HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 4 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 4

SHBA: Është koha për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe

Prishtinë, 30 janar 2023 – Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit, Derek Chollet, dhe i dërguari i posaçëm i SHBA-së... »

Kurti: Jemi paralajmëruar për mundësinë e zvogëlimit të mbështetjes ndërkombëtare

Prishtinë, 27 janar 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se ka marrë paralajmërime për mundësinë e zvogëlimit të... »

Opozita e konsideron të papranueshëm propozimin i BE-së pa njohjen e Kosovës nga Serbia

Prishtinë, 27 janar 2023 – Partitë politike opozitare në Kosovë mbështesin procesin e dialogut me Serbinë, por nuk pajtohen me... »

Kurti: Marrëveshja për Asociacionin nuk e ka kaluar testin e Gjykatës Kushtetuese

Prishtinë, 26 janar 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se faktorët ndërkombëtare po insistojnë në formimin e... »

40 vjet më parë – një konferencë ndërkombëtare studimore e vuri Kosovën në hartë

Kur politika ende heshtte për Kosovën – shqiptarët e Amerikës mobilizuan botën akademike – Ligjëratat e diskutimet akademike i paraprinë... »

Ish-zyrtari i arrestuar i FBI-së dhe lidhjet me Shqipërinë

Sipas akt-akuzës, nga shtatori 2017 deri në mars 2018, McGonigal dhe Kryeministri Rama janë takuar 4 herë në Shqipëri dhe... »

Biden zgjedh diplomatin e karrierës David J. Kostelancik si ambasadorin e ri në Shqipëri

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi të hënën se do të emërojë diplomatin e karrierës David J. Kostelancik, për postin e... »

Presidentja Osmani pritet në audiencë nga Papa Françesku në Vatikan

Vatikan, 23 janar 2023 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u prit të hënën në audiencë private nga Ati i... »

Gazeta serbe “Danas” zbulon planin franko-gjerman: Ja cilat janë 10 pikat e tij

Gazeta serbe “Danas” pretendon se ka zbuluar tekstin e propozimit franko-gjerman për zgjidhje afatgjatë të marrëdhënies mes Kosovës dhe Serbisë.... »

Kur nuk humb shpresën, barka e fatit e gjen limanin e mirëqenies…

(Veprimtari i njohur i komunitetit shqiptaro-amerikan Turhan Rusi, nga Staten Island, New York, vdiq këtë javë. Për ta nderuar e... »

Fotografi të rralla të vitit 1990: Rugova dhe delegacioni nga Kosova në Kongresin Amerikan

Nga arkiva e veprimtarit të dalluar të komunitetit zotit Zabit Bytyqi i cili i ka fotografuar vetë gati 33 vjet... »

Kosova e kujton Ibrahim Rugovën, Presidentin Historik të saj

Prishtinë, 21 janar 2023 – Kosova e kujtoi sot me pijetet lideri e lëvizjes më të madhe nacionale të shqiptarëve... »

Escobar: Bashkësia ndërkombëtare kërkon që Kosova të themelojë Asociacionin e komunave me shumicë serbe

Beograd, 20 janar 2023 – I dërguari i posaçëm amerikan për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha të premten se propozimi... »

Lajçak: Kemi pritur më shumë mirëkuptim për propozimin e BE-së

Prishtinë, 20 janar 2023 – I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak,... »

Shqipëri rrezikohet nga përmbytjet, niveli i disa lumenjve në pikën kritike

Tiranë, 19 janar 2023 – Reshjet e shiut në Shqipëri kanë shkaktuar përmbytje, ndërsa rritja e nivelit të ujit në... »

Begaj në takim me trupin diplomatik: Shqiptarët, faktor paqeje në Ballkan

Tiranë, 18 janar 2023 – Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, organizoi pritjen tradicionale të fillimvitit për trupin diplomatik në Shqipëri.... »

Lajçak e Escobar do të vijnë këtë fundjavë në Prishtinë dhe në Beograd

Bruksel, 18 janar 2023 – I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian përdialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak, dhe emisari... »

Në Kiev rrëzohet një helikopter i shëbimeve të emergjencës, e humbin të paktën 18 persona

Kiev, 18 janar 2023 – Të paktën 18 persona kanë humbur jetën, përfshirë edhe tre fëmijë, pas përplasjes së një... »

Kongresisti Torres: Perëndimi ka shkuar shumë larg me përkëdheljen e Serbisë

Nju Jork, 17 janar 2023 – Kongresisti amerikan, Ritchie Torres, tha se ai është kremar që është kryesues i Komitetit... »

Begaj: Gjergj Kastrioti nuk është legjendë, është heroi ynë kombëtar

Tiranë, 17 janar 2023 – Presidenti i Republikës, Bajram Begaj, vendosi sot një kurorë në Memorialin “Skënderbe” në qytetin e... »

Ish-të burgosurit politikë të Spaçit kërkojnë distancimin e politikës nga diktatura

Tiranë, 16 janar 2023 – Pjesëmarrës të revoltës antikomuniste në burgun e Spaçit dhe Unioni Mbarëkombëtar i Integrimit të Burgosurve... »

Escobar dhe Lajçak do të vijnë këtë javë në Kosovë dhe në Serbi

Bruksel, 16 janar 2023 – I dërguari i posaçëm i BE-së për dialog, Mirosllav Lajçak, pritet që më 20 janar... »

Kosova përkujton masakrën e Reçakut të vitit 1999

Në ditën e sotme të vitit 1999, në fshatin Reçak, në komunën e Shtimes, rreth 30 kilometra në jug të... »

Neue Zurcher Zeitung: SHBA po bën presion për një zgjidhje të shpejtë mes Kosovës dhe Serbisë

Cyrih, 14 janar 2023 – “Uashingtoni po ushtron presion mbi Prishtinën dhe Beogradin për të gjetur një kompromis. Sipas amerikanëve,... »

Presidenti Begaj e kthen për rishqyrtim në Kuvend Ligjin për Dekoratat

Tiranë, 13 janar 2023 – Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj, nuk pranon të ndajë me të tjerë kompetencën e dhënies... »

Chollet në Beograd bën thirrje për dialog për propozimin franko-gjerman

Beograd, 12 janar 2023 – Këshilltari special i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet, në një takim me presidentin e... »

Kurti: Formimi i Asociacioni mund të adresohet në marrëveshjen finale

Vjenë, 12 janar 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se çështja e themelimit të Asociacionit të komunave me... »

Chollet: Asociacioni i komunave me shumicë serbe – detyrim ligjor i Kosovës

Prishtinë, 12 janar 2023 – Këshilltari i Departamentit amerikan të Shtetit Derek Chollet, tha të mërkurën se Asociacioni i komunave... »

Lajçak e Escobar bisedojnë për hapat e mëtejmë në dialogun Kosovë – Serbi

Prishtinë, 10 janar 2023 – I dërguari i Posaçëm i BE-së për dialogun Kosovë- Serbi, Miroslav Lajçak, ka zhvilluar sot... »

DASH e kritikon sulmin e Vuçiqit ndaj Josephit

Uashington, 10 janar 2023 – Nuk ka vend në shoqëritë demokratike për taktikat e njollosjes kundër qytetarëve, sikurse ato që... »