HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 215 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 215

SHBA dhe NATO fillojnë tërheqjen e trupave nga Afganistani

Uashington /Bruksel, 29 prill 2021 – Trupat e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe të NATO-s kanë filluar të tërhiqen... »

Yuri Kim: Prokurorët të intensifikojnë hetimin dhe ndjekjen penale të krimeve zgjedhore

Tiranë, 29 prill 2021 – Ambasadorja e SHBA-së në Shqipëri, Yuri Kim, i është bashkuar thirrjes së Prokurorit të Përgjithshëm,... »

Haradinaj e përshëndet vendimin e Kurtit që të refuzojë takimin e 11 majit

Prishtinë, 29 prill 2021 – Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përshëndetur vendimin e kryeministrit Albin Kurti, për mospjesëmarrje në... »

Çela kërkon hetime intensive lidhur me procedimet për “krime zgjedhore”

Tiranë, 29 prill 2021 – Prokurori i Përgjithshëm i Shqipërisë, Olsian Çela, u ka dërguar qarkore të gjitha prokurorive të... »

PD: Çdo ditë po dalin në pah fakte dhe dëshmi për masakrën zgjedhore

Tiranë, 29 prill 2021 – Partia Demokratike deklaroi sot se çdo ditë po dalin në pah fakte, prova dhe dëshmi... »

10 kandidatët më të votuar në Shqipëri, Basha para Ramës

Tiranë, 29 prill 2021 – Vazhdon numërimi i votave preferenciale në rang vendi. Sipas të dhënave të KQZ, sipas votave... »

Lana Morton-Owens: Kosovës i duhet vetting sistematik

Prishtinë, 28 prill 2021 – Lana Morton-Owens, këshilltare e përhershme ligjore në Departamentin amerikan të Drejtësisë, tha se pajtohet që... »

Në Shqipëri, sekuestrohen pasuritë e tre ish-gjyqtarëve të lartë

Tiranë, 28 prill 2021 – Në Shqipëri, Prokuroria e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, (SPAK), njoftoi sot se,... »

Vuçiq: As mos ëndërroni që Serbia do ta njohë Kosovën

Novi Sad, 28 prill 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha të mërkurën se autoritetet në Prishtinë as nuk... »

Ministria e jashtme gjermane: Gjermania nuk ka të bëjë me “non-paper”

Berlin, 28 prill 2021 – Ministria e Punëve të Jashtme të Gjermanisë ka reaguar ndaj raportimeve që e implikojnë Gjermaninë... »

Osmani: Serbia është burimi i “non-papers” me ide destabilizuese

Prishtinë, 28 prill 2021 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, thotë se Serbia është burim i dokumenteve “non-paper” për Ballkanin... »

Freedom House: Shqipëria shënon rënie të nivelit të demokracisë

Uashington, 28 prill 2021 – Shqipëria ka shënuar rënie të nvelit të demokracisë gjatë vitit 2020. Në raportin e organizatës... »

Freedom House: Kosova shënon kthim prapa në demokraci

Uashington, 28 prill 2021 – Organizata ndërkombëtare “FreedomHose”,e cila merret me kërkimepër shkallën e demokracisë, lirisë politikedhe të drejta të... »

Serwer e Willson bëjnë thirrje për vazhdimin e reformave dhe forcimin e institucioneve në Shqipëri

Uashington, 27 prill 2021 – Dy analistë amerikanë thonë se forcat politike në Shqipëri duhet të pranojnë rezultatin e zgjedhjeve... »

Kadilli kërkon dorëheqjen e Bashës, synon drejtimin e PD-së

Tiranë, 27 prill 2021 – Në Shqipëri, me konfirmimin e humbjes së zgjedhjeve parlamentare që u mbajtën të dielën, brenda... »

Gjermania dhe Franca e quajnë të rremë “non-paper-in” për marrëveshjen Kosovë – Serbi

Prishtinë, 27 prill 2021 – Gjermania dhe Franca i kanë përgënjeshtruar raportimet se këto dy vende janë hartuese të dokumentit... »

“Koha” publikon një “non-paper” për marrëveshjen finale mes Kosovës e Serbisë

Prishtinë, 27 prill 2021 – Në kohën e intensifikimit të përpjekjeve për vazhdimin e dialogut midis Kosovës e Serbisë, në... »

SHBA mbështet dialogun Kosovë-Serbi, Kosnett tregon çka biseduan me Kurtin dhe Palmerin

Prishtinë, 27 prill 2021 – Ambasadori i SHBA’së në Prishtinë, Philip Kosnett, përmes një njoftimi në llogarinë e tij zyrtare... »

BB: Ekonomia e Kosovës rikthehet në nivelet e para pandemisë më 2022

Uashington, 27 prill 2021 – Banka Botërore në raportin e publikuar të martën vlerëson se pas një recesioni historik, pritet... »

Gërxhaliu: Gërmimet në Kizhevak do të rinisin më 5 maj

Prishtinë, 27 prill 2021 – Drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore në Prishtinë, Arsim Gërxhaliu, ka thënë se gërmimet për... »

Beogradi ndalon punimet për memorialin e Komandant Lleshit

Beograd / Preshevë, 27 prill 2021 – Ende nuk dihet se cili institucion në Serbi urdhëroi pezullimin e punimeve në... »

Ambasada amerikane në Tiranë: “Numërimi i votave të partive është në përfundim”

Tiranë, 27 prill 2021 – Ambasada e Shteteve të  Bashkuara të Amerikës në Tiranë ka publikuar në Facebook foto të... »

Mal i Zi: Zëvendës-kryeministri Abazoviq kërcënohet me jetë

Podgoricë, 26 prill 2021 – Ministria e Punëve të Brendshme të Malit të Zi ka njoftuar të hënën se ka... »

Godfrey: Kosova, pengesa kyçe për integrimin e Serbisë

Beograd, 26 prill 2021 – Qëndrimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës se normalizimi i raporteve Kosovë-Serbi duhet të përfshijë... »

Kabineti i Kurtit vë në dyshim datën e përmendur për vazhdimin e dialogut me Serbinë

Prishtinë, 26 prill 2021 – Kabineti i Kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, vë në dyshim vazhdimin e dialogut më 11... »

Borrell: Më 11 maj presim vazhdimin e bisedimeve Kosovë – Serbi

Bruksel, 26 prill 2021 – Shefi i politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha të hënën se shpreson... »

SHQIPTARJA E MADHE PATRIOTE, ZONJA LUME M. JUKA

(Në përvjetorin e parë të ndarjes nga jeta). Nga Eduard M. Dilo Një vit më parë ndërroi jetë  Zonja Lume M.... »

“Nomadland” e fiton çmimin “Oscar” për filmin më të mirë

Los Angeles, 26 prill 2021 – Filmi amerikan “Nomadland” i ka fituar tri çmime “Oscar”. Drama e regjisores kineze Chloe... »

Vuçiq pret që dialogu Kosovë – Serbi të vazhdojë në maj

Bruksel, 26 prill 2021 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar se  pret që dialogu Kosovë -Serbi të vazhdojë... »

Rama tregohet i përmbajtur për rezultatin e zgjedhjeve, “Votat janë në kuti”

Tiranë, 25 prill 2021 – Kryetari i Partisë Spcialiste, Edi Rama, u shpreh i përmbajtur lidhur me rezultatet e zgjedhjeve... »