HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 3 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 3

Kurti: Vuçiqi po i ik nënshkrimit të marrëveshjes, ka njohje “de facto”

Ohër, 18 mars 2023 – Edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, konfirmoi të shtunën se si rezultat i takimeve në... »

Vuçiq: Njëfarë marrëveshjeje është arritur

Ohër, 18 mars 2023 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se “njëfarë marrëveshjeje është arritur”. “Jam i kënaqur për... »

Analistët: Pse ka rëndësi nënshkrimi i zbatimit të propozimit evropian?

Prishtinë /Beograd, 18 mars 2023 – Nëse Kosova dhe Serbia nuk e nënshkruajnë aneksin e zbatimit të propozimit evropian për... »

Kovaçevski: Maqedonia e Veriut e mbështet dialogun Kosovë-Serbi

Ohër, 18 mars 2023 – Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, tha se e mbështet dialogun Kosovë-Serbi për normalizimin... »

Trump thotë se pret të arrestohet, bën thirrje për protesta

Nju Jork, 18 mars 2023 – Ish-presidenti amerikan, Donald Trump, ka thënë se pret të arrestohet të martën, bazuar, sipas... »

Putin e vizitoi Krimenë të shtunën, në nëntëvjetorin e aneksimit

Moskë, 18 mars 2023 – Presidenti rus, Vladimir Putin, ka arritur të shtunën në Krime, në një vizitë për të... »

Gjukanoviq synon edhe një mandat të Presidenit të Malit të Zi

Millo Gjukanoviq e ka pasur zakon t’i injorojë kundërshtarët e tij politikë. Për tri dekada me radhë, një gjë e... »

BE-ja do të prezantojë në Ohër një “plan të konsoliduar” për zbatimin e propozimit

Bruksel, 17 mars 2023 – Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, konfirmoi se pala evropiane ka pranuar komente... »

PDK: Propozimi evropian është i pamjaftueshëm

Prishtinë, 17 mars 2023 – Partia më e madhe opozitare në Kosovë, Partia Demokratike e Kosovës (PDK), tha se propozimi... »

Vuçiq në prag të takimit të Ohrit: Do ta ruajmë Serbinë e plotë

Beograd, 17 mars 2023 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se Qeveria në Beograd do të ruajë “Serbinë e... »

Zgjedhjet e jashtëzakonshme në Mal të Zi do të mbahen më 11 qershor

Podgoricë, 17 mars 2023 – Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, shpalli 11 qershorin datë për mbajtjen e zgjedhjeve... »

Borrell: Ndryshimet kushtetuese i hapin rrugë anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në BE

Shkup, 17 mars 2023 – Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se përfshirja e bullgarëve në Kushtetutën... »

Në Shkup kujtohet gazetari e publicisti Qani Mehmedi

Shkup, 17 mars 2023 – Me një pjesë nga simfonia IX e Bethovenit – “Oda e gëzimit” (Hymni i Evropës),... »

Shqipëri: Rama e propozon Vlora Hysenin për drejtore të SHISH-it

Tiranë, 17 mars 2023 – Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se ka propozuar zonjën Vlora Hyseni, ish zëvendës drejtore e... »

Mali i Zi: Presidenti Gjukanoviq e shpërndan parlamentin

Podgoricë, 16 mars 2023 – Presidenti i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq ka shpërndarë parlamentin, duke u hapur rrugën zgjedhjeve... »

Në Shqipëri, arrestohen kryetari dhe 7 zyrtarë të Bashkisë së Bulqizës

Tiranë, 16 mars 2023 – Në Shqipëri, kryetari i Bashkisë së Bulqizës si dhe 7 zyrtarë të tjerë të bashkisë... »

Mali i Zi, në prag të zgjedhjeve të rëndësishme presidenciale 

Podgoricë, 16 mars 2023 – Mali i Zi voton të dielën për presidentin e vendit me shpresën se zgjedhjet do... »

Pentagoni publikon pamjet e incidentit të avionëve luftarakë rusë dhe dronit amerikan

Uashington, 16 mars 2023 – Pentagoni publikoi sot pamjet e incidentit të dy avionëve luftarakë rusë Su-27 me një dron... »

Koreja e Veriut lëshon raketë balistike në prag të takimit Kore e Jugut-Japoni

Seul, 16 mars 2023 – Koreja e Veriut lëshoi një raketë balistike në det midis gadishullit Korean dhe Japonisë të... »

Në Libi zhduken 2.5 tonë uranium natyror

Vjenë, 16 mars 2023 – Rreth 2.5 ton uranium natyror që ndodheshin në një depo në Libi janë zhdukur, tha... »

Rohde: Kjo është marrëveshja më e mirë, tash për tash. Njohja reciproke është faza përfundimtare

Prishtinë, 15 mars 2023 – Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka thënë se Bashkimi Evropian dhe Shtetet e... »

NATO: Koha që Kosova dhe Serbia të bëjnë kompromise

Bruksel, 15 mars 2023 – Zëvendëssekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Mircea Geoana, në një bisedë telefonike me emisarin e BE-së... »

Kurti kërkon mbështetjen e Parlamentit Evropian për anëtarësim në BE

Strasburg, 15 mars 2023 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, u ka kërkuar eurodeputetëve mbështetje për anëtarësimin e Kosovës në... »

Vuçiq: Me Escobarin zhvillova bisedë të hapur dhe korrekte

Beograd, 15 mars 2023 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se ka zhvilluar një “bisedë të hapur dhe korrekte”... »

Ahmetaj ankohet në gjykatë për “shkelje të imunitetit” të tij nga BKH

Dy avokatë të ish-zëvendëskryeministrit Arben Ahmetaj dorëzuan një ankesë në gjykatë, ku kërkojnë shpalljen të paligjshme të kontrollit në banesën... »

Uashingtoni dhe Moska përplasen për rrëzimin e dronit amerikan në Detin e Zi

Shtetet e Bashkuara kanë fajësuar Rusinë për rrëzimin e dronit amerikan të spiunazhit në Detin e Zi dhe kanë paralajmëruar... »

Mbi 100 eurodeputetë kërkojë përjashtimin e Bjellorusisë nga UEFA

Bruksel, 15 mars 2023 – Më shumë se 100 deputetë të Parlamentit Evropian kanë nënshkruar një letër që ia kanë... »

Pse Rusia dhe Ukraina po luftojnë kaq shumë për Bahmutin?

REUTERS Mbi 90 për qind e banorëve janë larguar, shumica e qytetit është nën rrënoja, dhjetëra mijëra persona janë vrarë,... »

“Gandi” i Turqisë – rivali politik më i madh i Erdoganit

Ankara,15 mars 2023 – Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan përballet me atë që analistët thonë se është sfida e tij... »

Rusia vazhdon presionin në Bahmut, Ukraina e vendosur ta mbrojë qytetin

Kiev, 15 mars 2023 – Rusia vazhdoi sulmet e pandërprera në Bahmut, duke synuar objektivat civile, tha ushtria ukrainase më... »