HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 107 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 107

Drejtuesit e Listës Serbe shkojnë bashkërisht në vendvotime

Prishtinë, 17 tetor 2021 – Drejtues të Listës Serbe janë parë duke shkuar bashkërisht për të votuar për kryetar dhe... »

Liderët e Kosovës u bëjnë thirrje qytetarëve të narrin pjesë në zgjedhje

Prishtinë, 17 tetor 2021 – Krerët e shtetit të Kosovës u kanë bërë thirrje qytetarëve me të drejtë vote që... »

Protestë para Ambasadës së Shqipërisë në Beograd me thirrje fyese ndaj kombit shqiptar

Forca të shumta policore nuk i lejuan djathtistët t’i afroheshin Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Beograd, ku u përpoqën... »

Zgjedhjet vendore në RMV, Fejzi Hajdari dhe Roland Amzai kritik me Tiranën e Prishtinën

Maqedonia e Veriut voton të dielën për zgjedhjen e kryetarëve të 80 komunave dhe këshillave komunalë, si dhe kryetarin e... »

COVID-19 shkakton 3 viktima dhe 428 raste të reja në 24 orët e fundit në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të... »

Ndërroi jetë nga COVID-19 gazetari Artjan Tepelena

Lajmin për ndarjen nga jeta të gazetarit Artjan Tepelena 58 vjeç e dha vëllai i tij Ilir Tepelena, ambasador i... »

Njoftohet ambasada për 4 turistët rusë të vdekur në saunan e hotelit në Kavajë

Katër shtetas rusë, që kishin ardhur në Shqipëri për turizëm janë gjetur të vdekur në ambientet e saunës të një... »

“Der Standard”: “Me sa duket, Borrellit po ia shkruan Beogradi postimet në Twitter”

Vjenë, 15 tetor 2021 – Gazeta autoritative austriake “Der Standard”, në një koment për zhvillimet e fundit në Kosovë, ka... »

Kosova e gatshme për zgjedhjet e 17 tetorit

Prishtinë, 15 tetor 2021 – Komisioni Qendror i Zgjedhjeve (KQZ), Policia e Kosovës dhe Prokuroria e Shtetit kanë bërë të... »

Zgjedhjet e së dielës – test për fuqinë e partive politike në Kosovë

Prishtinë, 15 tetor 2021 – Të dielën, më 17 tetor, qytetarët e Kosovës do të zgjedhin kryetarët e 38 komunave... »

Të arrestuarve në veri u caktohet nga një muaj paraburgim

Prishtinë, 15 tetor 2021 – Gjykata Themelore në Prishtinë ua caktoi masën e paraburgimit prej një muaji pesë të pandehurve... »

Kajari: KFOR-i është misioni më i suksesshëm i NATO-s

Prishtinë, 15 tetor 2021 – Gjeneral-majori i ushtrisë hungareze Ferenc Kajari e pranoi të premten detyrën e komandantit të KFOR-it... »

Christopher Hill emërohet për ambasador të SHBA-së në Serbi

Uashington, 15 tetor 2021 – Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, e ka nominuar Christopher Hillin për ambasador në Serbi. Hill... »

54,000 dollarë për një kopje libri të firmosur nga Donald Trump

Një libër të cilin ish-presidenti Donald Trump ia kishte dhuruar mikut të tij Rudy Giuliani, sapo është shitur në ankand... »

Kuvendi i Shqipërisë miratoi hetimet për zgjedhjet, i rrëzoi ato mbi çështjen “Beccheti”

Tiranë, 14 tetor 2021 – Kuvendi miratoi me 123 vota pro dhe asnjë vote kundër kërkesën e opozitës për ngritjen... »

Ultimatumit 100-ditor të Ramës ndaj policisë i vjen fundi pa rezultate

Policia e Shtetit e ka mbyllur me bilanc negativ ultimatumin 100 ditësh të vendosur nga kryeministri Edi Rama më datën... »

Ja debatet Rama-Basha në Kuvend

Përplasjet në PD, Basha-Ramës: Bën mirë që i ndjek me kërshëri, shiko deri në fund se kushdo që vë interesat... »

Kom. i Venecias: GJK nuk ka kompetencë shqyrtimin e dekretit për anullimin e vendoreve të 30 qershorit 2019

Gjykata Kushtetuese shqiptare nuk ka kompetencë për të shqyrtuar vlefshmërinë e zgjedhjeve vendore: në këtë për-fundim kanë arritur ekspertët e... »

Raportohet shpërthimi i shashkës në ambasadën e Shqipërisë në Beograd

Në Tiranë u raportua për shpërthimin e bombës-shashkë në ambasadën e Shqipërisë në Beograd. Deri tani nuk janë raportuar persona... »

Presidenti Meta: Dialogu Kosovë-Serbi me rëndësi për krejt rajonin

Presidenti Ilir Meta e sheh dialogun Kosovë-Serbi, si udha drejt njohjes së ndërsjellë Knid Ndrenika Presidenti Ilir Meta tha në... »

Ministri Mehaj takohet me të dërguarin e DASH për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar

Uashington, 14 tetor 2021 – Ministria e Mbrotjes e Republikës së Kosovës njofton se ministry Armend Mehaj, i gjendet në... »

Çfarë synoi Serbia me organizimin e samitit të të Painkuadruarve në Beograd?

Beograd, 14 tetor 2021 – Të martën në Beograd i përfundoi punimet Konferenca e vendeve anëtare të Lëvizjes së të... »

Serbët paralajmërojnë protestë para ambasadës së SHBA-së në Beograd

Beograd, 14 tetor 2021 – Disa organizata nacionaliste në Serbi kanë përalajmëruar për të shtunën një protestë para ambasadës së... »

Çka kontrabandohet më së shumti nga Serbia në Kosovë?

Prishtinë, 14 tetor 2021 – Pije, produkte ushqimore, aksesorë të ndryshëm dhe herë pas here duhan, janë disa prej mallrave... »

METUSH KRASNIQI SHPIRTI NJËSUES I REZISTENCËS KOMBËTARE

Në  35-vjetorit e vdekjes Selatin Novosella. “Metush Krasniqi, personalitet integrues i Levizjës Kombëtare”. Prishtinë. 2012.   Shkruan:Ismail Gashi-Sllovia Sot jemi... »

Tensione në pjesën veriore të Kosovës, pas operacionit të policisë kundër kontrabandës

Prishtinë, 13 tetor 2021 – Gjashtë pjesëtarë të policisë së Kosovës dhe një pjesëtar i komunitetit serb janë plagosur të... »

Kurti: Kontrabandën do ta luftojmë e parandalojmë

Prishtinë, 13 tetor 2021 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, tha se aksioni policor kundër kontrabandimit të mallrave, i cili... »

BE-ja kërkon ndaljen e menjëhershme të tensioneve në veri

Bruksel, 13 tetor 2021 – Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, tha... »

Fico: Shkojnë në stadium 22 mijë tifozë, pritet rritje e të infektuarve dhe shtrimeve

Nga Elbasani, një takimi me studente të Elbasanit, drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik Albana Fico foli edhe për masat... »

Ministrja Ibrahimaj: Nuk ka asnjë sinjal për varfërim të xhepave të shqiptarëve, janë rritur pagat

Pas mbledhjes së qeverisë, ministrja e Financave Delina Ibrahimaj u shpreh se ka pasur disa rritje të çmimeve, por theksoi... »