HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 39 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 39

Palmer kërkon zgjedhje të lira e demokarike në Shqipëri

Tiranë, 6 prill 2021 – Zgjedhjet e 25 prillit por dhe ecuria e Reformës në Drejtësi dhe mbështetja ndaj saj... »

Matthew Palmer realizon një “vizitë virtuale” në Shqipëri

Tiranë, 6 prill 2021 – Ambasada amerikane në Tiranë njofton se Zëvendës-ndihmës Sekretari i Shtetit të SHBA, Matthew Palmer, do... »

Vjosa Osmani e pranon zyrtarisht detyrën e Presidentes së Kosovës

Prishtinë, 6 prill 2021 – Vjosa Osmani e ka marrë sot zyrtarisht detyrën e Presidentes së Republikës së Kosovës, në... »

Kryetari i Tuzit, Nik Gjeloshaj, akuzohet për veprën penale “thirrje për rezistencë“

Podgoricë, 5 prill 2021 – Prokuroria Themelore në Podgoricë ka dorëzuar të hënën në Gjykatën Themelore të këtij qyteti aktakuzë... »

Në Kosovë, mbyllen lokalet hoteliere dhe shkollat, ndalohet qarkullimi gjatë natës

Prishtinë, 5 prill 2021 – Qeveria e Kosovës miratoi të hënën masa të reja për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.... »

Vjosa Osmani – Sadriu zgjidhet Presidente e Kosovës

Prishtinë, 4 prill 2021 – Vjosa Osmani – Sadriu është Presidente e re e Republikës së Kosovës. Pas intonimit të... »

Presidenti i Kosovës nuk zgjidhet as në raundin e dytë të votimit, nis raundi i tretë

Prishtinë, 4 prill 2021 – As në raundin e dytë të votimit në Kuvendin e Kosovës nuk është siguruar numri... »

Pëfundon raundi i parë i votimit për presidentin e Kosovës, fillon raundi i dytë

Prishtinë, 4 prill 2021 – Në Kuvendin e Kosovës ka përfunduar raundi i parë I votimit për zgjedhjen e presidentit... »

Në Kuvendin e Kosovës vazhdon votimi për zgjedhjen e presidentit

Prishtinë, 4 prill 2021 – Në Kuvendin e Kosovës po vazhdon seanca e jashtëzakonshme për zgjedhjen e presidentit të vendit.... »

Papa: Ja kumti i Pashkëve – feja nuk është kujtim i së kaluarës

“Jezusi nuk është kujtim, është i Gjallë” R.SH. – Vatikan Nëse kemi terrin në zemër, nëse agu nuk ka ardhur... »

Nis seanca e Kuvendit të Kosovës për zgjedhjen e presidentit

Prishtinë, 3 prill 2021 – Në Kuvendin e Kosovës ka nisur seanca e jashtëzakonshme, ku pritet të votohet për zgjedhjen... »

Seanca për zgjedhjen e presidentit mbahet sot, në ora 18:00

Prishtinë, 3 prill 2021 – Kryesia e Kuvendit të Kosovë ka vendosur që seanca për zgjedhjen e presidentit të Kosovës... »

SHBA: CDC thotë se të vaksinuarit e plotë mund të udhëtojnë

Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thanë të premten se personat e vaksinuar plotësisht mund të udhëtojnë... »

Kuvendi i Kosovës e çon në procedurë të rregullt Projektligjin për Zgjedhjet

Prishtinë, 2 prill 2021 – Projektligji për Ndryshime dhe Plotësime të Ligjit për Zgjedhjet e Përgjithshme në Kosovë do të... »

Seanca për zgjedhjen e presidentit, pas ndryshimit të Ligjit për Zgjedhjet

Prishtinë, 2 prill 2021 – Seanca e Kuvendit të Kosovës për zgjedhjen e presidentit të vendit do të mbahet pas... »

SHBA paralajmëron Rusinë: Ndal fushatën e frikësimeve ndaj Ukrainës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi të enjten Moskën se po grumbullon trupa në kufirin mes dy vendeve. Ndërkaq, Shtetet e... »

Macron i premton Kurtit mbështetje për adresimin e prioriteteve dhe për vazhdimin e dialogut

Prishtinë, 1 prill 2021 – Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, i ka dërguar letër urimi kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti.... »

New Jersey : Shënohet 20 Vjetori i Fondit “Liria Kombëtare”

Ish-drejtues, themelues të Fondit Liria Kombëtare, protagonistë e veprimtarë të këtij fondi, si dhe aktivistë të dalluar të komunitetit, u... »

DASH për Shqipërinë: Mosndëshkimi mbetet problem serioz

Uashington, 30 mars 2021 – Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paraqiti të martën raportin për të drejtat e njeriut... »

Liderët botërorë bëjnë thirrje për traktat të pandemisë

Më shumë se 20 liderë botërorë kanë bërë thirrje për një zgjidhje të re për të ndihmuar botën që të... »

Biden: Brenda 19 prillit, 90% e të rriturve do të kualifikohen për vaksinën

Presidenti Joe Biden u bëri thirrje amerikanëve të hënën të mos nënvlerësojnë masat e kujdesit për të frenuar pandeminë, ndërkohë... »

Kosnett e Kurti biseduan për procesin e formimit të institucioneve të shtetit

Prishtinë, 29 mars 2021 – Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pritur sot në takim ambasadorin e Shteteve... »

I jepet lamtumira e fundit ish-kryeministrit Bashkim Fino

Tiranë, 29 mars 2021 – Ish kryeministri i Shqipërisë, Bashkim Fino, është përcjellë sot pasdite për në banesën e fundit.... »

Vdes ish-kryeministri i Shqipërisë, Bashkim Fino

Tiranë, 29 mars 2021 – Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe deputeti socialist, Bashkim Fino ka vdekur në moshën 59 vjeçare, pasi... »

COVID-19: Nis vaksinimi masiv në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama thotë se imunizimi i gjithë qytetarëve mund të realizohet para pranverës së ardhshme Kryeministri Edi Rama bashkë... »

Hoxha: Askush nuk ka qëllim mbulimin e “Skënderbeut”

Intervistë për gazetën “Illyria” me drejtorin për Marrëdhëniet me Publikun dhe Median në Komunitetin Mysliman të Shqiëprisë, Agron Hoxha Bisedoi:... »

Shqipëria ka faj për ndarjen e territoreve, njerëzve të saj në sport dhe kudo

Denion Ndrenika Sporti shpesh dhe kurdoherë shëmbëllehët si më i kuptueshëm për njerëzit. I lirshëm, i hareshëm në një anë... »

Intervista e 2012/ Dritëro Agolli: Përse firmosa Rezolutën Çame

Ishte vitit 2012, viti i 100 vjetorit të pavarësisë së Shqipërisë dhe në Kuvend shkonte Rezoluta për Çamërinë. Ashtu si... »

Drejtori Xhika tha se tani për tani nga moti i lig nuk ka probleme në lëvizje në rrugën Shqipëri-Kosovë (zë)

Intervistë e Drejtorit të Autoritetit Rrugor Shqiptar, Dashamir Xhika dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në SHBA dhe radios “Kosova”... »

MM: S’e bëjmë dot policimin ajror, pasi kushton miliona euro (zë)

Intervistë e ministres së Mbrojtjes, Mimi Kodheli dhënë gazetës “Illyria” të komunitetit shqiptaro-amerikan në Shtetet e Bashkuara (Pjesa 6) Bisedoi:... »