HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 103 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 103

Axhami: Shqipëria ende nuk ka vendosur standardet e demokracisë

Uashington, 15 qershor 2022 – Kryetari i Partisë Lëvizja e Legalitetit, Shpëtim Axhami, ndodhet në Uashington me rastin e hapjes... »

Meta kundër hartës së re gjyqësore, kërkon rishikimin e saj

Tiranë, 15 qershor 2022 – Në Shqipëri, presidenti Ilir Meta është shprehur me tone kritike ndaj hartës së re gjyqësore... »

Vuçiq: Njohja reciproke mes Serbisë dhe Kosovës është dëshirë e BE-së, jo e Serbisë

Beograd, 15 qershor 2022 – Të mërkurën, më 15 qershor, presidenti serb Aleksandar Vuçiq deklaroi se njohja reciproke e Serbisë... »

Biden njofton për 1 miliard dollarë më shumë ndihmë për Ukrainën

Uashington, 15 qershor 2022 – Presidenti Joe Biden njoftoi të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë një ndihmë... »

Macron: “Do të bëjmë gjithçka për të ndaluar makinerinë ruse të luftës”

Bukuresht, 15 qershor 2022 – Presidenti francez Emmanuel Macron mbajti një qëndrim më të ashpër ndaj Rusisë të mërkurën, duke... »

Ish sekretarët e NATO-s kërkojnë më shumë mbështetje për Ukrainën

Bruksel, 15 qershor 2022 – Ish Sekretarët e Përgjithshëm të NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, Lordi George Robertson, Jaap de Hoop... »

Ambasadori Ferit Hoxha u përgjigjet akuzave të Ambasadorit të Rusisë

Mos e përmend Ramush Haradinajn se ai nuk u fsheh, la postin e kryeministrit, dhe shkoi vetë në Hagë kur... »

Kosovë: Çmime rekorde të naftës, qeveria kundër uljes së akcizës

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Për shkak të rritjes së çmimeve të karburanteve, naftëtarët, partitë opozitare dhe njohësit e ekonomisë... »

Glauk Konjufca do t’i vizitojë ish-drejtuesit e UÇK-së në Hagë

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, do të realizojë të premten, më 17 qershor,... »

Shqipëri: Avokatët kundër hartës së re gjyqësore, do t’i bojkotojnë seancat 4 ditëshe

Tiranë, 13 qershor 2022 – Në Shqipëri, Dhoma e Avokatisë njoftoi sot se për katër ditë me radhë, duke nisur... »

Lumi Vjosa dhe degët e tij drejt shpalljes Park Kombëtar

Tiranë, 13 qershor 2022 – Shqipëria ka nisur procedurat për të përfshirë lumin Vjosa dhe degët e tij në kategorinë... »

PDK e AAK kërkojnë sërish tërheqjen e Projektligjit për Pagën Minimale

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), kanë bërë sërish... »

Ambasadori Hill: Serbia duhet të përcaktohet për të ardhmen e saj

Beograd, 13 qershor 2022 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill, më 13 qershor, deklaroi... »

Zelenskyy: Ukraina ka nevojë për sisteme raketore moderne

Kiev, 13 qershor 2022 – Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy tha se forcat ukrainase dhe ato ruse po luftojnë për... »

Izraeli u bën thirrje shtetasve të vet të shmangin Stambollin

Jerusalem, 13 qershor 2022 – Izraeli u ka bërë thirrje shtetasve të tij, të hënën, që të shmangin Stambollin ose... »

Ish-kryeministri rus paralajmëron: Fitorja e Rusisë në Ukrainë e rrezikon Baltikun

Moskë, 13 qershor 2022 – Mikhail Kasyanov, kryeministri i parë i Rusisë nën udhëheqjen e Vladimir Putinit, ka paralajmëruar se... »

Amnesty International e akuzon Rusinë për krime lufte në Kharkiv

Kiev, 13 qershor 2022 – Amnesty International akuzoi të hënën Rusinë për krime lufte në Ukrainë, duke thënë se sulmet... »

Osmani në Samitin e SEECP-së: Bashkë kundër tendencave destabilizuese në rajon

Selanik, 11 qershor 2022 – Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e krerëve të shteteve të Evropës... »

Vuçiq tha se me KEDS-in është arritur marrëveshje për energjinë në pjesën veriore të Kosovës

Beograd, 11 qershor 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi më 10 qershor se marrëveshja me Kosovën për energjinë... »

Ursula von der Leyen në vizitë të papritur në Kiev

Kiev, 11 qershor 2022 – Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, bëri të shtunën një vizitë të papritur... »

Polonia e kritikon Gjermaninë se nuk po ia dorëzon tanket e premtuara

Varshavë, 11 qershor 2022 – Një zyrtar i lartë polak ka akuzuar qeverinë gjermane se ka treguar mungesë angazhimi kur... »

Presidenti luftëhapës Putin uron të zgjedhurin Bajram Begaj

Bajram Begaj është i teti president emëror dhe i nënti në radhë pas rrëzimit të diktaturës si dhe i 11-i... »

Vasili: Albini dhe Vjosa janë në anën e drejtë të historisë, kurse turpi Rama për “Ballkanin e Hapur”

“Eshte mjerim te shohesh kryeministrin e Shqiperise te vendoset ne anen me te erret te historise dhe kunder cdo principi”-shkruan... »

Osmani: Kosova, e bekuar për mbështetjen e kancelarit Scholz dhe miqësinë me Gjermaninë

Selanik, 10 qershor 2022 – Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, të premten në mbrëmje, në Selanik, ka marrë pjesë në... »

Renata Alt: Vuçiq na paska mashtruar, BE të ndërpresënegociatat me Serbinë

Berlin, 10 qershor 2022 – Kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut dhe Ndihmë Humanitare në Bundestagun gjerman, deputetja... »

Vetoja bullgare ngadalëson reformat në Maqedoninë e Veriut

Shkup, 10 qershor 2022 – Vazhdimi i vetos bullgare, që i pamundëson Maqedonisë së Veriut nisjen e negociatave me Bashkimin... »

Franca dëshiron që Ukraina ta fitojë luftën dhe të ruajë integritetin e saj territorial

Paris, 10 qershor 2022 – Franca nuk është e gatshme të bëjë lëshime ndaj Rusisë dhe dëshiron që Ukraina ta... »

Turqia ashpërson qëndrimin kundër anëtarësimit të Suedisë dhe Finlandës në NATO

Ankara, 10 qershor 2022 – Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, po e ashpërson pozicionin e tij kundër anëtarësimit të... »

Gjykimi i rastit “Toka”: Azem Syla e të tjerët deklarohen të pafajshëm

Prishtinë, 10 qershor 2022 – Në Gjykatën Themelore në Prishtinë të premten u zhvillua seanca gjyqësore lidhur me rastin “Toka”... »

Vuçiq: Askush nga BE nuk ka thënë si Schoolz se Serbia duhet ta njohë Kosovën

Beograd, 10 qershor 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se kancelari gjerman, Olaf Scholz, është i pari... »