HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 106 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 106

Sylejmani Selimi: Normal që Albin Kurti ka qenë në UÇK

Ish-komandanti i përgjithshëm i UÇK-së Sylejman Selimi e ka dhënë përgjigjen e pyetjes që e parashtroi kryeministri Albin Kurti për... »

Nikolla: Nuk kemi kohë për të humbur, Kosova dhe Shqipëria duhet të fillojnë bashkërendimin për rezultate të prekshme

Kryetarja e Kuvendit të Shqipërisë, Lindita Nikolla, tha gjatë konferencës për shtyp me homologun e saj në Kosovë, Glauk Konjufca,... »

Meta kërkon uljen e tensioneve Kosovë-Serbi

Për presidentin Meta, ruajtja e sovranitetit shtetëror dhe e integritetit të Kosovës është njëherit baza e ndërtimit të marrëdhënieve të... »

Mesiq: Beogradi nuk po çlirohet nga ideja për Serbinë e Madhe

Zagreb, 22 shtator 2021 – Stjepan Mesiq, ish-president i Kroacisë, ka thënë se Serbia nuk ka hequr ende dorë nga... »

Shqipërinë e vizituan këtë verë Ivanka Trump dhe sheiku i PSG

Vajza e ish-Presidentit të SHBA-ve, Donald Trump, ka vizituar Shqipërinë në muajin korrik Lajmin e zbuloi Auron Tare që publikoi... »

Ristani: Basha marrëdhënie direkte me Ramën, PD me të nuk vjen kurrë në pushtet

Ish sekretari i Përgjithshëm i PD-së Arben Ristani bën akuzën e fortë ndaj kreut demokrat Lulzim Basha. Ai thotë se... »

Berisha: Rama e ka rrethuar Kosovën me armiq

Ish-kryeministri Sali Berisha teksa i është përgjigjur pyetjes së një qytetari nga Kosova është kthyer pas në vite  ku në... »

Xhaçka në OKB: Krenare për përkushtimin ndaj multilateralizmit dhe zgjidhjes paqësore të konflikteve

Ministrja e Jashtme e Shqipërisë, Olta Xhaçka foli në Sesionin e 76-të të Asamblesë së Përgjithshme në OKB. Në ditën... »

7 vjet nga vdekja e “Donikës” së filmit “Skënderbeu”, aktores Besa Imami

Aktorja e njohur e skenës shqiptare Besa Imami  si sot më 21 shtator 2014 u nda nga jeta pas një... »

KM Kurti: Liria e lëvizjes s’do të shkelet nga Kosova, reciprociteti i targave s’është provokues apo diskriminues

Postimi në tuiter nga kryeministri Albin Kurti: Kreu i Qeverisë Albin Kurti, ka folur serish rreth vendosjes së reciprocitetit ndaj... »

Basha: Qëndrimet e Beogradit, zbulojnë qëllimet e Vuçiçit dhe iniciativës së Novi Sadit

Reagimi në tuiter i kryetarit demokrat opozitar Lulzim Basha: “Gjuha kërcënuese e Beogradit i përket një të shkuare që askush... »

Befason Papa Françesku: Disa njerëz donin të më shihnin të vdekur

Papa Françesku ka bërë një rrëfim të rrallë duke befasuar jo pak me deklaratat e forta. Sipas Reuters ai tha... »

Lajçak bën thirrje për shtensionim të situatës në veri të Kosovës

Beograd, 21 shtator 2021 – Përfaqësuesi i posaçëm i Bashkimit Evropian në dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, shprehu shqetësimin për situatën... »

Vuçiq: E kam refuzuar propozimin e QUINT-it për “zgjidhje kompromisi”

Beograd, 21 shtator 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se Serbia kërkon “tërheqjen e të gjitha forcave... »

Grenell: Biden nuk e ka përparësi të partnerizohet me Ballkanin

Richard Grenell, ish-i dërguari i posaçëm i ish-presidentit amerikan Donald Trump për dialogun Kosovë-Serbi ka reaguar mbi fjalimin e mbajtur... »

