HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 104 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 104

Shqiptaro-amerikanët e Kryqit të Kuq në Shqipërinë e viteve 1900

Dokumentet e kohës tregojnë për praninë e Kryqit të Kuq dhe të Gjysmëhënës së Kuqe që në vitet 1914 në... »

Abazoviq: Pajtim, hiqni kufijtë nga mendja, rinia e fut Ballkanin në BE

Zëvendëskryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviq vuri në dukje se detyra kryesore e Malit të Zi në periudhën e... »

Ndryshimi i plotë i sekretarëve në PS

Kryeministri Edi Rama ka bërë të ditur se sekretariati i Partisë Socialiste ka ndryshuar tërësisht. Në krye të tij është... »

Hetuesit vihen në lëvizje pas informacioneve se Çekajn dhe Pjetrin i priste një makinë jashtë burgut për arratisjen

Detaje të reja kanë dalë në dritë nga tentativa e arratisjes në burgun 313 rreth një muaj më parë, ku... »

SHBA: Vazhdojmë mbështetjen e reformës në Drejtësi

Postimi i Ambasadës amerikane në Tiranë:     | Ambasada e SHBA në Tiranë priti me kënaqësi një tryezë diskutimi... »

Ja 11-të djelmoshët që do të përballen me polakët në Varshavë

Trajneri Edy Reja kërkoi skuadër tepër kompakte dhe shumë të organizuar për të përballuar një Poloni me yje e gjithashtu... »

Sot në 20:45 lokale Kombëtarja kuq e zi sfidon Poloninë vendase

Kombëtarja shqiptare i ka dhënë fund sot përgatitjeve në fushë për ndeshjen e 2 shtatorit ndaj Polonisë, një nga sfidat... »

Etilda Gjonaj: Për 4 vjet dhashë maksimumin, Manja do t’i çojë përpara rezultatet

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj: “Kryeministri e ka parë të dobishme lëvizjen për mandatin e tretë. Emrat e rinj besoj... »

Basha: Qeveria e re me bedelë të vjetër nuk gënjen dot për masakrën zgjedhore

Reagimi në fejsbuk i kryetarit demokrat opozitar Lulzim Basha për qeverinë e re socialiste: “Shkatërruesi i bashkëjetesës demokratike, ortaku i... »

Ish-diplomati serb: SHBA s’do të insistojë në zbatimin e Marrëveshjes së Uashingtonit

Beograd, 2 shtator 2021 – Ish-diplomati serb, Zoran Milivojeviq, ka thënë se fati i Marrëveshjes së Ëashingtonit është në duart... »

KM Edi Rama në Asamblenë e PS-së në prag të shpalljes së qeverisë së re (live)

Kryeministri Edi Rama https://www.facebook.com/edirama.al/videos/396974135400275/ Rama:” Përmirësimet kanë qenë gjithnjë të pamjaftueshme dhe fatkeqësisht rezultatet janë në lartësinë e duhur, janë... »

Biden: SHBA e mbështet Ukrainën kundër agresionit rus

Uashington, 2 shtator 2021 – Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Joe Biden, siguroi homologun ukrainas, Volodymyr Zelenskiy, se SHBA-ja qëndron... »

OBSH e cilëson shqetësues një variant të ri të COVID-19

Nju Jork, 2 shtator 2021 – Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) e ka caktuar një lloj të ri të COVID-19,... »

Gjeneral Milley: SHBA mund të bashkërendojë veprimet me talebanët kundër ISIS-it

Uashington, 2 shtator 2021 – Shefi i Shtatmadhorisë Amerikane, gjenerali Mark Milley, tha të mërkurën se ekzistojnë “mundësitë” që Shtetet... »

Afganët zhvendosen nga qyteti “Studenti”, në Shëngjin të Lezhës

Janë larguar këtë pasdite nga Qytet Studenti afganët e strehuar aty pak ditë më parë. Rreth 300 shtetasit afganë janë... »

MSH: 982 raste të reja dhe 3 viktima nga Koronavirusi në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt... »

Presidentja Osmani prezanton në Zvicër potencialin ekonomik të Kosovës

Interlaken  (Zvicër), 1 shtator 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka marrë pjesë në Forumin Ekonomik të Zvicrës.  Para... »

Lajçak bisedoi me Kurtin e Vuçiqin për hapat e ardhshëm të dialogut

Bled (Slloveni), 1 shtator 2021 – Përfaqësuesi i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, është takuar të mërkurën me... »

Kosova heq nga përdorimi mbi 133.000 vaksina AstraZeneca

Prishtinë, 1 shtator 2021 – Ministri i Shëndetësisë i Kosovës, Arben Vitia, njoftoi të mërkurën se 133,234 doza të vaksinës... »

Vuçiq i godet kritikët dhe kundërshtarët e nismës “Open Balkan”

Bled (Slloveni) 1 shtator 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i ka goditur kritikët dhe kundërshtarët e iniciativës “Open... »

Vuçiq: Serbia do t’i kundërpërgjigjet ofensivës diplomatike të Kosovës

Bled (Slloveni), 1 shtator 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se ka informacione se më 4 shtator... »

Kosova do të nisë lobimin për njohje të reja

Prishtinë, 1 shtator 2021 – Ministrina e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Kosovës ka thënë se janë duke u... »

I dënuar për narkotrafik nga gjykata në Miçigan kapet në bashkëpunim me DEA-n

Lëvizjet e këtij shtetasi të huaj në territorin e Shqipërisë u shoqëruan me një punë të mirëfilltë hetimore dhe kërkimore... »

Kombëtarja e Shqiptarëve vazhdon përgatitjet përpara Polonisë

Në ditën e tretë të grumbullimit në Varshavë, Kombëtarja shqiptare ka zhvilluar seancën e radhës stërvitore. Në Varshavë, në ditën... »

Presidenti thërret Kuvendin e ri më 10 shtator

Dekreti thotë se të 140 deputetët duhet të jenë në slalë në datën 10 shtator në orën 10:00 për seancën... »

Operacion kundër narkotrafikut Spanjë-Shqipëri-Gjermani, 107 të arrestuar

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu në konferencë për median me kolegët spanjollë tha se goditja kundër... »

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë njofton për terminet për viza pune

Prishtinë, 1 shtator 2021 – Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka njoftuar se lista e pritjes për termine për viza... »

Gazetarja afgane në Kabul: Plane të rrënuara, ëndrra të shkatërruara

Rahila Elena është një nga gratë e pakta gazetare në Kabul që vazhdon të punojë, edhe pse grupi taliban mori... »

Afgano-amerikanët, të shqetësuar për familjet e tyre në Afganistan

Uashington, 1 shtator 2021 – Ndërsa talebanët forcojnë kontrollin e tyre në Afganistan, ata janë zotuar se do të mbrojnë... »

Ja masat e reja kundër COVID-19 që hynë në fuqi më 1 shtator në Shqipëri

Masat i vendosi Komiteti Teknik i Ekspertëve: – Duke filluar nga data 1 Shtator, ora policore nga 24:00 deri në... »