HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 2 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 2

25 vjet pa Shën Nënë Terezën: Seminar në New York kushtuar bijës së madhe të kombit shqiptar

Mes ligjëruesve, i ftuar nga Kosova, Don Lush Gjergji prezanton librin e tij më të fundit kushtuar shenjtores shqiptare, botuar... »

Propozimet për President: Në PD përmenden emrat e Visar Zhitit e Neritan Cekës

Tiranë, 9 maj 2022 – Ditën e sotme (e hënë, 9 maj) në orën 14:00, Enkelejd Alibeaj ka thirrur një... »

Putin: NATO përbën kërcënim të dukshëm për Rusinë

Moskë, 9 maj 2022 – Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, nisi fjalimin e tij për Ditën e Fitores, duke u... »

Diplomatët amerikanë kthehen në Kiev, për herë të parë pas fillimit të agresionit rus

Kiev, 9 maj 2022 – Kryediplomatja amerikane në Ukrainë, Kristina Kvien, dhe ekipi i saj mbërritën në Kiev të dielën,... »

Të hënën, nënshkruhet memorandumi i parë i bashkëpunimit mes Kosovës e Izraeli

Jerusalem, 8 maj 2022 – Të hënën, më 9 maj, në Qendrën Përkujtimore Botërore të Holokaustit “Yad Vashem”, në Jerusalem,... »

Jill Biden në vizitë të paparalajmëruar në Ukrainë

Kiev, 8 maj 2022 – Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Jill Biden, ka arritur në Ukrainë,... »

Rama e sulmon ashpër SPAK-un: S’po vepron ndaj Berishës dhe Metës

Tiranë, 7 maj 2022 – Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama e sulmoi sot me tone të ashpra Prokurorinë e Posaçme... »

Lambrecht: Gjermania i mbështet aspiratat e Kosovës për anëtarësim në BE dhe NATO

Prishtinë, 5 maj 2022 – Ministrja gjermane e Mbrojtjes, Christine Lambrecht, ka thënë të enjten, 5 maj, në Prishtinë se... »

Zgjidhet ngërçi në Kuvendin e Kosovës, pozita e opozita merren vesh për formimin e dy komisioneve hetimore

Prishtinë, 5 maj 2022 – Kuvendi i Kosovës pritet të kthehet në normalitet, pas tensioneve dhe ngërçit që shkaktuan mosdmarrëveshjet... »

Tensione në Kuvendin e Kosovës, opozita e pengoi mbarëvajtjen e seancës plenare

Prishtinë, 5 maj 2022 – Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, i ka ftuar në takim nënkryetarët e Kuvendit... »

Scholz në takim me Kurtin: Njohja e Kosovës është pjesë e dialogut

Berlin, 4 maj 2022 – Kancelari gjerman, Olaf Scholz, tha se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Serbia është pjesë... »

Kancelari Scholz pret sot Kurtin dhe Vuçiqin

Berlin, 4 maj 2022 – Kancelari gjerman, Olaf Scholz, do të presë sot në takime të ndara në Berlin kryeministrin... »

SHBA: Raportohet se e drejta për abortin mund të shfuqizohet

Gjykata Supreme në Shtetet e Bashkuara mund të shfuqizojë vendimin që mundëson abortin, sipas një draft-opinioni që ka rrjedhur nga... »

Shqipëri, besimtarët myslimanë festojnë Fiter Bajramin

Besimtarët myslimanë festojnë sot Fiter Bajramin në Shqipëri, një nga ngjarjet më të rëndësishme të fesë së tyre. Ata u... »

Pelosi viziton Ukrainën dhe Poloninë, zotohet për mbështetje të Uashingtonit

Uashington, 1 maj 2022 – Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy zhvilloi të shtunën një takim me kryetaren e Dhomës së Përfaqësuesve,... »

OKB konfirmon se po zhvillohet operacioni i evakuimit të civilëve nga Mariupoli  

Kombet e Bashkuara thanë se po kryejnë një “operacion të sigurt evakuimi” të civilëve nga fabrika e çelikut Azovstal, në... »

Mbahet Kuvendi Kombëtar i PD-së, kryetari i partisë do të zgjidhet më 22 maj

Tiranë, 30 prill 2022 – Partia Demokratike, e kontrolluar tanimë nga ish kryeministri Sali Berisha dhe mbështetësit e tij, mblodhi... »

Këshilltari i DASH: Përparimi në dialogun me Serbinë, çelës për të ardhmen evropiane të Kosovës

Uashington, 30 prill 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, është takuar të premten në Uashington me këshilltarin Special në... »

Donfried në Tiranë: SHBA rikonfirmon mbështetjen për anëtarësimin e Shqipërisë në BE

Tiranë, 29 prill 2022 – Ambasada e Shtetete të Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka publikuar një deklaratë zyrtare lidhur... »

Olaf Scholz do të presë Kurtin dhe Vuçiqin, javën e ardhshme

Berlin, 29 prill 2022 – Kancelari gjerman Olaf Scholz do të presë në takime kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe... »

Presidenti Biden i kërkoi Kongresit të miratojë 33 miliardë dollarë për Ukrainën

Uashington, 28 prill 2022 – Presidenti Joe Biden i kërkoi të enjten Kongresit të miratojë 33 miliardë dollarë për të... »

Presidenti Biden kërkon fonde të reja për Ukrainën dhe mekanizma ligjorë kundër oligarkëve

Uashington, 28 prill 2022 – Presidenti Joe Biden do t’i kërkojë të enjten Kongresit fonde të reja për të mbështetur... »

Xhaçka në OKB: Pamjet nga Ukraina na kujtojnë Kosovën e vitit 1999

Nju Jork, 27 prill 2022 – Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, ka deklaruar se bota duhet të dënojë... »

SHBA dhe bota e nderojnë ish sekretaren e Shtetit, Madeleine Albright

Uashington, 27 prill 2022 – Presidenti Joe Biden, ish-presidentët Bill Clinton e Barack Obama, iIsh-sekretaret e shtetit Condoleezza Rice dhe... »

Shqipëria në mesin e vendeve përfituese të ndihmave ushtarake amerikane

Uashington, 26 prill 2022 – Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit i tha Zërit të Amerikës se Shqipëria dhe... »

Donfried: Marrëdhëniet e mira mes Kosovës e Serbisë zvogëlojnë ndikimin e Rusisë në rajon

Prishtinë, 26 prill 2022 – Ambasada e SHBA-së në Kosovës e ka ripublikuar deklaratën e Ndihmës Sekretares për Çështjet Evropiane... »

Policia e Kosovës sulmohet sërish në veri të vendit

Prishtinë, 26 prill 2022 – Policia e Kosovës ka bërë të ditur të martën, 26 prill, se në orët e... »

Donfried: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë – Serbi pengon synimet ruse për destabilizimin e Ballkanit

Prishtinë, 25 prill 2022 – Ndihmës sekretarja amerikane e Shtetit për çështjet Evropiane dhe Euroaziatike, Karen Donfried, tha të hënën... »

Blinken pas përfundimit të vizitës në Kiev: Rusia tashmë ka dështuar në Ukrainë

Varshavë, 25 prill 2022 – Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken dhe sekretari i Mbrojtjes, Lloyd Austin, thanë të hënën,... »

Macron siguron mandatin e dytë presidencial në Francë

Paris, 24 prill 2022 – Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka shënuar fitore bindëse ndaj rivales së tij të së djathtës... »