HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA

ITSHKSH do të përfshihet në programet e UNESCO-s mbi Holokaustit

Washington, 22 shtator 2021 – Në vazhdim të vizitës në Washington, hulumtuesit shkencor të ITSHKSH, të udhëhequr nga prof.dr. Skender... »

Amb.Kim me kongresisten Slotkin: Shqipëria meriton vlerësim të veçantë për afganët

Ambasadorja amerikane Juri Kim shkruan në “Twitter”: “Kënaqësi të takohem me Rep.Slotkin për të diskutuar bashkëpunimin tonë të fundit për... »

KM Edi Rama takohet me Presidentin turk, Rexhep Taip Erdogan në Nju Jork

Lajmin me fotografi e publikoi faqja zyrtare e qeverisë turke në fejsbuk: “Presidenti Rexhep Tajip Erdogan u takua me kryeministrin... »

Noka: Përjashtimin e Berishës linçon historinë dhe sukseset e vetme të PD-së

Deputeti opozitar i PD, Flamur Noka, është shprehur se përjashtimi i ish-Kryedemokratit Sali Berisha, nga grupi parlamentar, ishte goditje për... »

SHBA përgëzon dënimin e ish-Kryeprokurorit

Ambasadorja amerikane Juri Kim me postim në tuiter: “Është mirë të shihet drejtësia e vënë kundër zyrtarëve të korruptuar. Prokurorët... »

Antimafia: Shqiptarët janë ndër grupet më të strukturuar kriminalë, sigurojnë drogën shpejt dhe me çmim konkurues

Antimafia italiane ngre shqetësimin për grupet kriminale shqiptare të cilat janë strukturuar edhe më shumë në trafikun e drogës dhe... »

Në Kosovë, lansohet certifikata elektronike e vaksinimit kundër COVID-19

Prishtinë, 22 shtator 2021 – Ministria e Shëndetësisë e Kosovës i njoftoi qytetarët që janë vaksinuar kundër COVID-19 se certifikatën... »

Petkoviq: Kurti rrezikon “të shkatërrojë paqen dhe stabilitetin në rajon”

Beograd, 22 shtator 2021 – Drejtori i Zyrës për Kosovën në Qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq, e ka akuzuar kryeministrin... »

KM Albin Kurti përpara medias për reciprocitetin e targave (live)

Burimi i transmetimit nga agjencia e lajmeve “KosovaPress” dhe lidhur me televizionin “Ora News” https://www.oranews.tv/category/vendi »

Berisha replikon me Bashën: Kuvendi do mblidhet për të shpëtuar PD nga ty, peng i Ramës

Ish-kryeministri Sali Berisha replikon me kryetarit të PD-së Lulzim Basha: Per 8 vjet Edi Rama vazhdon te qendroje ne pushtet... »

Sylejmani Selimi: Normal që Albin Kurti ka qenë në UÇK

Ish-komandanti i përgjithshëm i UÇK-së Sylejman Selimi e ka dhënë përgjigjen e pyetjes që e parashtroi kryeministri Albin Kurti për... »

Nikolla: Nuk kemi kohë për të humbur, Kosova dhe Shqipëria duhet të fillojnë bashkërendimin për rezultate të prekshme

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, tha gjatë konferencës për shtyp me homologun e saj në Kosovë, Glauk Konjufca,... »

Meta kërkon uljen e tensioneve Kosovë-Serbi

Për presidentin Meta, ruajtja e sovranitetit shtetëror dhe e integritetit të Kosovës është njëherit baza e ndërtimit të marrëdhënieve të... »

Mesiq: Beogradi nuk po çlirohet nga ideja për Serbinë e Madhe

Zagreb, 22 shtator 2021 – Stjepan Mesiq, ish-president i Kroacisë, ka thënë se Serbia nuk ka hequr ende dorë nga... »

Shqipërinë e vizituan këtë verë Ivanka Trump dhe sheiku i PSG

Vajza e ish-Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, ka vizituar Shqipërinë në muajin korrik Lajmin e zbuloi Auron Tare që publikoi... »

