HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 98 HOMEPAGE - Titulli (4-8) - ILLYRIA - Page 98

Zaev nuk i pranon dorëheqjet e ministrit të Shëndetësisë dhe zëvendësit të tij

Shkup, 5 tetor 2021 – Kryeministri maqedonas Zoran Zaev tha të martën se nuk do të pranojë dorëheqjet e Ministrit... »

Trajtimi i pabarabartë i qytetarëve në Kosovë dhe Serbi

Prishtinë, 5 tetor 2021 – Ajhane Fetahu (28) nga Bujanoci, në jug të Serbisë, nuk mund të gjejë punë në... »

Studimi: Dhuna në familje, kërcënim për gratë shqiptaro-amerikane

Uashington, 5 tetor 2021 – Shkalla e dhunës në familje përbën një kërcënim serioz për jetën e grave shqiptaro-amerikane, njofton... »

Manja takon euroambasadorët

“Sot ishte një ditë e bukur për drejtësinë!”- tha ministri i Drejtësisë Ulsi Manja në Tiranë. AI u takua me... »

Zuckerberg kërkon falje për ndërprerjen e Facebook-ut

Themeluesi i Facebook-ut, Mark Zuckerberg, kërkoi falje për ndërprerjen gati gjashtëorëshe të rrjetit të tij social. Një ditë më herët,... »

Metani-Haxhiu: Shkëmbim përvoje për reformën në Drejtësi mes Shqipërisë dhe Kosovës

Inspektori i Lartë i Drejtësisë Artur Metani priti sot Ministren e Drejtësisë së Kosovës, znj. Albulena Haxhiu dhe ekipin që... »

“Pandora Papers”: Londra, qendër e rrjetit të kompanive të regjistruara në parajsa fiskale

Uashington, 5 tetor 2021 – Udhëheqës botërorë, politikanë dhe yje të muzikës pop janë mes mijëra personave që fshehin pasuri... »

Prokurori i Përgjithshëm Olsian Çela pret Ministren e Drejtësisë Albulena Haxhiu

Prokurori i Përgjithshëm i Republikës së Shqipërisë z. Olsian Çela priti sot në takim delegacionin e Ministrisë së Drejtësisë së... »

PD: Ikja e Veliut, në krye të Policisë së Shtetit sot ka një bandit më pak

Sekretari i Përgjithshëm i PD Gazment Bardhi shkruan në një postim në “Facebook”: Në krye të Policisë së Shtetit sot... »

Dorëhiqet Kryedrejtori policor Veliu, KM Edi Rama shpreh bindjen se ka ende shumë për t’i dhënë shtetit në detyra të tjera

“I nderuar zoti Kryeministër, Për mua ka qenë një nder dhe privilegj t’i shërbej vendit si Drejtues i Policisë së... »

Edward Joseph e përgëzon Lajçakun për marrëvëshjen e fundit Kosovë-Serbi

Uashington, 5 tetor 2021 – Profesori i universitetit amerikan “Johns Hopkins” Edward Joseph, e ka përgëzuar Emisarin e Bashkimit Evropian... »

Tre shkencëtarë fitojnë Nobelin për Fizikë

Stokholm, 5 tetor 2021 – Tre shkencëtarë e kanë fituar Çmimin Nobel në Fizikë për 2021. Ata janë, Syukuro Manabe,... »

Goran Stanishiq dënohet me 20 vjet burgim për krime lufte në Kosovë

Prishtinë, 5 tetor 2021 – Gjykata Themelore në Prishtinë e ka dënuar me 20 vjet burgim, Goran Stanishiqin, pasi u... »

Vozitësit e veturave me targa serbe pa letra ngjitëse do të gjobiten pas 8 tetorit

Prishtinë, 4 tetor 2021 – Deri më 8 tetor, të gjithë qytetarët e Kosovës që kanë automjete me targa të... »

Agjencia evropiane miraton dozën shtesë të vaksinës

Amsterdam, 4 tetor 2021 – Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) e ka miratuar të hënën (4 tetor) dozën përforcuese të... »

