillit, 1919, në Paris, Presidentin Woodrow Wilson e zuri kolla; gjendja e... »

100 vjet më parë. Presidenti Wilson Konferencës së Parisit: Larg duart nga Shqipëria!

100 vjet më parë në 6 mars, 1920: As grekët në jug e as jugosllavët në veri, nuk duhet të... »

Arba Kokalari dhe Musine Kokalari – dy kohë, dy botëra të ndryshme

Nga Sadik Elshani* Te dielen, me 26 maj u mbajten zgjedhjet per Parlamentin Europian. Kete radhe ishte diçka e jashtezakonshme,... »

Një Ditë e Dëshmorëve, Ditë e Përkujtimit për të gjithë të rënët

Dita e Përkujtimit (Memorial Day) në Amerikë Shqiptarët e festuan Ditën e Dëshmorëve më 5 maj, ndërsa këtë vit amerikanët... »

Le Grand Echo du Nord de la France (1923) / Shkëputja e myslimanëve shqiptarë nga Kalifati dhe themelimi i autonomisë fetare të Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 25 Maj 2019 “Le Grand Echo du Nord de la France” ka botuar, të premten e... »

Letra e çamëve myslimanë të Filatit, Gumenicës dhe Margaritit drejtuar Lidhjes së Kombeve (1924)

Nga Aurenc Bebja, Francë – 12 Maj 2019 Në faqen n°238 të dokumentit të “Société des Nations – Journal Officiel”, botuar në... »

“T’kom mor me dashni!”

Kur Bahriu pa Qerimen, një histori nga Tirana e harruar, e paraluftës Nga Marsida T. Najdeni Gjyshi im ia thoshte... »

Tragjedia e Selfove të Dunavatit!

Për TV – Zërin e Amerikës, Zj. Flora Selfo tha: ” E pafalshme, komunizmi veç të tjerave, na “vodhi” edhe Jetën”. Dhe... »

Skënderbeu i Shqiptarëve

Nga Altin Zaloshnja Te nderuar miq, Zonja dhe zoterinj, Arsyeja per te cilen jemi mbledhur ketu sot, shkon pertej te... »

Pjesë dhe pasqyrë e historisë sonë

(Rreth librit “Historia e Shqipërisë edhe nga Butka” të Ylli Polovinës) Gjithnjë kam qenë i mendimit se historia e një... »

E filloi duke puthur tokën shqiptare

25 vjet më parë – vizita historike e Atit të Shenjtë Papa Gjon Pali i Dytë, në Shqipëri   Nga... »

Pasaporta-shtetësia greke e mbesës së Hasan Prishtinës

Arben LLALLA Në një intervistë në 23 Janar 2016, për portalin arbresh.info, Mehmet Prishtina pinjoll i familjes së Hasan Prsihtinës... »

Si e shënoi diaspora 50-vjet më parë në Romë, 500-vjetorin e vdekjes së Gjergj Kastriotit – Skenderbeu

Nga Frank Shkreli Siç dihet, viti 2018 është shpallur nga qeveritë e Tiranës dhe të Prishtinës, por edhe nga Kisha... »

Spanjolli që rrëmbeu avionin në 1970: Donte të shkonte në Shqipërinë e Enver Hoxhës

Nga Ruben Avxhiu Në 7 janar 1970, një djalë i ri, i armatosur me një pistoletë lodër (që dukej si... »

Engel: Serbia të respektojë viktimat e së kaluarës

Ligjvënësi amerikan, Eliot Engel, reagoi ndaj njoftimeve se Partia Përparimtare Serbe e presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka hapur një... »

Libri francez i 1818 : “Skënderbeu, një luftëtar i madh që bëri mrekulli të vërteta në një teatër kaq të vogël”

Nga Aurenc Bebja Në faqen numër 169 të librit me titull “Beautés de l’histoire de Turquie, comprenant les faits les... »

Dy rreshta në kujtim të Atë Anton Harapit

(5 Janar 1888 – pushkatuar me14 Shkurt 1946) Nga Anton Çefa Atë Anton Harapi për strukturën morale të popullit tonë... »

Kur Kryepeshkopi Anastas refuzoi të mbajë një meshë nderimi për viktimat të Genocidit në Çamëri

Në qershor të vitit 2006, Shpëtim Idrizi, kryetari i sotëm i PDIU-së, i cili në atë kohë ishte ishte deputet... »

Një surprizë që fshihet në javoren vjeneze “Das Interessante Blatt”, në numrin e saj të 28 Nëntorit 1912

Shkrimi i tetë i ciklit për 550 vjetorin e pritshëm të vdekjes së Skënderbeut Nga Ylli Polovina Fakti që pas... »

Trashëgim nga veterani i një shekulli të torturuar për brezat e shekullit të ri

Nga Ruben Avxhiu Vështirë të gjesh në letrat shqipe një shkëmbim më simbolik, se ai i Sami Repishtit, i arratisur... »

Musine Kokalarin e solli në Kosovë Ibrahim Rugova

Ibrahim Rugova ia ka zbuluar për herë të parë lexuesve kosovarë shkrimtaren e persekutuar shqiptare Musine Kokalari. Në revistën letrare... »

Kur ish-presidenti i parë i SHBA-së, George Washington, vdiq në 1799, Napoleon Bonaparti shpalli 10 ditë zie në Francë

Nga Ruben Avxhiu Republika franceze shihte te Amerika pararendësen e saj ideologjike. Në një botë monarkiste, këto dy kështjella republikanizmi... »

Shkrimtarja amerikane R.W.Lane në Shkodër,dhe malësorja “rebele”që e frymëzoi për veprën “Zbulimi i Lirisë”

Nga Pertefe Leka    Në një artikull  interesant  për tri shkrimtaret amerikane Ayn Rand, Isabel Pattersen  dhe Rose Wilder Lane,... »

Patriarku ekumenik Atenagora I ishte shqiptar me prejardhje, gjuhë, kulturë dhe edukatë

Në 50-vjetorin e takimit historik Pali VI -Atenagora I Don Lush Gjergji Shekulli njëzet është plotë sfida të llojeve të... »

Çfarë u tha Joe Biden kosovarëve, në vitin 2009

Në vitin 2009, zëvendës-presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joseph (Joe) Biden vizitoi Kosovën. Republika e re kishte pak... »

Mesazh nga SHBA për popullin shqiptar në 13 maj 1951

Faqe nga historia e marrëdhënieve shqiptaro-amerikane Frank Shkreli Ishte viti 13 maji i Vitit 1951. Lufta e dytë Botërore kishte... »

Kur përfaqësuesit e Podgoricës kërkuan bashkim me Shqipërinë

Shtatëdhjetë e dy vjet më parë, në 14 maj 1942, përfaqësuesit dhe të dërguarit e posaçëm të popullsisë myslimane dhe... »

Partia Demokratike midis demokracisë dhe autokracisë

Historia e zgjedhjeve në PD – Pjesa e parë Nga Luljeta Progni Partia Demokratike e Shqipërisë është një rast unik... »