HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 37 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 37

SHBA, bien infeksionet, fillon rihapja e muzeve

Në kryeqytetin amerikan Uashington do të rihapen muzeumet gjatë javëve në vazhdim ndërsa po bien rastet e të infektuarve nga... »

Kurti: Do të përgatisim padi ndaj Serbisë për gjenocid në Kosovë

Prishtinë, 7 maj 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha të premten se qeveria e tij ka filluar punën... »

Kuvendi i Shqipërisë e miratoi nismën për shkarkimin e Presidentit Meta

Tiranë, 7 maj 2021 – Kuvendi i Shqipërisë votoi sot në favor të ngritjes së një komisioni hetimor, i cili... »

Abdixhiku: Kosovës nuk i duhet ulëse në OKB, nëse bëhet si Bosnja

Prishtinë, 6 maj 2021 – Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku, ka shprehur qëndrimin e kësaj partie lidhur... »

G7 u bën thirrje Kosovës e Serbisë të angazhohen për dialog konstruktiv

Bruksel, 6 maj 2021 – Ministrat e Jashtëm të grupit të shtatë vendeve më të zhvilluaranëbotë, të njohur si G7,... »

Varhely: BE është kundër ridefinimit të kufijve / Rama: BE e mbështet “Shengenin rajonal”

Tiranë, 5 maj 2021 – Komisionieri i Bashkimit Evropian për Zgjerim dhe Fqinjësi, Oliver Varhelyi, ka deklaruar se dokumentet “non-paper”... »

Biden: Deri më 4 korrik do të imunizohen 70% e amerikanëve të rritur

Uashington,4 maj 2021 – Presidenti Joe Biden po vendos një objektiv të ri për imunizimet, për të vaksinuar me një... »

Në Durrës nis “Defender Europe 21”, stërvitja më e madhe ushtarake

Tiranë, 4 maj 2021 – Në Portin e Durrësit, në Shqipëri, sot nisi stërvitja e madhe ushtarake e NATO-s “Defender... »

KPA, shqetësim për pezullimin e Regjistrimit në Maqedoninë Veriore

Kongresi Panshqiptar Amerikan bisedon me udhëheqësin e Bashkimit Demokratik për Integrim, Z. Ali Ahmeti E hënë, 3 maj 2021 –... »

Partia Socialiste zyrtarizon kërkesën për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta

Tiranë, 3 maj 2021 – Në Shqipëri, një grup deputetësh të Partisë Socialiste i kërkuan parlamentit shkarkimin e Presidentit të... »

Me hetimin e krimeve të luftës në Kosovës merren vetëm katër prokurorë

Fetah Berisha nga fshati Burim, komuna e Vushtrrisë, ka të vrarë gjatë luftës babain dhe xhaxhain, ndërsa një vëlla të... »

PS nis procedurën për shkarkimin e Presidentit Meta. Ai i quan “shashka”

Tiranë, 30 prill 2021 – Në Shqipëri, Partia Socialiste ka nisur procedurat për shkarkimin e Ilir Metës nga pozita e... »

Biden rendit arritjet në SHBA gjatë 100 ditëve të presidencës së tij

Uashington, 30 prill 2021 – Në ditën e 100 të administratës së tij, Presidenti Biden tha se nuk kishte qenë... »

Borrell e Kurti pajtohen që dialogu Kosovë-Serbi të rinisë në qershor

Bruksel, 29 prill 2021 – Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri i Bashkimit Evropian, Josep Borrell, deklaroi... »

Në Shqipëri nisin stërvitjet ushtarake të NATO-s “DEFENDER-Europe 21”

Tiranë, 29 prill 2021 – NATO nisi të enjten stërvitje ushtarake në Shqipëri, me pjesëmarrjen e mijëra forcave nga Shtetet... »

Presidenti Biden prezanton përparësitë e administratës së tij me një fjalim në Kongres

Presidenti Joe Biden po prezanton një paketë gjithëpërfshirëse nismash me vlerë 1.8 trilionë dollarë për familjet amerikane, arsimin, vendet e... »

Kryeministri Kurti në Bruksel: Nuk ka bisedime Kosovë – Serbi më 11 maj

Bruksel, 28 prill 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë para mediave në Bruksel se nuk do të... »

Osmani: Serbia është burimi i “non-papers” me ide destabilizuese

Prishtinë, 28 prill 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, thotë se Serbia është burim i dokumenteve “non-paper” për Ballkanin... »

Edi Rama mban fjalimin e fitores së Partisë Socialiste

Tiranë, 27 prill 2021 – Në Shqipëri, kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama, e shpalli fitoren e partisë së tij... »

DASH: SHBA presin nga kandidatët e udhëheqësit shqiptarë të pranojnë vendimin e votuesve

Uashington, 28 prill 2021 – “Shtetet e Bashkuara presin nga kandidatët dhe udhëheqësit (e Shqipërisë) që të pranojnë vendimin e... »

Zgjedhjet në Shqipëri: Pas 60 për qind e votave të numëruara prin Partia Socialiste

Tiranë, 26 prill 2021 – Në Shqipëri, që prej natës së mbrëmshme ka nisur numërimi i votave për parlamentin e... »

Rezultatet paraprake të zgjedhjeve në Shqipëri, PS kryeson në 9 qarqe

Tiranë, 26 prill 2021 – Në shumicën e qendrave të numërimit në Shqipëri vazhdon procesi i numërimit të votave të... »

Deri tani, PD udhëheq vetëm në veri të vendit

Votat po numërohen ngadalë gjatë natës- PS ka shumicën e votave pas numërimit të 10% të kutive PD-LSI duken në... »

Sot në Shqipëri mbahen zgjedhjet parlamentare

Tiranë, 25 prill 2021 – Në Shqipëri, që prej orës 07.00 të mëngjesit të sotëm ka nisur votimi për parlamentin... »

Zyrtarë të Bashkisë së New Yorkut në iftarin e xhamisë shqiptare në Queens

Nga Beqir SINA – New York QUEENS, NY: Këshilltari i bashkisë së qytetit të Nju Jorkut, Mark Gjonaj, kryetar i... »

Ambasadori Donald Lu drejt postit të Ndihmës Sekretarit në Departamentin e Shtetit

Ish-ambasadori i SHBA-së në Shqipëri, Donald Lu, duket se po bën një hap të rëndësishëm në karrierën e tij diplomatike.... »

Nga Kongresi amerikan bëhet thirrje për zgjedhje demokratike në Shqipëri

Uashington, 23 prill 2021 – Në Kongresin e SHBA, Kryetari i Komisionit për Punët e Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve,... »

Meta beson se e diela do të jetë “një ditë feste për të gjithë shqiptarët”

Tiranë, 23 prill 2021 – Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta, dje dhe sot, ka pritur në takime ambasadoren e SHBA-së... »

Zgjedhjet në Shqipëri – Kthesë apo vazhdimësi?

Nga Lindita Arapi, DW 30 vjet pas zgjedhjeve të para pluraliste dita e zgjedhjeve në Shqipëri ende nuk është një... »

Thirrje nga Senati Amerikan për zgjedhjet në Shqipëri

Ngjarja në Elbasan, ambasadorja Kim: Grupet e mbrojtjes së votës, të papranueshme Krerët e Komisionit për Marrëdhëniet me Jashtë të... »