COVID-19/ Ministria e Shëndetësisë: 207 raste të reja dhe 5 humbje jete në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë raportoi sot 207 raste të reja me COVID-19 nga 3067 testime si dhe 5 humbje jete në... »

Në Gjykatën Speciale në Hagë vazhdoi gjykimi i Lalih Mustafës

Hagë, 4 tetor 2021 – Në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë, e njohur në diskursin public si Gjykata... »

Kontraktori i OST-së transferoi miliona euro për kompaninë “offshore” të konsulencës

Dokumentet zbulojnë se kompania boshnjake ‘Energoinvest’, e cila ndërtoi linjën e interkonjeksionit midis Shqipërisë dhe Kosovës, i pagoi miliona euro... »

Në Gjermani vazhdojnë konsultimet për formimin e qeverisë

Berlin, 4 tetor 2021 – Partitë politike në Gjermani kanë nisur aktivitetet dhe konsultimet për krijimin e një koalicioni të... »

Dy shkencëtarë amerikanë e fitojnë çmimin Nobel për Mjekësi

Stokholm, 4 tetor 2021 – Dy shkencëtarë amerikanë që zbuluan se si trupi i njeriut e ndjen ngrohtësinë e Diellit... »

Ambasada gjermane publikon rregullat e reja për punësim nëGjermani

Tiranë, 4 tetor 2021 – Ambasada gjermane në Tiranë ka bërë një informacion të rëndësishëm për Vizat. Ambasada thekson se... »

Rama në Madrid, takohet me Sekretarët e Shtetit për Europën e për Tregtinë

Madrid, 4 tetor 2021 – Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ndodhet për një vizitë zyrtare në Spanjë. Ai ka njoftuar... »

Kosova dhe Serbia nisin mbulimin e simboleve shtetërore në targat e automjeteve

Prishtinë, 4 tetor 2021 – Kosova dhe Serbia nga dita e hënë (4 tetor) kanë filluar vendosjen e letrave ngjitëse... »

Protestë të Tuz kundër vrasjes së 19-vjeçares dhe dhunës ndaj grave

Podgoricë, 4 tetor 2021 – Dhjetëra qytetarë protestuan para ndërtesës së policisë në Tuz të Malësisë, pas vrasjes së 19-vjeçares... »

Sa e bashkuar është Gjermania sot, 31 vjet më pas bashkimit?

Më 3 tetor 1991 u nënshkrua zyrtarisht bashkimi i Gjermanisë, një vit pas rënies së Murit të Berlinit. Marrëveshja përcaktoi... »

Policia e Kosovës njofton se gjendja në veri i është kthyer normalitetit

Prishtinë, 3 tetor 2021 – Policia e Kosovës njoftoi se rrugët në drejtim të pikave kufitare me Serbinë, në Jarinje... »

Kryeministria: E pavërtetë hapja e kampit të refugjatëve në Shqipëri, nuk bëjmë detyrat e më të mëdhenjve dhe më të pasurve!

Kryeministria reagon pas lajmit të publikuar nga media prestigjioze britanike “The Sun”, ku thuhej se “emigrantët e paligjshëm do të... »

Ja djemtë e Kombëtares së Shqiptarëve për përballjet me hungarezët dhe polakët

Trajneri Edi Reja shpalli listën e lojtarëve kuq e zinj për ndeshjet kualifikuese të Botërorit “Katar 2022” Trajneri i Kombëtares... »

Meta: Nxitje aksioneve për shpëtimin e fëmijëve nga kampet e luftës

Postimi nga presidenti Ilir Meta:   Një takim miqësor me Presidentin e Federatës Ndërkombëtare të Kryqit të Kuq dhe Gjysmëhënës... »

Miliarderi rus kërkon azil në Mal të Zi

Podgoricë, 3 tetor 2021 – Një miliarder rus me origjinë nga Azerbajxhani është arrestuar në Mal të Zi pasi Rusia... »