HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 8 HOMEPAGE - Titulli (1) - ILLYRIA - Page 8

Celibashi mbështet vendet e rezervuara për deputetë nga diaspora

Në Tiranë zhvillohet konferenca kombëtare “Votimi nga Jashtë, koha është tani”. Në konferencë trajtohet krijimi i mundësive ligjore për votimin... »

Ministri i jashtëm grek kërcënon Shqipërinë nëse ngre çështjen çame

Tiranë, 23 maj 2022 – Në Tiranë kërkesa e ministres së Jashtme shqiptare Olta Xhaçka që mes dy vendeve të... »

Ministri i jashtëm grek kërcënon Shqipërinë nëse ngre çështjen çame

Në Tiranë kërkesa e ministres së Jashtme shqiptare Olta Xhaçka që mes dy vendeve të mund të diskutohej në të... »

Çështja e kufirit detar mes Shqipërisë e Greqisë do të referohet në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë

Tiranë, 23 maj 2022 – Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka, priti sot në takim... »

Biden në Tokyo: Shtetet e Bashkuara do ta mbrojnë Tajvanin, nëse sulmohet nga Kina

Tokyo, 23 maj 2022 – Presidenti Joe Biden tha se Shtetet e Bashkuara do të ishin të gatshme të ndërhynin... »

Për herë të parë që nga 2013, Sali Berisha u rizgjodh kryetar i Partisë Demokratike

Më 22 maj, anëtarësia dha deputetit Sali Berisha 93,45 për qind të votave kundrejt kandidatit Ibsen Elezi me 5,8 për... »

Presidenti polak në Kiev: Ukraina duhet të vendosë vetë për të ardhmen e saj

Kiev, 22 maj 2022 – Presidenti polak Andrzej Duda u bë i pari udhëheqës i huaj që mbajti një fjalim... »

Kurti: SHBA-të – partnere të pazëvendësueshme për Kosovën

Uashington, 21 maj 2022 – Kryeministri Albin Kurti ka thënë se Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë partnere të pazëvendësueshme... »

Peleshi: Pajisja me raketat kundratank “Javelin” nuk lidhet me ndonjë kërcënim

Shqipëria sipas ministrit Niko Peleshi, është e vërtetë që ka porositur këtë sistem si pjesë e gjithë rrugëtimit, forcimit, Forcave... »

Në Shqipëri, dështojnë negociatat pozitë-opozitë për zgjedhjen e presidentit të ri

Tiranë, 20 maj 2022 – Në Shqipëri dështoi edhe një përpjekje për arritjen e një konsensusi për zgjedhjen e Presidentit... »

Michel: Shqipëria i ka plotësuar kushtet për hapjen e negociatave për anëtarësim në BE

Tiranë, 20 maj 2022 – Presidentin i Këshillit Europian, Charles Michel, deklaroi të premten në Tiranë se Shqipëria i ka... »

Michel e mbështeti “Ballkanin e Hapur”, Rama rishtaz nervoz

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel mbështeti “Ballkanin e Hapur” kur foli krah kryeministrit Edi Rama në Tiranë Knid Ndrenika... »

Biden: SHBA mbështet fuqishëm anëtarësimin e Finlandës dhe Suedisë në NATO

Uashington, 19 maj 2022 – Presidenti amerikan Joe Biden takoi në Shtëpinë e Bardhë Presidentin e Finlandës, Sauli Niinisto dhe... »

Kryeministri Kurti takohet me Këshilltarin për Siguri Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë

Uashington, 18 maj 2022 – Agresioni rus në Ukrainë dhe qëndrueshmëria e Ballkanit Perëndimor ishin pjesë e diskutimeve në takimin... »

Specialja i dënon Gucatin dhe Haradinajn me nga katër vjet e gjysmë burgim

Hagë, 18 maj 2022 – Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë i shpallën fajtorë Hysni Gucatin dhe Nasim Haradinajn,... »

Gjykata Speciale sot shpall vendimin për Gucatin dhe Haradinajn

Hagë, 18 maj 2022 – Dhomat e Specializuara në Hagë do të shpallin vendimin më 18 maj për dy drejtuesit... »

Zbulohet dokumenti 100-vjeçar i vendosjes së marrëdhënieve SHBA-Shqipëri

Tiranë, 18 maj 2022 – Zbulohet dokumenti origjinal i notës diplomatike që SHBA vendoste marrëdhëniet me Shqipërinë. Gazetari dhe moderatori... »

Shqipëri: Raundi i dytë i votimit për president caktohet për 23 maj

Tiranë, 17 maj 2022 – Konferenca e Kryetarëve të grupeve parlamentare në Kuvendin e Shqipërisë ka vendosur të martën që... »

SHBA do ta mbështesin anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës

Prishtinë, 16 maj 2022 – Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të mbështesin anëtarësimin e Kosovës në Këshillin e Evropës.... »

Pompeo: Miqësia mes SHBA-së e Shqipërisë do të vazhdojë, pavarësisht se kush do të jetë në pushtet

Tiranë, 16 maj 2022 – Ish-sekretari amerikan i shtetit, Mike Pompeo, ka thënë se miqësia mes Shqipërisë dhe Shteteve të... »

Mark Gjonaj sjell Gjergj Kastriot Skënderbeun në kalë në Bronx të Nju Jork-ut

Qindra shqiptare me flamuj kuq e zi dhe amerikanë, me veshjet kombëtare, me plisa dhe qylaf të bardhë në kokë... »

Kurti pritet me entusiazëm të madh nga komuniteti shqiptar në Dallas

Vizitë historike : Për herë të parë në 37 vjet një kryeministër shqiptar, vizitoi Qendrën Kulturore Shqiptaro-Amerikane në Teksas Nga... »

G7 kërkon nga Kosova dhe Serbia të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog

Berlin, 14 maj 2022 – Ministrat e Jashtëm të grupit të shtatë shteteve më të industrializuara në botë (G7) u... »

SHBA: Kosova dhe Serbia i përcaktojnë vet përparësitë në politikën e jashtme

Uashington, 13 maj 2022 – Një zëdhënës i Departamentit amerikan të Shtetit, i tha Zërit të Amerikës se Kosovës dhe... »

Yuri Kim: Politikanët s’mund t’u diktojnë organeve të drejtësisë

Tiranë, 13 maj 2022 – Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim, apelon për drejtësi të pavarur, eliminim të krimit... »

Kosova dorëzon kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës

Strasburg, 12 maj 2022 – Kosova dorëzoi të enjten kërkesën për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Autoritetet në Prishtinë thonë... »

Kosova aplikon për anëtarësi në Këshillin e Europës

Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla ka dorëzuar në Këshillin e Evropës, aplikimin e Kosovës për anëtarësim... »

Kosova do të aplikojë sot për anëtarësimin në Këshillin e Evropës

Strasburg, 12 maj 2022 – Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Burimet nga Ministria e Punëve... »

Dhoma e Përfaqësuesve miraton paketën prej 40 miliardë dollarësh për mbështetjen e Ukrainës

Uashington, 11 maj 2022 – Në Shtetet e Bashkuara Dhoma e Përfaqësuesve miratoi më shumë se 40 miliardë dollarë ndihme... »

25 vjet pa Shën Nënë Terezën: Seminar në New York kushtuar bijës së madhe të kombit shqiptar

Mes ligjëruesve, i ftuar nga Kosova, Don Lush Gjergji prezanton librin e tij më të fundit kushtuar shenjtores shqiptare, botuar... »