HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 4 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 4

Kosovarët si investitorë të huaj në Kosovë

Prishtinë, 19 qershor 2022 – Flamur Mavraj dhe Burim Hazrolli vijnë nga qytete të ndryshme të Kosovës, por ndajnë fatin... »

Rritet numri i vizitorëve në parqet arkeologjike në Shqipëri

Tiranë, 19 qershor 2022 – Në Parqet Arkeologjike në Shqipëri ka nisur të rritet numri i turistëve pas një periudhe... »

Stoltenberg: Luftimet në Ukrainë mund të zgjasin me vite

Bruksel, 19 qershor 2022 – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka paralajmëruar se lufta në Ukrainë mund të... »

Gjermania përgatitet për reduktimin e përdorimit të gazit rus

Berlin, 19 qershor 2022 – Ministri gjerman i Ekonomisë, Robert Habeck, po përgatit masa të mëtejshme për të frenuar konsumin... »

BE: Reforma në drejtësi të bëhet në përputhje me standardet evropiane

Prishtinë, 18 qershor 2022 – Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë ka inkurajuar Qeverinë e Kosovës që të ndjekë reformën... »

Superjahti i oligarkut rus mbërrin në Havai, pas urdhrit të Uashingtonit për konfiskim

Honolulu, 18 qershor 2022 – Një superjaht i kapur muajin e kaluar në Fixhi, me kërkesë të autoriteteve amerikane, ka... »

Zelensky vizitoi forcat e ushtrisë në vijën e frontit të jugut

Kiev, 18 qershor 2022 – Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, vizitoi rajonin e Mykolaivit, ku u takua me trupat ushtarake... »

Dodik takohet me Putinin në Shën Petersburg

Shën Petersburg, 18 qershor 2022 – Anëtari i presidencës tre-palëshe të Bosnje e Herzegovinës, Milorad Dodik u takua në Shën... »

WB6: Ballkani i Hapur do të konkurrojë negativisht me Procesin e Berlinit

Sarajevë, 17 qershor 2022 – Projekti i Ballkanit të Hapur do të konkurrojë negativisht me Procesin e Berlinit dhe do... »

Komisioni Evropian mbështet anëtarësimin e Ukrainës në BE

Bruksel, 17 qershor 2022 – Komisioni Evropian rekomandoi të premten që Ukrainës t’i jepet statusi i vendit kandidat për në... »

Johnson premton më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën

Kiev, 17 qershor 2022 – Kryeministri britanik, Boris Johnson, është zotuar për të ofruar më shumë ndihmë ushtarake për Ukrainën,... »

Trump ushtroi presion ndaj Pence për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve

Uashington, 16 qershor 2022 – Në mbledhjen e komisionit që po heton sulmin e dhunshëm ndaj Kapitolit më 6 janar... »

Shqipëri: Opozita kërkon një paketë të re ndihme për qytetarët

Tiranë, 16 qershor 2022 – Në Tiranë, opozita i bëri thirrje qeverisë të rishikojë buxhetin e shtetit dhe të sjellë... »

Pse u largua nga Kosova festivali “Sunny Hill”?

Prishtinë, 15 qershor 2022 – Në pamundësi që të marrë në shfrytëzim një tokë prej 17 hektarësh në komunën e... »

Festivali “Sunny Hill” zhvendoset nga Prishtina në Tiranë

Prishtinë, 15 qershor 2022 – Festivali “Sunny Hill” i themeluar nga Fondacioni me këtë emër i këngëtares me famë botërore,... »

Axhami: Shqipëria ende nuk ka vendosur standardet e demokracisë

Uashington, 15 qershor 2022 – Kryetari i Partisë Lëvizja e Legalitetit, Shpëtim Axhami, ndodhet në Uashington me rastin e hapjes... »

Meta kundër hartës së re gjyqësore, kërkon rishikimin e saj

Tiranë, 15 qershor 2022 – Në Shqipëri, presidenti Ilir Meta është shprehur me tone kritike ndaj hartës së re gjyqësore... »

Vuçiq: Njohja reciproke mes Serbisë dhe Kosovës është dëshirë e BE-së, jo e Serbisë

Beograd, 15 qershor 2022 – Të mërkurën, më 15 qershor, presidenti serb Aleksandar Vuçiq deklaroi se njohja reciproke e Serbisë... »

Biden njofton për 1 miliard dollarë më shumë ndihmë për Ukrainën

Uashington, 15 qershor 2022 – Presidenti Joe Biden njoftoi të mërkurën se Shtetet e Bashkuara do të dërgojnë një ndihmë... »

Macron: “Do të bëjmë gjithçka për të ndaluar makinerinë ruse të luftës”

Bukuresht, 15 qershor 2022 – Presidenti francez Emmanuel Macron mbajti një qëndrim më të ashpër ndaj Rusisë të mërkurën, duke... »

Ish sekretarët e NATO-s kërkojnë më shumë mbështetje për Ukrainën

Bruksel, 15 qershor 2022 – Ish Sekretarët e Përgjithshëm të NATO-s, Anders Fogh Rasmussen, Lordi George Robertson, Jaap de Hoop... »

Ambasadori Ferit Hoxha u përgjigjet akuzave të Ambasadorit të Rusisë

Mos e përmend Ramush Haradinajn se ai nuk u fsheh, la postin e kryeministrit, dhe shkoi vetë në Hagë kur... »

Kosovë: Çmime rekorde të naftës, qeveria kundër uljes së akcizës

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Për shkak të rritjes së çmimeve të karburanteve, naftëtarët, partitë opozitare dhe njohësit e ekonomisë... »

Glauk Konjufca do t’i vizitojë ish-drejtuesit e UÇK-së në Hagë

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, do të realizojë të premten, më 17 qershor,... »

Shqipëri: Avokatët kundër hartës së re gjyqësore, do t’i bojkotojnë seancat 4 ditëshe

Tiranë, 13 qershor 2022 – Në Shqipëri, Dhoma e Avokatisë njoftoi sot se për katër ditë me radhë, duke nisur... »

Lumi Vjosa dhe degët e tij drejt shpalljes Park Kombëtar

Tiranë, 13 qershor 2022 – Shqipëria ka nisur procedurat për të përfshirë lumin Vjosa dhe degët e tij në kategorinë... »

PDK e AAK kërkojnë sërish tërheqjen e Projektligjit për Pagën Minimale

Prishtinë, 13 qershor 2022 – Partia Demokratike e Kosovës (PDK) dhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), kanë bërë sërish... »

Ambasadori Hill: Serbia duhet të përcaktohet për të ardhmen e saj

Beograd, 13 qershor 2022 – Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill, më 13 qershor, deklaroi... »

Zelenskyy: Ukraina ka nevojë për sisteme raketore moderne

Kiev, 13 qershor 2022 – Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskyy tha se forcat ukrainase dhe ato ruse po luftojnë për... »

Izraeli u bën thirrje shtetasve të vet të shmangin Stambollin

Jerusalem, 13 qershor 2022 – Izraeli u ka bërë thirrje shtetasve të tij, të hënën, që të shmangin Stambollin ose... »