HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 30 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 30

Biden kërkon që secilit person të vaksinuar t’i ndahen nga 100 dollarë

Uashington, 30 korrik 2021 – Presidenti amerikan, Joe Biden, u ka bërë thirrje shteteve të ofrojnë nga 100 dollarë për... »

Kthehen maskat për shumicën e amerikanëve

Uashington, 29 korrik 2021 – Maskat e fytyrës po kërkohen të mbahen përsëri në Shtetet e Bashkuara në disa komunitete... »

Dekorime që çmojnë rolin e shqiptaro-amerikanëve në shërbim të kombit

Presidenti Ilir Meta nderon veprimtarët Rexh Xhakli (pas vdekjes), Skënder Perolli dhe Christopher Hyland, për rolin e tyre për përparimin... »

Arrijnë në Kosovë 27 të mbijetuar të aksidentit në Kroaci

Prishtinë, 27 korrik 2021 – Të martën, në orët e vona të mbrëmjes kanë arritur në Kosovë 27 të mbijetuar... »

SHBA paralajmëron kundër udhëtimit në disa shtete

Qendrat amerikane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve në Shtetet e Bashkuara, dhe Departamenti amerikan i Shtetit, kanë lëshuar paralajmërime... »

Zi për viktimat, lutje për të lënduarit në aksidentin tragjik

Prishtinë, 26 korrik 2021 – Sot është ditë zie shtetërore në Kosovë. Në institucionet shtetërore flamujt janë lëshuar në gjysmë... »

Po vinin nga Gjermania për pushime: Aksidentohet autobusi i Kosovës

Të paktën 10 shqiptarë të vdekur e shumë të lënduar, rrugës në Kroaci   Një autobus me targa të Kosovës... »

Distria Krasniqi e Kosovës merr medaljen e artë olimpike në xhudo

Kosova ka shkëlqyer përsëri duke marrë një medalje të artë në sportin e xhudos ashtu si në debutimin e saj... »

Distria Krasniqi arrin në finale të Lojërave Olimpike në Tokyo

Tokyo, 24 korrik 2021 – Xhudistja kosovare Distria Krasniqi e kasiguruar tashmë medlajne e ardgjendë në Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”,... »

SHBA e BE bën thirrje për qëndrueshmëri në systemin e reformuar të drejtësisë në Shqipëri

Tiranë, 23 korrik 2021 – Diplomatët perëndimorë në  Shqipëri u bënë thirrje autoriteteve të sistemit të drejtësisë të arrijnë më... »

Petro Koçi thirret në SPAK për të dëshmuar pas denoncimit për krimin e korrupsionin në Fier

Tiranë, 23 korrik 2021 – Deputeti i zgjedhur i PS-së, Petro Koçi është thirrur nga Prokuroria e Posaçme, SPAK, për... »

SPAK nis verifikimin e deklaratës së Petro Koçit për “krimin e organizuar” në Fier

Tiranë, 22 korrik 2021 – SPAK nis verifikimin e deklaratave të ish-zëvendës ministrit të Mbrojtjes, Petro Koçi, i cili pak... »

Kurti: Greqia duhet ta njohë Kosovën dhe të marrë rol udhëheqës në rajon

Athinë,21 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për median greke “To Vima”, ka thënë se... »

Gjykata e Lartë vendos pezullimin e punimeve për ndërtimin e HEC-eve në Valbonë

Tiranë, 21 korrik 2021 – Gjykata e Lartë e Shqipërisë vendosi të mërkurën pranimin e kërkesës së përbashkët të 27... »

Kush çfarë humb nga dështimi i dialogut Kosovë-Serbi?

Para nisjes së takimit midis udhëheqësve të Kosovës dhe Serbisë më 19 korrik në Bruksel, shefi i diplomacisë evropiane, Josep... »

Waterbury: Festohet Kurban Bajrami në Qendrën Islame Shqiptaro Amerikane

Gazmend Aga: Le te festojme duke gezuar njerezit e tjere. Zoti e do besimtarin qe nuk e harron te afermin,... »

Takimi Kurti-Vuçiq: Asnjë pajtim, vetëm akuza të ndërsjella

Bruksel, 19 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti dhe presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, zhvilluan takimin e dytë... »

Botohet dosja sekrete e Sigurimit të Shtetit kundër poetit të pushkatuar Vilson Blloshmi

Tiranë, 18 korrik 2021 – Në Tiranë, sapo ka dalë nga shtypi një libër me dosjen sekrete të Sigurimit famëkeq... »

Piknik përmbyllës i një proçesi mësimor plot sfida

Në përmbyllje të vitit akademik 2020-2021 Albanian-American Dual Language & Culture dhe Shkolla Shqipe “Children of the eagle” nën kujdesin... »

Basha propozon Platformën Qytetare për Demokracinë në Shqipëri

Tiranë, 17 korrik 2021 – Në Shqipëri, kryetari i Partisë Demokratike (PD), Lulzim Basha, ka propozuar Platformën Qytetarë për Demokracinë... »

Në mostrat e ujit në Deçan janë izoluar sërish baktere

Prishtinë, 16 korrik 2021 – Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) tha të premten se nëmostrat e ujit... »

Biden dhe Merkel – bashkë kundër agresionit rus

Uashington, 16 korrik 2021 – Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania do të qëndrojnë së bashku kundër agresionit rus, tha presidenti... »

Zbulohet një nga shkaktarët e mundshëm të helmimeve në komunën e Deçanit

Prishtinë, 15 korrik 2021 – Në mostrat e ujit të marra në Deçan janë identifikuar bakterie të cilat japin indikacione... »

Mbi raportin “minoriteti shqiptar në pritje: Medvegja, Presheva, Bujanovci, si pengje të marrëdhënieve midis Kosovës dhe Serbisë“

AFEDS – Medvegjë: Komunikatë per shtyp Në fillim të muajit korrik 2021, Komiteti Serb i Helsinkit, udhëhequr nga Sonja Biserko,... »

Rikthimi i Fadil Berishës, ekspozitë me modelen Ina Dajçi

Fotografi i njohur shqiptar në SHBA është rikthyer në Shqipëri. Arsyet na i tregon Jetona Koçibelli.   Koçibelli: Fadil, jam... »

Kurti në Athinë: Njohja nga Greqia i kontribuon paqes në rajon

Athinë, 13 korrik 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se njohja e pavarësisë së Kosovës nga Greqia... »

Kurti dhe Vuçiq takohen më 19 korrik në Bruksel

Bruksel, 13 korrik 2021 – Bashkimi Evropian tha se të hënën do të mbahet në Bruksel, takimi i radhës në... »

SPAK dërgon në gjyq ish-kryebashkiakun e Pogradecit dhe 5 ish-zyrtarë

Shkelje në tender dhe tentativa për të penguar zgjedhjet Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar, SPAK, ka... »

Williamson: Kundër shqiptarëve të Kosovës janë kryer krime të tmerrshme gjatë viteve 1998 e 1999

Uashington, 12 korrik 2021 – Prokurori amerikan, Clint Williamson, që drejtonte grupin hetues të ngritur nga Bashkimi Evropian për hetimin... »

428 persona të helmuar në Deçan, dyshohet se shkaktar ishte uji i ujësjellësit

Prishtinë, 12 korrik 2021 – Të paktën 428 pacientë kanë kërkuar ndihmë në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Deçan... »