HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 28 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 28

Shqipëria nuk e di kur do t’i vijnë 4 mijë afganët

“Po shtyhet ardhja e tyre për shkak të logjistikës dhe fluturimeve, e spekullimeve të fluturimeve”-tha sot paradite kryeministri Edi Rama... »

Qeveria miraton Task-Forcën për afganët

Task-Forca kryesohet nga ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Knid Ndrenika Qeveria socialiste e Shqipërisë miratoi një vendim që... »

E di fare mirë ç’është euforia nacionaliste, patriotizmi mburravec e folklorik…

Pjesë nga intervista për revistën “Zëri” 1997 publikuar nga grupi në facebook “Kadare for “Nobel” Prize”     «Zëri»: Këmbëngulni... »

KM Edi Rama: Javën tjetër shpallim qeverinë e re (fjala video, tekst)

Kryeministri Edi Rama mbajti fjalën përmbyllëse të mandatit të dytë qeverisës 2017-2021 Knid Ndrenika https://www.facebook.com/edirama.al/videos/345306550658146/ “Qeveria e re do të... »

Rama: Pavarësisht “Ballkanit të Hapur”, faqe e re bashkëpunimi me Kosovën

Sipas kryeministrit Edi Rama, për jetësimin e katër europarimeve të lëvizjes së lirë të njerëzve, kapitaleve, mallrave dhe shërbimeve nuk... »

BE ripremtoi ndihmë Shqipërisë pas sasisë së fundit të vaksinave kundër COVID-19

Zyrtarët në Tiranë pranojnë rritjen me dy herë të numrit të të infektuarve dhe të të shtrirëve në spital. Për... »

Shërbimi Informativ raporton se sulmet terroriste janë të mundshme në Shqipëri

Kërcënimi terrorist në Ballkanin Perëndimor (BP) dhe vendin tonë, gjatë vitit 2020, ka variuar nga i ulët në të mesëm,... »

FDA jep autorizimin e plotë për vaksinën PFIZER

Uashington,23 gusht 2021 – Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) dha miratimin e plotë për vaksinën kundër COVID-19 të... »

Edhe një verë me plot aktivitete nga Shoqata Atdhetare Dibra

– “Njihemi, shoqërohemi dhe mësojmë vlera” – aktivitet për fëmijët dibranë gjatë kësaj vere. Nga Beqir Sina Dibra dhe dibranët... »

Pesë viktima të dielën paradite: Tre u mbytën në det dhe dy në aksident rrugor

Gjashtë janë gjithsej viktimat që nga e shtuna, duke përfshirë vrasjen e një 25-vjeçari në Vlorë Knid Ndrenika Pesë persona... »

Biden: Do të përgjigjemi fuqishëm dhe shpejt nëse talebanët sulmojnë amerikanë

Presidenti i SHBA, Joe Biden e pranon publikisht se stafi i tij është në kontakt me talebanët pëgjatë gjithë procesit... »

Presidenti Biden do të flasë sërish për tërheqjen nga Afganistani

Uashington, 20 gusht 2021 – I përballur me një stuhi kritikash, Presidenti Joe Biden planifikon të flasë të premten për... »

Ismail Kadare, tregimi i tij “Përpara banjës” dhe tregimet REMIX të francezëve

Tre shkrimtarë francezë kanë shkruar në gjuhën e tyre tri tekste narrative remix (remix) – rikrijime, interpretime, rikombinime, përshtatje të... »

Rama: “Ne ishim afganët, disa dekada më parë”

Tiranë, 19 gushr 2021 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në një intervistë përBBC-në, ka folur për vendimin e Qeverisë... »

Talibanët po pengojnë evakuimin e të huajve dhe afganëve

Kabul / Uashington, 19 gusht 2021 – Udhëheqësit talibanë kanë thënë se duan paqe dhe një qeveri gjithëpërfshirëse ndërsa kanë... »

Mali i Zi: Nuk kemi detyrim të pranojmë refugjatët afganë

Mali i Zi nuk do të pranojë refugjatët afganë të cilët po largohen pasi Talibanët kanë marrë kontrollin e Kabulit,... »

Kosova – e para në rajon dhe e dyta në Evropë për raste pozitive me COVID-19

Prishtinë, 18 gusht 2021 – Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë regjistruar 2 mijë e 110 raste të... »

Talibanët thonë qeveria e re afgane do të formohet së shpejti

Kabul, 17 gusht 2021 – Talebanët thonë se bisedimet për formimin e një qeverie “gjithpërfshirëse islamike” në Afganistan janë pranë... »

Dy kosovarë evakuohen nga Kabuli

Prishtinë, 17 gusht 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, njoftoi se dy shtetas të Kosovës që gjendeshin në Kabul... »

Biden: Asnjë ushtri nuk do të siguronte Afganistan të qëndrueshëm, të bashkuar

Në një deklaratë për mediat nga Shtëpia e Bardhë presidenti i SHBA, Joe Biden tha se ai dhe ekipi i... »

Biden e mbron vendimin për tërheqjen e forcave amerikane nga Afganistani

Uashington, 16 gusht 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, ka shprehur keqardhje për zhvillimet në Afganistan, por... »

Biden i drejtohet kombit për situatën në Afganistan

Uashington, 16 gusht 2021 – Presidenti Joe Biden do t’i drejtohet pas pak vendit nga Shtëpia e Bardhë lidhur me... »

Blinken: Na ka befasuar shpejtësia e përparimit të talibanëve

Uashington, 16 gusht 2021 – Administrata e Presidentit amerikan Joe Biden u është përgjigjur kritikave lidhur me tërheqjen e forcave... »

Shqipëria siguroi përsëri në mesditë se është gati të presë afganët

Besohet se do të jenë 350 afganët e parë për t’u strehuar në Shqipëri Knid Ndrenika Ministrja e Jashtme, Olta... »

Kaos në Aeroportin e Kabulit, së paku 5 të vdekur

Kabul,16 gusht 2021 – Së paku 5 persona janë kanë vdekur osë janë vrarë në Aeroportin e Kabulit, ndërsa qindra... »

Shqipëria dhe Kosova marrin lavde për pranimin e refugjatëve afganë

Zyrtarë dhe ish-zyrtarë amerikanë lavdëruan vendimin e kryeministrit Edi Rama dhe atë të Kosoovës për pranimin e një pjese të... »

Shqipëria do të strehojë disa qindra afganë

Shqipëria do të strehojë disa qindra afganë që kanë punuar me strukturat amerikane dhe ato të institucioneve të tjera ndërkombëtare... »

Edhe Mazar-e-Sharif bie në duart e talibanëve

Kabul,14 gusht 2021 – Mazar-e-Sharif, qyteti i katërt më i madh i Afganistanit ra të shtunën në duart e talibanëve,... »

Talibanët pranë rrethinave të kryeqytetit afgan, Kabul

Kabul, 14 gusht 2021 – Talibanët morën të shtunën dy krahina të tjera dhe u janë afruar rrethinave të kryeqytetit,... »

Reuters: Shtetet e Bashkuara kanë biseduar me Kosovën dhe Shqipërinë për strehimin e afganëve

Uashington, 13 gusht 2021 – Administrata e presidentit amerikan, Joe Biden, ka zhvilluar bisedime të fshehta me më shumë vende... »