HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 3 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 3

Osmani u bën thirrje votuesve në katër komunat veriore të marrin pjesë në zgjedhje

Prishtinë, 22 prill 2023 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u ka bërë thirrje qytetarëve në katër komunat në veri... »

BE bën thirrje për zgjedhje të qeta në katër komunat veriore të Kosovës

Bruksel, 22 prill 2023 – Bashkimi Evropian ka bërë thirrje që zgjedhjet e jashtëzakonshme lokale në veri të Kosovës të... »

Mijëra besimtarë myslimanë në të gjithë Shqipërinë festojnë pas një muaji sakrifice

Pamje masive të Bajramit të Madh, në sheshin “Skënderbej”, në Tiranë Mijëra besimtarë shqiptarë kryen faljen e namazit në orën... »

Escobar: SHBA pret nga Kosova propozim konkret për Asociacionin deri më 2 maj

Uashington, 20 mars 2023 – I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se ai pret që... »

Nënshkruhet vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën

Strasburg, 19 prill 2023 – Në Strasburg është nënshkruar akti ligjor i Bashkimit Evropian për liberalizimin e vizave për Kosovën,... »

DASH: Presim zbatimin e marrëveshjeve Kosovë – Serbi, përfshirë edhe atë për Asociacionin

Uashington, 18 prill 2023 – Departamenti amerikan i Shtetit (DASH) ka thënë se pret që  Kosova dhe Serbia t’i zbatojnë... »

PE miraton vendimin për liberalizimin e vizave për Kosovën

Strasburg, 18 prill 2023 – Parlamenti Evropian miratoi të martën vendimin për liberalizimin e vizave për qytetarët e Kosovës –... »

FMN do të mbështesë ndërtimin e kapaciteteve të reja prodhuese të energjisë së pastër

Uashington, 17 prill 2023 – Zëvendëskryeministri i Parë i Kosovës, Besnik Bislimi, e ka cilësuar shumë të frytshme vizitën e... »

Të martën pritet vendimi përfundimtar për liberalizimin e vizave për shtetasit e Kosovës

Strasburg, 17 prill 2023 – Parlamentit Evropian do të votojë nesër, më 18 prill, marrëveshjen për liberalizimin e vizave për... »

Kryeministri Edi Rama operohet nga appendiciti

Tiranë, 17 prill 2023 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i është nënshtruar një ndërhyrjeje kirurgjikale për heqjen e appendicitit,... »

Kurti: Ajo për çfarë jemi pajtuar në Ohër duhet të zbatohet plotësisht

Prishtinë, 16 prill 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se marrëveshja e arritur në Ohër duhet të... »

Ngrihen akuza ndaj të dyshuarit për publikimin e dokumenteve sekrete

Boston, 15 prill 2023 – Jack Teixeira doli para një gjykatësi federal të premten në Boston. Pjestari i Gardës Kombëtare... »

Zv.sekretarja e Përgjithshme e Kryeministrisë ishte njëkohësisht avokate e palëve private kundër Shqipërisë në Gjykatën e Strasburgut

Një skandal i ri ka përfshirë sferat më të larta të qeverisjes. Zv.sekretarja e Përgjithshme e Këshillit të Ministrave, Elira... »

Si e zbuloi FBI-ja të dyshuarin për rrjedhjen e informacioneve sekrete të Pentagonit?

Boston, 14 prill 2023 – Sipas të dhënave të gjykatës, faturat e paguara në një platformë të mediave sociale në... »

Abazoviq: Ndryshimet politike në Mal të Zi nuk e ndryshojnë politikën ndaj Kosovës

Prishtinë, 14 prill 2023 – Kryeministri në detyrë i Malit të Zi, Dritan Abazoviq, tha të premten se ndryshimet politike... »

Arrestohet pjesëtari i Gardës Kombëtare, i dyshuar për publikimin e dokumenteve sekrete

Uashington, 13 prill 2023 – FBI arrestoi në shtëpinë e tij në Swansea të Masaçusetsit 21 vjeçarin Jack Teixeira, anëtar... »

Presidenti i Shqipërisë bën thirrje për zgjedhje të lira dhe pa keqpërdorime

Tiranë, 13 prill 2023 – Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, bëri thirrje për një fushatë zgjedhore të qetë dhe larg... »

IRI: Ekonomia dhe korrupsioni, shqetësime kryesore të qytetarëve në Shqipëri

Tiranë, 12 prill 2023 – Instituti Republikan Ndërkombëtar (International Republican Institute – IRI) sapo ka publikuar rezultatet e një anketimi... »

Begaj: Njohja reciproke mes Kosovës e Serbisë – me ndikim të madh në rajon

Tiranë, 11 prill 2023 – Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, është takuar të martën me Zëvendës Ndihmës Sekretarin e SHBA-së... »

Rubin: Ballkani Perëndimor është i cenueshëm nga dezinformatat ruse e kineze

I gjithë rajoni i Ballkanit Perëndimor është i cenueshëm ndaj dezinformatave ruse dhe kineze, por “një pjesë e madhe” e... »

James Rubin: Kosova dhe Serbia duhet t’i marrin edhe disa vendime të vështira

Podgoricë, 10 prill 2023 – I dërguari special i Departamentit të Shtetit të SHBA-së, James Rubin, ka deklaruar se për... »

Sherife Luta, simboli i eksodit të vitit 1999: “Ato vuajtje nuk bën t’i harrojmë…”

Prishtinë, 10 prill 2024 – Sherife Luta, gruaja që ishte bërë simbol i eksodit të shqiotarëve të Kosovës në vitin... »

Kardinali Ernest Simoni, në krah të Papës, gjatë fjalimit të madh “Urbi et Orbi”

I mbijetuari i madh 94-vjeçar i persekutimit komunist u ftua këtë vit për të qendruar në ballkonin nga Ati i... »

Mesazhi i Imzot Massafrës për Pashkët: Mos lejoni askënd e asgjë të na e rrëmbejë shpresën

Tiranë, 9 prill 2023 – Presidenti i Konferencës Ipeshkvnore Shqiptare, Imzot Angelo Massafra, ua ka uruar besimtarët katolikë festën e... »

Kurti diskuton me ambasadorët e QUINT-it për zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit

Prishtinë, 7 prill 2023 – Aneksi për zbatimin e Marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë ishte temë... »

Kurti e lavdëron punën dyvjeçare të qeverisë së tij, opozita e cilëson qeveri të dështuar

Prishtinë, 6 prill 2023 – Opozita e ka kritikuar ashpër punën dyvjeçare të kryeministrit Albin Kurti dhe ministrave të tij.Në... »

Kurti: Në marrëveshjen për të pagjeturit do të përdoret termi “të zhdukurit me dhunë”

Prishtinë, 6 prill 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se në marrëveshjen për të pagjeturit, për të... »

Osmani: Serbia synon ta bëjë Kosovën shtet jofunksional

Vjenë, 5 prill 2023 – Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani, në një intervistë për gazetën austriake “Die Presse”, e ka... »

Krasniqi: Kurrë s’kam qenë i përfshirë në asnjë rast vrasjeje, burgosjeje apo persekutimi të kujtdo qoftë

Hagë, 5 prill 2023 – Ish-zëdhënësi i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Jakup Krasniqi, i ka mohuar të gjitha akuzat e... »

Thaçi në Gjykatën Speciale: Një padrejtësi nuk ndreqet nga një padrejtësi tjetër

Hagë, 4 prill 2023 – Ditën e dytë të procesit gjyqësor ndaj katër ish-drejtuesve të lartë të UÇK-së, lidhur me... »