HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 102 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 102

SHBA i dorëzon çmim Vlerësimi drejtorit të Anti Terrorizmit, Nano

Postii nga ambasada amerikane: “Më 17 gusht, Ambasadorja Yuri Kim dorëzoi një Çmim Vlerësimi për Gledis Nano, Drejtor i Anti-Terrorizmit... »

Rama për afganët: U detyrohemi miqve tanë në nevojë

Kryeministri Edi Rama postoi në tuiter: “Është shqetësuese të lexosh se Shqipëria po strehon afganët vetëm sepse na e kërkoi... »

Arrestohen në Gjermani dhe në Francë dy ish-truprojet e Saimir Tahirit

Janë arrestuar dy truprojet e ish ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri të shpallur në kërkim ndërkombëtar. Hekuran Marku u arrestua... »

Ushtria do të presë dhe transportojë afganët në Shqipëri

Ndonëse nuk ka ende saktësi të numrit të të ardhurve, afganët mund të jenë rreth 350, kurse mjediset e strehimit... »

Sa ka Kosova kapacitete për të pranuar refugjatë?

Prishtinë, 17 gusht 2021 – Institucionet e Kosovës thanë se janë duke bërë përgatitjet e duhura logjistike e teknike, por... »

Evakuohen nga Kabuli rreth 60 shtetas të Maqedonisë së Veriut

Shkup, 17 gusht 2021 – Rreth gjashtëdhjetë shtetas të Maqedonisë së Veriut që ndodheshin me punë në Afganistan janë evakuuar... »

Stoltenberg: NATO nuk do të lejojë që Afganistani të bëhet strehë për terroristët

Bruksel, 17 gusht 2021 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar talibanët se aleanca nuk do të... »

Talibanët duan të ulin tensionet në Afganistan

Kabul, 17 gusht 2021 – Raportimet nga kryeqyteti afgan, Kabuli, flasin për një situatë më të qetë, krahasuar me një... »

Kosovë: Edhe 5 viktima dhe 1.765 të sëmurë nga COVID-19

Prishtinë, 17 gusht 2021 – Ministria e Shëndetësisë e Kosovës njoftoi të martën se gjatë 24orëve të fundit janë regjistruar... »

Udhëzim për fillimin e vitit të ri shkollor parauniversitar

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi:   Sot firmosa Udhëzimin për vitin e ri shkollor 2021-2022 në sistemin parauniversitar,... »

Gjermania: Jemi në dijeni për Open Balkan, mbështesim Planin e Veprimit të Tregut të Përbashkët Rajonal

Marrëveshjet e Planit të Veprimit për Tregun e Përbashkët Rajonal, janë miratuar në parim nga të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor... »

Turqia nis ndërtimin e një muri për të ndaluar fluksin e afganëve

Ankara, 17 gusht 2021 – Turqia ka nisur ndërtimin e një muri përgjatë vijës kufitare me Iranin, për të parandaluar... »

Posteri i Goran Bregoviqit lyhet me të zezë në rrugët e Tiranës

Këngëtari i njohur Goran Bregoviç që rrjedh nga një përzierje nacionalitetesh të ish-Jugosllavisë do të performojë në Festivalin e Birrës... »

Greqia druan nga ndonjë dyndje e migrantëve afganë

Athinë / Kabul, 17 gusht 2021 – Greqia nuk dëshiron të bëhet portë hyrëse në Bashkimin Evropian për afganët që... »

Peleshi: Uroj të kthehet shpejt shtetasja shqiptare e mbetur në Afganistan (zë)

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi theksoi se ka besim që “do të jetë një operacion që do të ekzekutohet me... »

Mbaron takimi për afganët i amb. së SHBA-së, Kim me MJ, Xhaçka (video)

Ministrja e Jashtme, Olta Xhaçka priti ambasadoren e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Juri Kim Knid Ndrenika https://wetransfer.com/downloads/9b345964d284bac1e833aa5bdf9664bf20210817104924/045f92a0e5feda00f5461d5299fa78cc20210817105008/070ebc Tirana dhe... »

Qeveria e Kosovës miraton vendimin për strehimin e afganëve

Qeveria e Kosovës të hënën në mbrëmje (16 gusht) ka miratuar kërkesën e Ministrisë së Punëve të Brendshme, për dhënien... »

Takim urgjent për afganët mes MJ Xhaçka dhe ambasadores amerikane Kim

Zyrtarët theksuan se do të vazhdojnë në orët e ardhshme komunikimin me median si përherë rregullisht për çdo info Knid... »

Sekuestrohen 262 kg kanabis në Vlorë

Policia e Vlorës ka sekuestruar 262 kilogram lëndë e dyshuar narkotike kanabis. Pas finalizmit të operacionit të koduar “Çairet” u... »

Kurti: Kemi një muaj kontakte me SHBA në përgatitje për strehimin e afganëve

Kryeministri Albin Kurti, tha se një muaj që janë duke u përgatitur për strehimin e një grupi të shtetasve nga... »

E mrekullueshme Contessa Entelina-Kundisa arbëreshe!

Prej dekadash jam një kërkuese shkencore për qendrën etnografike, gjuhësore dhe kulturore “Gjergj Kastrioti Skenderbe”, si edhe bashkëpunuese për pasurimin... »

Mbërrijnë në Rinas 44460 vaksina “Pfizer”

Mesazhi nga kryeministri Edi Rama: 44,460 doza të vaksinës Pfizer kanë mbërritur në Aeroportin “Nënë Tereza”👉duke e çuar në 1,845,660... »

Cikalleshi e nis aty ku e la, menjëherë gol në fillimin e ligës turke

Në këtë takim në fushë si titullar ishte edhe mesfushori tjetër shqiptar, Endri Çekiçi, i cili u zëvendësua vetëm në... »

Rikthehet shqetësimi i zjarreve në Shqipëri

Autoritetet në Shqipëri thonë se zjarrvënia e qëllimshme apo nga pakujdesia ka rikthyer shqetësimin serioz për gjendjen e zjarreve në... »

Guterres: Bota të bashkohet përballë kërcënimit në Afganistan

Nju Jork, 16 gusht 2021 – Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterres i bëri thirrje botës të... »

Khaled Hosseini: Jam shumë i shqetësuar për Afganistanin

Uashington, 16 gusht 2021 – Shkrimtari afgano-amerikan Khaled Hosseini ka shprehur shqetësimin e tij të thellë për situatën e krijuar... »

Blinken: Na ka befasuar shpejtësia e përparimit të talibanëve

Uashington, 16 gusht 2021 – Administrata e Presidentit amerikan Joe Biden u është përgjigjur kritikave lidhur me tërheqjen e forcave... »

Ministria e Jashtme e Kosovës: Jemi në kontakt me tre kosovarë në Afganistan

Prishtinë,16 korrik 2021 – Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës thotë se është në kontakt me tre shtetas të... »

Maqedonia e Veriut përgatitet për pranimin e afganëve

Shkup, 16 gusht 2021 – Maqedonia e Veriut po bashkëpunon me autoritetet amerikane dhe ato të Aleancës Veri-atlantike (NATO) për... »

Vaksinimi – kusht për të hyrë në Maqedoninë e Veriut

Shkup,16 gusht 2021 – Në Maqedoninë e Veriut nga dita e hënë kanë hyrë në fuqi masat e reja shtrënguese... »