LSI: Rama ka frikë t’i kundërpërgjigjet Serbisë, barazia nuk dialogohet, por zbatohet

Nënkryetari i LSI Petrit Vasili i është kundërpërgjigjur kryeministrit Edi Rama mbi solidarizimin ndaj Kosovës për reciprocitetin e targave me... »

Berisha nis takimin në “Foltore” në Fier (live)

https://www.oranews.tv/live/ Sali Berisha ka mbërritur në qytetin e Fierit i rrethuar nga mbështetës të tij demokratë. Ai është pritur veçanërisht... »

PD: Rama fajëson Kosovën si burim konflikti për reciprocitetin për targat

Postim në facebook nga ish-ministri i Jashtëm dhe ish-zëvendëskryeministri Tritran Shehu, deputet demokrat opozitar: Rama, “rrufe pritese” per Vucic ndaj... »

Policia arrestoi një 34-vjeçar në Tiranë për kanosje për dhënie pasurie

Policia e Tiranës, ka finalizuar operacionin e koduar “Pindesing” ku është prangosur një 34-vjeçar. Ai prezantohej si lidhje e personave... »

FIFA dënon Hungarinë për racizëm, ndaj Shqipërisë luhet pa tifozë në Budapest

Një lajm fantastik për Shqipërinë. Kuqezinjtë do të luajnë ndaj Hungarisë pa tifozë në “Puskas Arena” në një ambient shumë... »

Nishani: Ndryshimi në PD fillon me largimin e Bashës, me të opozita po shkon drejt asgjësimit

Ish-presidenti Bujar Nishani u shpreh se opozita ka degraduar shumë më shumë sesa ka shpresë shoqëria për të krijuar një... »

Abazoviq bisedoi me Gjeloshajn, Nimanbegun, Gjekën dhe Ibrahimoviqin

Zëvendes Kryeministri i Malit të Zi, njëheri edhe lideri i Lëvizjes Qytetare URA, Dritan Abazoviq, u takua sot me përfaqësuesit... »

7 viktima dhe 872 raste të reja me COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të... »

Kryekuvendari Konjufca priti ministren Spiropali

Kryetari i Kuvendit të Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca, ka pritur sot në takim Ministren e Shtetit për Marrëdhëniet me... »

Rama: Kosova ka të drejtë për targat, të shmanget ndodhia si me tarifën 100%

Postimi në tuiter nga kryeministri Edi Rama “Kosova e ngre problemin me plot të drejtë. Tani që problemi të zgjidhet... »

Pecorelli e inskenoi “vrasjen” e tij, nxori eshtra nga varret dhe ua dha flakën në veturë

Biznesmeni Davide Pecorelli, i cili dyshohej se ishte “i vdekur” ose “i zhdukur në malësinë e thellë të Pukës, para... »

Ja çfarë ndalohet me rregullat e reja për punonjësit e burgjeve

URDHËR Nr. 519, datë 8.9.2021. PËR MIRATIMIN E RREGULLORES SË DISIPLINËS PËR POLICINË E BURGJEVENë mbështetje të nenit 102, pika... »

Xhaçka me amb.SHBA në OKB: Shqipëria, partner dhe aleat i vyer, vlerësim për afganët

Gjatë qëndrimit të saj në Nju Jork, Ministrja për Evropën dhe Punët e Jashtme, Olta Xhaçka, zhvilloi një takim me... »

Berisha në “Foltore” në Fier, Basha dje takoi kryetarin e degës, Luan Baçi

Ish-kryeministri Sali Berisha do të zhvendosë sot “Foltoren për një Parti Demokratike më të bashkuar, më të fortë, më të... »

Osmani: BE-ja t’i bëjë presion Serbisë që t’i ndalë provokimet ndaj Kosovës

Nju Jork, 21 shtator 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani. ka thënë se reciprociteti me Serbinë për target e... »