Ristani: Basha marrëdhënie direkte me Ramën, PD me të nuk vjen kurrë në pushtet

Ish sekretari i Përgjithshëm i PD-së Arben Ristani bën akuzën e fortë ndaj kreut demokrat Lulzim Basha. Ai thotë se... »

Berisha: Rama e ka rrethuar Kosovën me armiq

Ish-kryeministri Sali Berisha teksa i është përgjigjur pyetjes së një qytetari nga Kosova është kthyer pas në vite  ku në... »

Xhaçka në OKB: Krenare për përkushtimin ndaj multilateralizmit dhe zgjidhjes paqësore të konflikteve

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka foli në Sesionin e 76-të të Asamblesë së Përgjithshme në OKB. Në ditën... »

7 vjet nga vdekja e “Donikës” së filmit “Skënderbeu”, aktores Besa Imami

Aktorja e njohur e skenës shqiptare Besa Imami  si sot më 21 shtator 2014 u nda nga jeta pas një... »

KM Kurti: Liria e lëvizjes s’do të shkelet nga Kosova, reciprociteti i targave s’është provokues apo diskriminues

Postimi në tuiter nga kryeministri Albin Kurti: Kreu i Qeverisë Albin Kurti, ka folur serish rreth vendosjes së reciprocitetit ndaj... »

Basha: Qëndrimet e Beogradit, zbulojnë qëllimet e Vuçiçit dhe iniciativës së Novi Sadit

Reagimi në tuiter i kryetarit demokrat opozitar Lulzim Basha: “Gjuha kërcënuese e Beogradit i përket një të shkuare që askush... »

Befason Papa Françesku: Disa njerëz donin të më shihnin të vdekur

Papa Françesku ka bërë një rrëfim të rrallë duke befasuar jo pak me deklaratat e forta. Sipas Reuters ai tha... »

Lajçak bën thirrje për shtensionim të situatës në veri të Kosovës

Beograd, 21 shtator 2021 – Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, shprehu shqetësimin për situatën... »

Vuçiq: E kam refuzuar propozimin e QUINT-it për “zgjidhje kompromisi”

Beograd, 21 shtator 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Serbia kërkon “tërheqjen e të gjitha forcave... »

Grenell: Biden nuk e ka përparësi të partnerizohet me Ballkanin

Richard Grenell, ish-i dërguari i posaçëm i ish-presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi ka reaguar mbi fjalimin e mbajtur... »

LSI: Rama ka frikë t’i kundërpërgjigjet Serbisë, barazia nuk dialogohet, por zbatohet

Nënkryetari i LSI Petrit Vasili i është kundërpërgjigjur kryeministrit Edi Rama mbi solidarizimin ndaj Kosovës për reciprocitetin e targave me... »

Berisha nis takimin në “Foltore” në Fier (live)

https://www.oranews.tv/live/ Sali Berisha ka mbërritur në qytetin e Fierit i rrethuar nga mbështetës të tij demokratë. Ai është pritur veçanërisht... »

PD: Rama fajëson Kosovën si burim konflikti për reciprocitetin për targat

Postim në facebook nga ish-ministri i Jashtëm dhe ish-zëvendëskryeministri Tritran Shehu, deputet demokrat opozitar: Rama, “rrufe pritese” per Vucic ndaj... »

Policia arrestoi një 34-vjeçar në Tiranë për kanosje për dhënie pasurie

Policia e Tiranës, ka finalizuar operacionin e koduar “Pindesing” ku është prangosur një 34-vjeçar. Ai prezantohej si lidhje e personave... »

FIFA dënon Hungarinë për racizëm, ndaj Shqipërisë luhet pa tifozë në Budapest

Një lajm fantastik për Shqipërinë. Kuqezinjtë do të luajnë ndaj Hungarisë pa tifozë në “Puskas Arena” në një ambient shumë... »