HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 2 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 2

Osmani: BE nuk mund t’i kërkojë Kosovës diçka që nuk është në marrëveshje

Prishtinë, 16 maj 2023 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka thënë se kërkesat që Asociacioni të jetë parakusht për... »

Sa të rrojë gjithësia…….do të rrojë Shqipëria.

– U festua 100 vjetori i Shoqërisë Qytezare Përparimi në Çikago – Nga Kostaq Duka Shoqata Qytezare Përparimi jo një... »

Sot në Bruksel takohen kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë

Bruksel, 15 maj 2023 – Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel për të vazhduar bisedimet për zbatimin... »

Delegacioni i ish-diplomatëve amerikanë u largua nga Kosova me impresione të shkëlqyeshme

Prishtinë, 13 maj 2023 – Një grup 15 anëtarësh i ish-diplomatëve amerikanë, anëtarë të Këshillit të Ambasadorëve Amerikanë (KAA), të... »

Rezultatet e para të zgjedhjeve lokale në Shqipëri, 3 bashkitë e para i fitojnë socialistët

Tiranë, 14 maj 2023 – Në Shqipëri, Partia socialiste ka fituar zgjedhjet në tre bashki, atë të Elbasanit, Kamzës dhe... »

Pjesëmarrje e ulët – sipas KQZ-së morën pjesë 1.1 milion votues

Pothuajse në të gjitha bashkitë ka përfunduar procesi i votimit dhe sipas shifrave nga KQZ numri i votuesve ka qenë... »

Sot në Shqipëri mbahen zgjedhjet për pushtetin vendor

Tiranë, 14 maj 2023 – Në Shqipëri sot mbahen zgjedhjet për kryetarë të bashkive dhe për përbërjen e këshillave bashkiake.... »

Power: Kosova dhe Serbia të përqendrohen në detyrimet që dalin nga marrëveshja

rishtinë, 12 maj 2023 – Administratorja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, Samantha Power, tha të premten se procesi i... »

Power: Procesi i normalizimit mes Kosovës e Serbisë duhet të çojë në njohje të ndërsjellë

Prishtinë, 11 maj 2023 – Administratorja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, Samantha Power, tha të enjten se është e... »

Lajçak, në fund të vizitës në Kosovë: Në Beograd po shkoj me informacione e përshtypje të reja

Prishtinë, 11 maj 2023 – I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun me Serbinë, Mirosllav Lajçak, tha në... »

Lajçak: Na duhet qartësi se si do të zbatohet Marrëveshja drejt normalizimit

Prishtinë, 11 maj 2023 – I dërguari i posaçëm të Bashkimit Evropian për dialogun me Serbinë, Mirosllav Lajçak, tha se... »

Qeveria e Kosovës insiston në modelin kroat për Asociacionin

Prishtinë, 10 maj 2023 – Qeveria e Kosovës thotë se për të krijuar një nivel të vetëmenaxhimit për komunitetin serb,... »

PE: Marrëveshja Kosovë-Serbi duhet të përfshijë edhe njohjen e ndërsjellë

Strasburg, 10 maj 2023 – Parlamenti Evropian i ka miratuar dy rezoluta vjetore për Kosovën dhe për Serbinë, përmes së... »

Verdikti i jurisë: Trump ka abuzuar seksualisht me shkrimtaren E. Jean Carroll

Nju Jork, 9 maj 2023 – Donald Trump ka abuzuar seksualisht me ish-gazetaren dhe shkrimtaren E. Jean Carroll në vitet... »

Scholz: BE-ja t’i mbajë premtimet për integrimin e Ballkanit Perëndimor

Strasburg, 9 maj 2023 – Kancelari gjerman, Olaf Scholz, i bëri thirrje Bashkimit Evropian që t’i mbajë premtimet ndaj vendeve... »

Samantha Power do të qëndrojë në Serbi dhe në Kosovë, në përpjekje për të ulur tensionet

Uashington, 8 maj 2023 – Administratorja e Agjencisë Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID), Samantha Power, do të qëndrojë në Serbi... »

Anketimi shtang demokratët: Po të bëheshin zgjedhjet sot, Trump do të dilte fitues

Sipas një anketimi të kryer nga gazeta e njohur “Washington Post” dhe televizioni kombëtar “ABC News” nëse zgjedhjet presidenciale amerikane... »

Kurti: Ekipi menaxhues për hartimin e statutit të Asociacionit e ka përfunduar punën e vet

Prishtinë, 7 maj 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka deklaruar të dielën se ekipi menaxhues për hartimin e... »

Presidenti Begaj në kurorëzimin e mbretit Charles III, takohet me anëtarët e familjes mbretërore

Presidenti Bajram Begaj është sot në Frontin Mbretëror, si pjesëmarrës në ceremoninë e kurorëzimit të mbretit Charles Charles III dhe... »

Gjithçka gati për kurorëzimin e Mbretit Charles III

Londër, 5 maj 2023 – Gjithçka është bërë gati tashmë për kurorëzimin e Mbretit Charles III dhe bashkëshortes së tij... »

Një tjetër vrasje masive në Serbi, vriten 8 e plagosen 14 persona, të gjithë të rinj

Beograd, 5 maj 2023 – Një tjetër vrasje masive ka ndodhur në Serbi të enjten rreth mesnatës. Ministria e Punëve... »

Escobar: Zbatimi i marrëveshjes Kosovë – Serbi, fillon me Asociacionin

Bruksel, 3 maj 2023 – I dërguari special i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka... »

Kryeministri Kurti publikon draftin e vizionit të tij për Asociacionin

Prishtinë, 3 maj 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, e ka publikuar kornizën e parimeve për hartimin e Statutit... »

Takimi Kurti – Vuçiq përfundoi me qëndrime krejt të ndryshme për Asociacionin

Bruksel, 2 maj 2023 – Takimi i Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, dhe Presidentit të Serbisë Aleksandar Vuçiq, në Bruksel,... »

Kurti dhe Vuçiq miratojnë Deklaratën për të Zhdukurit gjatë luftës në Kosovë

Bruksel, 2 maj 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e miratuan të martën... »

Nis takimi Kurti-Vuçiq në Bruksel, BE publikon foto nga takimi

Bruksel, 2 maj 2023 – Në Bruksel ka filluar takimi i radhës i Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe Presidentit... »

Kurti dhe Vuçiq takohen sot në Bruksel

Bruksel, 2 maj 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, takohen sot në Bruksel... »

Kurti: Nuk do të lejojmë krijimin e diçkaje që do të minonte shtetësinë e Kosovës

Delphi (Greqi), 1 maj 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se nuk do të lejojë krijimin e... »

Kosovë: Edhe papunësi, edhe mungesë punëtorësh

Prishtinë, 1 maj 2023 – Një Maji – Dita Ndërkombëtare e Punës – e gjen Kosovën me shifër më të... »

Kurti e falënderon Greqinë për mbështetjen e proceseve integruese të Kosovës

Delphi (Greqi), 29 prill 2023 – Ditën e dytë të Forumit Ekonomik në Delphi, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u... »