HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 6 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 6

Stano: BE po e përcjell me shqetësim situatën në veri të Kosovës

Bruksel, 1 gusht 2022 – Zëdhënësi i Bashkimit Evropian për Punë të Jashtme, Peter Stano, ka thënë se Brukseli po... »

Dodik: Serbia ka të drejtë të mbrojë sigurinë e serbëve në Kosovë

Banjallukë, 1 gusht 2022 – Lideri i serbëve të Bosnjës e Hercegovinës, Milorad Dodik, i ka dhënë mbështetje Beogradit për... »

Rama: Kosova ka të drejtë ta ushtrojë sovranitetin e saj, Vuçiq të mos i ushqejë grupet e caktuara në veri

Tiranë, 1 gusht 2022 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka thënë se përshkallëzimi i situatës në veri të Kosovës... »

Pritje të gjata në pikat kufitare me Serbinë

Prishtinë, 1 gusht 2022 – Në vendkalimin kufitar mes Kosovës dhe Serbisë, në Merdarë dhe te Dheu i Bardhë, pritjet... »

Niset nga porti i Odesës anija e parë me drithëra të Ukrainës

Kiev, 1 gusht 2022 – Anija e parë që transporton drithë nga Ukraina, u nis nga të hënën nga porti... »

Nancy Pelosi e nisi në Singapor turneun e saj në Azi

Singapor, 1 gusht 2022 – Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nancy Pelosi, arriti në Singapor të hënën herët, duke nisur... »

Qeveria e Kosovës miraton masat emergjente për furnizim me energji

Prishtinë, 1 gusht 2022 – Për shkak të krizës energjetike në botë dhe rritjes së çmimit të importit, Qeveria e... »

Policia e Kosovës konfirmon se në veri ka pasur të shtëna me armë

Prishtinë, 31 korrik 2022 – Policia e Kosovës ka bërë të ditur se në pjesën veriore të Kosovës, të banuar... »

Vuçiq ankohet, trillon, akuzon, lutet, por edhe kërcënon…

Beograd, 31 gusht 2022 – Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, u ankua, trilloi, akuzoi, u lut, por edhe u këcërnua,... »

Kurti: Vuçiq e Petkoviq janë përgjegjës për tensionet në veri

Prishtinë, 31 korrik 2022 – Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë të dielën se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq,... »

Grupe serbësh kundërshtojnë reciprocitetin, bllokojnë disa rrugë në veri të Kosovës

Prishtinë, 31 korrik 2022 – Grupe serbësh në veri të Kosovës e kanë bllokuar me kamionë qarkullimin në rrugën magjistrale... »

Nancy Pelosi nis vizitën në Azi, nuk e përmend Tajvanin

Uashington, 31 korrik 2022 – Zyra e kryetares së Dhomës së Përfaqësuesve Nancy Pelosi konfirmoi të dielën se ajo do... »

Manjati ukrainasi grurit vritet në sulmin raketor të forcave ruse në Mykolaiv

Kiev, 31 korrik 2022 – Një nga biznesmenët më të pasur të Ukrainës dhe gruaja e tij janë vrarë gjatë... »

Presidenti Zelensky urdhëron evakuimin e banorëve nga Donjecku

Kiev, 31 korrik 2022 – Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka njoftuar se Qeveria ka vendosur të urdhërojë evakuim të... »

Në Kosovë, arrestohen 18 persona të dyshuar për trafikim të emigrantëve

Prishtinë, 31 korrik 2022 – Policia e Kosovës njoftoi të dielën se 18 persona janë arrestuar nën dyshimet për trafikim... »

Rusia fton OKB-në dhe Kryqin e Kuq të hetojnë vrasjen e të burgosurve të luftës

Moskë, 31 korrik 2022 – Ministria e Mbrojtjes së Rusisë ka ftuar Kombet e Bashkuara dhe Kryqin e Kuq Ndërkombëtar... »

Osmani e Kurti: Kosova dhe SHBA-ja pajtohen që dialogu të përqendrohet në njohje

Prishtinë, 30 korrik 2022 – Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, dhe kryeministri Albin Kurti, thanë se gjatë vizitës së tyre... »

Në veri të Kosovës, thirrje kundër vendimit të qeverisë për targat dhe për dokumentet

Prishtinë, 30 korrik 2022 – Serbëve të Kosovës u bëhet thirrje të mos respektojnë vendimin e Qeverisë së Kosovës për... »

Rama e Meta polemizojnë mbi dosjen e Sigurimit të Shtetit

Tiranë, 30 korrik 2022 – Kryeministri Edi Rama deklaroi sot që beson tek Autoriteti i Informimit mbi Dosjet e ish-Sigurimit... »

Në Shqipëri, vazhdon debati mbi projektligjin për amnisti fiskale dhe penale

Tiranë, 30 korrik 2022 – Qeveria shqiptare po përgatit një ligj, që parashikon aminsti fiskale dhe penale. Kjo nuk është... »

Ende nuk dihet fituesi i lotarisë prej 1.3 miliardë dollarësh

Bileta fituese e lotarisë “Mega Millions” prej rreth 1.3 miliardë dollarësh e hedhur të premten në mbrëmje është shitur në... »

Shtëpia e Bardhë në bisedime me Rusinë për të shkëmbyer shtetasit e burgosur

Uashington, 30 korrik 2022 – Shtëpia e Bardhë kritikoi kërkesat e shtuara nga Rusia ndaj propozimit amerikan për të shkëmbyer... »

Zelensky në Odesa: Jemi plotësisht të përgatitur për të nisur eksportin e grurit

Kiev, 29 korrik 2022 – Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, e ka vizituar të premten portin e Odesës, bashkë me... »

Sveçla: Gjithçka gati për regjistrimin e automjeteve me targa RKS

Prishtinë, 29 korrik 2022 – Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, deklaroi të premten se tashmë gjithçka është gati... »

Ukraina intensifikon kundërofensivën në jug të shtetit

Kiev, 29 korrik 2022 – Forcat ushtarake ukrainase kanë intensifikuar kundërofensivën e tyre me qëllim të rikthimit të territorit të... »

Lavrov do të diskutojë me Blinkenin për këmbimin e të burgosurve

Moskë, 29 korrik 2022 – Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov, ka thënë të premten se është i hapur për... »

Mbrojtja e Krasniqit ankohet se një organizatë ndërkombëtare nuk po i jep informacione dhe dokumente materiale

Hagë, 29 korrik 2022 – Në një shkresë drejtuar gjykatësit të procedurës paraprake, mbrojtja e Jakup Krasniqit ka thënë se... »

Rekord i ri i inflacionit në Eurozonë

Luksemburg, 29 korrik 2022 – Shkalla e inflacionit në Eurozonë ka arritur në 8.9 për qind në muajin korrik. Kjo... »

Kongresi miraton 280 miliardë dollarë fonde për rritjen e prodhimit të mikroprocesorëve në SHBA

Uashington, 28 korrik 2022 – Kongresi amerikan ka miratuar një projektligj 280 miliardë dollarësh që do të nxisë prodhimin vendas... »

Pse po vonon nisja e gjykimit ndaj ish-krerëve të UÇK-së?

Vonesat nga Zyra e Prokurorit të Specializuar në Hagë (ZPS) sa i përket nxjerrjes së materialeve shfajësuese, por edhe redaktimet... »